Політика

З 2023 року вибори в Україні відбуватимуться по-новому

. 2955

 

Сьогодні, 11 липня, нардепи ухвалили новий Виборчий кодекс, який розпочне діяти з 1 грудня 2023 року.

 cf5853497feefe2df5af6f3a69012fc7

Як повідомляє сайт Верховної Ради, Виборчий кодекс №3112-1, який регулює підготовку та проведення різних типів виборів ухвалили 230 голосами народних обранців восьмого скликання.

Так, кодекс регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, передбачених Конституцією України.

Згідно з новим кодексом уже наступні парламентські вибори відбуватимуться за відкритими списками кандидатів, без мажоритарників.

Так, вибори нардепів проводяться на засадах пропорційної системи за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій. При цьому, у розподілі мандатів депутатів братимуть участь виборчі списки кандидатів, які за підсумками голосування на виборах депутатів набрали п'ять відсотків дійсних голосів виборців у загальнодержавному виборчому окрузі.

Аналогічна виборча система застосовуватиметься також на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, а також міських рад тих міст, у яких кількість виборців перевищує 90 тис. осіб; до таких міст належать усі обласні центри, а також декілька інших міст обласного значення.

На виборах міських голів таких міст застосуватиметься виборча система абсолютної більшості, що "має на меті підвищити рівень суспільної довіри та політичний авторитет міських голів відповідних міст".

Виборчим кодексом встановлено, що вибори депутатів сільської, селищної ради, міської ради (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб), районної в місті ради проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах. В кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів. При цьому, вибори депутатів районної ради проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, межі яких збігаються з межами сіл, селищ (громад), міст, що входять до складу відповідного району. В кожному округу може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

Водночас, вибори сільського, селищного, міського голови проводяться в єдиному сільському, селищному, міському виборчому окрузі в межах території відповідної сільської, селищної, міської громади. Вибори сільського, селищного, міського (міста з кількістю виборців не більше 90 тис. осіб) голови проводяться за виборчою системою відносної більшості. Згідно з Виборчим кодексом, вибори сільського, селищного старости проводяться за виборчою системою відносної більшості в межах території села, селища у складі об’єднаної громади.

Нагадаємо, що проєкт нового Виборчого кодексу був поданий до Верховної Ради ще в 2015 році. Навіть були спроби проголосувати новий Виборчий кодекс до позачергових виборів у Верховну Раду, які мають відбутися 21 липня 2019-го, однак, не вдалося. Тому дострокові вибори до Верховної Ради відбудуться, як і раніше, за змішаною пропорційно-мажоритарною системою.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама