Чорноморський флот Росії таки перебазують до Новоросійська?

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 3176

Київ не страхуватиме Москву у питаннях транзиту газу до Європи, якщо «Газпром» й надалі формально ставитиметься до відносин з Україною в цій галузі. Про це учора заявив київським журналістам віце-прем'єр-міністр Юрій Бойко. «Ми завжди страхували їх у пікові періоди, коли було важливо зберегти транзит російського газу до Європи. І «Газпром» за рахунок нашої підтримки виконував свої контрактні зобов'язання. Так от, якщо буде такий формальний підхід з боку російських колег, ми залишаємо за собою право таким же чином використовувати контракт тільки на закупівлю, і вся повнота відповідальності за транзит газу до Європи з боку російського «Газпрому» буде покладена тільки на них. Ми вже їм плече своє не підставимо», - підкреслив Бойко.

Віце-прем'єр нагадав: Україна істотно зменшила обсяги закупівлі блакитного палива за контрактом 2009 року. Зокрема, за даними Бойка, цьогоріч Україна купує у Росії лише 11 мільярдів кубометрів газу, тоді як три роки тому було 40 мільярдів кубометрів.

За рахунок чого Київ збирається заповнювати кількість недоотриманого з території Росії природного газу, без якого «встане на прикол» і металургія, і весь український хімпром?

У першу чергу - за рахунок реверсного надходження газу з Європи через територію Словаччини; сей варіант обійдеться українцям дешевше, ніж отримувати газ напряму з іншої, але російськомовної, сусідньої слов'янської країни. 7 листопада після переговорів з цього приводу з представниками Єврокомісії Україна сподівається отримати шкіпер-код для використання схеми заміщення не у ВАТ « Газпром», а у європейських покупців російського природного газу.

Другий шлях до розставання з енергетичною залежністю від Кремля - щосили рекламований сланцевий газ. Керівників України, схоже, нітрохи не бентежать аргументи фахівців «Газпрому» щодо справжніх цілей іноземних компаній, котрі нагодилися забезпечити Сім’ї та її оточенню казкове процвітання на довгі роки, а то й десятиліття. Між тим, на думку начальника Управління з розробки покладів Департаменту з видобутку газу , газового конденсату і нафти компанії «Газпром» Ігоря Зінченка, місця для видобутку нетрадиційного газу в Україні обрані зовсім не випадково. «Ви подивіться на карту. Які місця вибрали ці компанії для видобутку сланцевого газу? Ті, які відомі завдяки чималим запасам газу», - говорить експерт. А це означає, що компанії з Нідерландів і США, які декларують бажання видобувати в Україні нетрадиційний газ, насправді полюють... за звичайним природним газом.

Штучно зчинений галас з приводу бездонних запасів сланцевого газу (розробку родовищ незабаром почнуть компанії Chevron та Royal Dutch Shell), за розрахунками її ініціаторів з Адміністрації Президента України та уряду Миколи Азарова, покликаний «змікширувати» підвищення вартості блакитного палива для простих громадян. За випадковим збігом, про це нелегкому рішенні Києва стало відомо теж учора. Мотив? МВФ, що впродовж багатьох років наполегливо «обробляв» спершу уряд Юлії Тимошенко, а тепер і Кабмін Миколи Азарова, у разі незгоди з рекомендаціями Фонду відмовив би Україні у вкрай потрібному їй нині кредиті.

Глава української держави, після трьох років суперечок із посланцями МВФ, дав добро на значне (до 60 %) підвищення тарифів на газ для населення. Правда, торкнеться це не всіх споживачів, а лише тих, хто споживає понад 3,5 тис. кубометрів газу на рік. Проект нової тарифної сітки вже підготували в Національній комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики, а внести відповідні зміни до старої постанови Кабміну планується вже найближчої середи. Крім цього, в уряді розробили цілу програму щодо стабілізації бюджету, до якої входить жорстка ревізія податкових пільг для бізнесу, закриття офшорних лазівок для бізнесу, а також ревізія існуючих соціальних пільг, яка може принести десятки мільярдів гривень економії для держбюджету. Всі ці заходи можуть бути ще й наслідком недавніх (і, очевидно, не надто вдалих) перемовин Віктора Януковича з його російським колегою Володимиром Путіним.

На думку керівника Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, мова йде не тільки про дії заради кредиту МВФ. Це лише один із спонукальних мотивів, який, втім, є одним з головних, одним з найбільш важливих. Відновлення співпраці з МВФ необхідне. Європейський комісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле прогнозує, що Євросоюз після підписання Угоди про Асоціацію з Україною теж готовий надати сприяння щодо відновлення співпраці з МВФ. Але, так чи інакше, необхідно вдатися до дій, які спрямовані на стабілізацію бюджетної ситуації в Україні.

Що ще має намір зробити розсерджений «мінським провалом» Віктор Федорович ?

Лідер Громадянського комітету національного порятунку Павло Нусс прогнозує, що на розгляд до Верховної Ради з ініціативи позафракційних депутатів незабаром буде винесений законопроект про денонсацію так званих Харківських угод.

- За моєю інформацією, ініціативу позафракційників підтримає парламентська більшість, окрім фракції КПУ та окремих членів парламенту, - каже пан Нусс. - Як скоро денонсація буде розглядатися? Все залежатиме від того, яку позицію займатиме Росія. Якщо Кремль продовжуватиме тиск та інформаційну війну проти України - розгляд питання про денонсацію відбудеться вже наступного пленарного тижня, - припускає політексперт. Тобто вже 5 листопада депутатам ВР можуть роздати для ознайомлення начерки сенсаційного законопроекту.

На думку П. Нусса, денонсація призведе до ще більшого конфлікту між Україною і Росією, бо сам акт передбачає виведення ЧФ РФ з Криму. Але... чого не зробиш заради прискорення зближення із Заходом?..

- У преамбулі, розділ 2, стаття 4, по пунктах Угоди про Асоціацію розписано співробітництво України з ЄС у сфері безпеки та досягнення миру на Європейському континенті, - нагадує пан Нусс. - Там написано, що перебування ЧФ РФ на території України прямо порушує пункти договору про асоційоване членство України в ЄС, і ці недоліки не просто потрібно виправити, а зробити так, щоб територіально-водний ресурс України міг перейти в користування вітчизняного флоту та Європейських миротворчих місій ООН і НАТО. Чорноморський флот Російської Федерації є неконтрольованою військовою базою, що діє на території України. Сирійської конфлікт і російська активність дали Януковичу чітко зрозуміти - дії РФ не завжди можуть співпадати з інтересами Європи і безпосередньо України в інших можливих конфліктах. Тому подальше перебування ЧФ РФ на території України неможливо чисто з політико-економічних міркувань.

Експерт переконаний, що після 2015 року розпочнеться виведення російського флоту з Криму та переоснащення Сонячного Півострова під Європейські стандарти.

вичайно, відразу після денонсації буде посилено конфлікт між нашими країнами, адже Росія розглядає Крим як свою територію, тому виведення ЧФ РФ для неї означає ідеологічний програш, військовий утиск у можливостях і таке інше. Але Україна отримає більшу підтримку міжнародної спільноти, ЄС та США, тому російська чорноморська база в результаті покине Крим. Денонсація "харківських угод" - єдиний важіль впливу на Росію, коли мова йде про захист національних інтересів України. Євроінтеграція - ті інтереси, які слід захистити від політичного та економічного тиску з боку Російської Федерації. Власне кажучи, Президент Янукович це добре усвідомлює, тому моє джерело запевняє, що денонсація ХС – «важка артилерія», застосування якої розглядається", - резюмував Павло Нусс.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+6 # Влад 03.11.2013, 19:03
Щодо турків хвилювання є безпідставними. З одного боку Турція - член НАТО, і вимушена враховувати позицію цієї органзації. З іншого боку в Турції силний вплив кримсько-татарс ької спільноти, яка лояльно ставиться до української державності і вимагає лише своїх законних прав на автономію. Тому Турцію слід розглядати скоріше як союзника України, і жодної загрози для територіальної цілістності України вона не становить. Парадокс в тому, що найбільшу загрозу для цієї самої цілістності становить саме Росія, якій взагалі не вигідно існування незалежної української держави.
Цитата
 
 
+2 # snaiper 03.11.2013, 21:07
В-д.Ви були в Криму?Подивітьс я як себе ведуть татари!Вони вже відкрито вимагають СВОЄЇ автономії!І опираються в своїх вимогах на Турцію!Звичайно офіціоз Т-ї підтримку татар не підтверджує,але вона є!Звичайно росіяни повинні піти і чим швидше,тим краще,але росіян просто повинні замінити не гаючи часу НАТО!Невже хтось вірить,що Росія просто так піде з Криму?!
Цитата
 
 
+5 # ко 03.11.2013, 16:17
Цитую snaiper:
роль стабілізатора російський флот в цьому плані зіграв добре.

Насправді російський флот постійно відіграє роль ДЕстабілізатора №1 в Україні. А його управління розвідки - один з головних організаторів та каналів фінансування різноманітних антиукраїнських шабашів всяких нацистських "русскіх блоків" у Криму і не тільки. Грузія не ляже під тупінців, бо новий президент підтвердив вірність європейському векторові інтеграції своєї країни. Побоювання військово-морсь кої агресії з боку турецько-румунс ьких військ виглядають смішно - не ті зараз методи боротьби у (бодай частково) цивілізованих країн. Але реалізацію існуючого проекту власного великого (110 м) корвету як універсального корабля, що може виконувати три бойових завдання одночсно, все одно необхідно, інакше флоту в нас скоро не залишиься.
Цитата
 
 
+8 # Василь Мельничук 03.11.2013, 13:17
Якщо регіонали виженуть москалів із Криму - я навіть згоден переглянути своє ставлення до ПР. Тоді вони будуть більшими патріотами, ніж збанкрутіла опозиція!
Цитата
 
 
-4 # snaiper 03.11.2013, 15:09
ВМ.Тут не треба забувати про татар та відносин меджлісу з турками.Подивіт ься який у них флот!Тому роль стабілізатора російський флот в цьому плані зіграв добре.До останнього часу.Тепер подивимось.Груз ія може "лягти" під Росію,турки ніколи не буди нам друзями,румуни- тим паче!Ось такі діла,на мій звичайно ,погляд.
Цитата
 
 
+6 # ___ 03.11.2013, 12:45
а навіщо він кацапам потрібен той "флот". Він повністю залежить від української енергетики. Одного разу вимкнули світло, так кацапи з казарм тиждень нікуди не вилазили.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити