Євроінтегратори не поспішають звільняти Тимошенко і не обіцяють швидкого покращення

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 906

Президент України Віктор Янукович вважає, що підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом матиме позитивний вплив на загальноєвропейську економічну ситуацію і допоможе Європі вийти з кризи. Про це він заявив під час презентації інвестиційних можливостей України в рамках 6-го Всесвітнього економічного симпозіуму.
- Я переконаний, що приєднання внутрішнього ринку України, її виробничих та сільськогосподарських потужностей до європейського економічного простору буде мати істотний позитивний вплив на загальноєвропейську економічну ситуацію і допоможе процесу виходу Європи з кризи, - сказав Янукович.

Глава України навів думку експертів, які вважають , що "введення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС збільшить ринок ЄС майже на 7 %, виробництво товарів і послуг в Європі - більш ніж на 1%, експорт європейських товарів і послуг у світі - майже на 1%".

Натомість посол ЄС в Україні Ян Томбінський не забув м'яко нагадати Віктору Федоровичу: головна умова підписання угоди про асоціацію Україна-Євросоюз - звільнення з-під варти екс-прем'єр- міністра Юлії Тимошенко. Вона донині не виконана…

Начисто відкидати можливість задовольнити вимогу європейців Янукович, втім, не квапиться. Повторивши вкотре тезу щодо завданих з вини Юлії Володимирівни просто-таки «величезних збитків економіці України» внаслідок підписаних на початку 2009 року угод з РФ про постачання природного газу, Янукович назвав черговий термін «детального і неупередженого» розгляду «проблеми Тимошенко». Цього разу Президент України нібито має намір «відштовхуватися» від доповіді про усунення вибіркового правосуддя в Україні та звільнення Юлії Тимошенко, підготовленої уповноваженими Європарламентом Александером Кваснєвським і Петом Коксом до 21 жовтня.

Вчора завдяки запису в Facebook депутата Європарламенту Павла Залевські стало відомо про перенесення заслуховування «рапорту» Кваснєвського-Кокса на середину листопада.

Пан Томбінський, який відкривав у середу у Вінниці інформаційний офіс представництва ЄС в Україні, заодно висловився й про наші європерспективи. Посол ЄС чітко дав зрозуміти: дива на наступний день після підписання угоди у Вільнюсі очікувати не слід. «Українці повинні розуміти, що підписання Угоди дає можливість здорової конкуренції. Проблеми у всіх країнах такі ж. Україна потрібна ЄС не для того, щоб вивозити український чорнозем до Європи. Це буде інвестиція в людей, а не в купівлю продуктів. У першу чергу українцям потрібен демократичний режим, завдяки якому лідери відгукнуться на бажання громадян вступити в ЄС», - сказав Ян Томбінський .

Росія тим часом продовжує вмовляти нашу незалежну державу «зупинитися, доки не пізно» і можна уникнути відновлення «торговельної війни». Ось що розповів в інтерв'ю одному з українських інформагентств директор Департаменту розвитку інтеграції Євразійської економічної комісії Віктор Спаський: «Це, власне, не торговельна війна, - а робота за правилами. Якщо ми сьогодні вважаємо, що зона ризику з українськими товарами відносна невисока, то коли ви будете в Європі, режим буде зовсім інший - перевірятися буде все. Спокуса у Європи прогнати свою продукцію через Україну з нульовими митами велика. Середньозважене мито між РФ і ЄС 7,6% , а між Україною і РФ - 0%", - сказав він. Спаський на прикладі поставок курятини пояснив ризики для ринку Митного союзу. Як відомо, Україна отримає право експортувати до ЄС 20 тис. тонни м'яса курки, але при цьому зобов'язується купити 10 тис. тонн з Європи. ЄС з початку цього року поставив до Росії 37 тис. тонн курятини з митом 20%, Україна у свою чергу - поставила такий же обсяг цього продукту з нульовим митом. Торік Україна поставила до РФ 55 тис. тонн курятини на 112 мільйонів доларів.

- Якийсь бізнесмен привіз до України з Євросоюзу 10 тис. тонн курятини, але вона на цьому ринку не потрібна, позаяк є своя. У нього реальна спокуса взяти цей товар і відвезти до Росії за нульовим митом. На цій операції бізнесмен заробить 8 млн. доларів, такі розумні бізнесмени в Україні знайдуться, - сказав Спаський.

За його словами, у разі необхідності, європейський товар може бути змішаний з українським, і тоді буде складно визначити країну його походження. «Варіант у росіян чіткий: є режим ЗВТ між Україною і РФ, там є додаток, де говориться, що якщо починається такий імпорт, то можна відповідно до норм СОТ провести розслідування і ввести імпортні мита до цього товару» , - сказав Спаський. Він підкреслив, що у випадку з курятиною для України може бути введене європейське мито в 20%, від чого постраждають усі українські виробники, для яких російський ринок дуже важливий. «Саме про це говорять президент РФ і прем'єр-міністр РФ, - нагадав пан Спаський. - Ми в даній ситуації будемо змушені працювати за правилами і перевіряти курятину, щоб між 9 тушками з України не було однієї з ЄС. Вона з'явиться точно, так як знайдеться один бізнесмен, який скаже, що він самий розумний, і спробує провести таку операцію».

За словами директора Департаменту розвитку інтеграції Євразійської економічної комісії, така ситуація може скластися і по інших товарних групах. «Ступінь ризику по товарам з України зросте, і всі вантажі будуть перевірятися», - сказав Спаський і додав, що навести лад у цьому питанні дуже складно, хоча відповідні заходи пропонує прем'єр -міністр України.

Микола Азаров, якого щойно згадав Віктор Спаський, протягом двох днів терпляче вмовляв в Астані прем'єр-міністрів країн-членів ЄврАзЕС Дмитра Медведєва, Михайла Мясниковича і Серика Ахметова в незмінній «лояльності» України після листопадового Вільнюського саміту. Мовляв, загрози, позначені російськими експертами, носять скоріше віртуальний, ніж реальний, характер. Отримавши від колег-прем'єрів попередження про захисні заходи МС і ЄврАзЕС у разі підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС, Микола Янович на правах старшого за віком (у грудні уродженцю Калуги стукне 66 - авт.) з м'якою посмішкою продовжував розсіювати їх страхи.

Як мінімум на одного з колег доводи Азарова таки подіяли. Михайло Мясникович заявив: причин говорити про які-небудь погрози для двосторонньої торгівлі Білорусі та України через прийдешнього укладення угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом немає. Білорусь і Україна створюють робочу групу , щоб оцінити «вигоди і можливі втрати» від наміченої «тісної дружби» з ЄС. Свої висновки члени групи зобов'язані підготувати до приїзду Миколи Азарова до Мінська 7-8 жовтня.

Що ж до «особливої думки» РФ у даному питанні, Мясникович не без іронії мовив: «У Росії є свої начальники...».

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити