США не ввели санкції для родини Януковича

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 23277

 Вже вдруге впродовж січня у Капітолії шукали відповідь на чисто російське питання: «Що нам робити з Україною?». Вчорашні слухання у комітеті з іноземних справ Сенату продемонстрували неабияке невдоволення політиків з обох таборів, республіканського та демократичного, тим, як американські чиновники реагують на стратегію Януковича щодо згортання громадянських свобод у неблизькій Україні.

До Сенату приїхали керівники української діаспори з Нью-Йорка і Нью Джерсі, а також колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк та член парламентської фракції "Свободи" у Верховній Раді Олег Осуховський. Перед початком слухань Б. Тарасюк розмовляв із сенатором Джоном Маккейном і намагався отримати право виступу на слуханнях. Протокол, як виявилося, в Америці змінити неймовірно складно. Максимум, чого добився Борис Іванович, - це лишень долучення своїх тез до протоколу. У залі перебував офіційний лобіст Юлії Тимошенко з вашингтонської компанії Wiley Rein Джой Вільямс, який працює разом із колишнім конгресменом Джімом Слаттером.

Слухання в Конгресі не є органом, що ухвалює якісь рішення. Слухання спрямовані на серйозне обговорення проблеми й тиск законодавців на уряд. Дані конкретні слухання з України чітко продемонстрували: в уряді США сьогодні немає по-справжньому активної політики щодо України. Чиновники виглядали слабо, а законодавці, - що республіканці, що демократи - над ними відверто глузували. Після слухань стало зрозуміло (це підтвердив в інтерв'ю українській редакції Голосу Америки 60-річний сенатор від Нью Джерсі Роберт Менендес): якщо Державний Департамент й далі зволікатиме з санкціями, - Конгрес готовий прийняти відповідну резолюцію.

 Сенатор Кріс Мерфі з сарказмом розповів, як у грудні минулого року в робочому кабінеті глави української держави прослухав малозрозумілу лекцію від Януковича. «Я не думаю, що Янукович може перемагати на чесних і прозорих виборах, і не має значення, яку він тактику обере: йти на Захід чи на Схід», - сказав сенатор, котрий літав разом із Дж. Маккейном до Києва і відвідав київський Євромайдан.

Як і слід було очікувати, одним з найбільш розлогих на слуханнях став виступ відомого в минулому «совєтолога» польського походження Збігнєва Бжезинського, - помічника екс-президента США Джима Картера з питань нацбезпеки.

- Путін любить казати, ніби українці - це росіяни, - почав «несамовитий Збіг». - Але нинішня Україна сягає корінням у Київську Русь, повноцінної європейської одиниці тих часів. Саме українці є джерелом русинської, а, отже, і російської ідентичності. Націоналізм - це дуже заразна соціальна сила. Якщо він витягнутий - його не можна загнати назад. Те, що ми бачимо в Україні - це підйом. Українець відчуває себе українцем. Тому Путін лише видає свою неосвіченість, коли говорить, що росіяни та українці - це єдиний народ. Потрібна довгострокова політика щодо України та відкриті можливості для Росії. Путін заважає європейському шляху Росії, його проект провалиться.
На думку 87-річного Бжезинського, Україна потребує національної альтернативи:

- Я знаю багатьох лідерів в Україні. Вони зобов'язані пожертвувати амбіціями і виділити одного. Давайте вчитися з досвіду Польщі. Все почалося з руху, який схоже на Майдан. «Солідарність» мала лідера, може не найрозумнішого, зате діяльного (Збігнєв Бжезинський явно недолюблює Леха Валенсу - авт.). Опозиції треба вести діалог, думати про перехідний період, робити пропозиції олігархам. Можливо, варто було б погодитися на перенесення термінів виборів, допоки організується передача влади. Всі опозиційні лідери не можуть балотуватися одночасно.

Як вважає Бжезинський, Янукович міг би просто вислати Тимошенко з України і вирішити частину проблеми. Але у нього немає уяви або рішучості для цього. Він занадто переляканий можливою втратою влади. Він боїться, що Юлія Володимирівна повернеться і братиме участь у виборах.

- Янукович відчуває, що якщо піде на Захід, то будуть вільні вибори, які він програє, - поділився здогадкою політолог. - Але ж колись гроші у Путіна все одно закінчаться! Нинішні лідери Росії переконані, що без України відтворення імперії неможливо. Путін недооцінює простий факт: Україна вже 20 років є незалежною державою. Мій месидж простий. Демократична, суверенна і європейська Україна - це те, чого хочуть і заслуговують українці. Підтримка України - це не війна проти Росії, а допомога їй стати нормальною постімперською країною. Євразійський проект Росії не вирішить її проблем. Рано чи пізно, але авторитаризм у Росії провалиться. Моя інтуїція мені підказує, що похід Росії до статусу нової імперії триватиме стільки, скільки сам Путін буде при владі.

Томас Меліа, заступник помічника Держсекретаря з питань прав людини, розповів про свою діяльність на чолі робочої групи з питань верховенства права. З української сторони її очолює колишній соратник Юлії Тимошенко Андрій Портнов, але, за словами свідків, на зустрічах він уникає обговорення теми утисків журналістів, сексуальних меншин, а воліє говорити лише про підготовку Кримінально-процесуального кодексу та закону про прокуратуру.

- У межах україно-американської робочої групи ми мали відверті дискусії щодо наростання насильства над журналістами і суспільством, - відзвітував Меліа, додавши, що постійні атаки активізували це середовище для захисту своїх прав.

Як приклади самоорганізації він назвав рух "Стоп цензурі" та ініціативу "Новий громадянин". Звертаючись до сенаторів, Меліа згадав і Інститут масової інформації, назвавши його "поважною організацією», що виглядало сигналом підтримки на тлі кампанії з дискредитації ІМІ, розгорнутої Адміністрацією Президента України.

Войовничо налаштованому сенатору республіканцеві Джону Маккейну, втім, не сподобався мляво-миролюбний тон Т. Меліа:

- У нас тут не вибори шкільної ради, пане Меліа. Йдеться про країну, яка хоче в Європу. Росіяни перекривають газ, підтримують корупцію. Син Президента України пройшов шлях від дантиста до мільярдера і живе в будинку вартістю в сотні мільйонів доларів. Сер, мова йде не про те, що українці повинні самі вирішувати свою долю, а про те, що ми повинні стояти поруч із українцями. Я радий, що ви бачили Юлію Тимошенко під час візиту в Україну в минулому році. Але вона не повинна бути в тюрмі! Це - факт. Ми повинні підтримати українців, які волають про допомогу і моральну підтримку в протистоянні, яке повністю нерівне, яке супроводжується грубим силовим розгоном демонстрацій. І лідери протесту, з якими я зустрічався в Києві, тепер шпиталізовані з травмами. Пане Мелія, чи то ви неймовірні наївні, чи то ви вводите в оману комітет Сенату.

Як переконана заступник глави Держдепу Вікторія Нуланд, без МВФ Україна може кожні 3 місяці мати загрозу дефолту. ЄС і США повинні забезпечити вільні і чесні вибори. Це не просте завдання, враховуючи маніпуляцію медіа, тиск на них та інші негативи, що вже відбуваються. "Ми продовжуємо закликати владу України звільнити Юлію Тимошенко та відправити її до Німеччини на лікування, якого вона так потребує", - сказала Нуланд. За її словами, це засвідчило б відданість України європейським цінностям та її стратегічному курсу на євроінтеграцію. "Але, схоже, що сьогодні Президент Янукович не здатний зробити ці кроки", - резюмувала Нуланд.

Відповідаючи на репліку Джона Маккейна, чи має намір Янукович проводити чесні і прозорі вибори, якщо Вищий адмінсуд України заборонив брати участь у них Віталію Кличку, дама відповіла: «Ситуація з рішенням суду щодо Кличка - це класичне явище для цієї частини світу, коли намагаються використовувати суди для маніпулювання з висуванням кандидатів від опозиції. Наша амбасада в Києві уважно стежить за цим судом».

Як відомо, відповідно до законодавства США, рішення про запровадження санкцій заборонено оприлюднювати. Проте конкретні особи відчувають їхню дію під час спроб в'їзду на територію країни чи в момент використання у світових банках американської валюти.

"Ми бачимо, що політичний режим в Україні намагається консолідуватися та застосовувати всі можливі ресурси для власного виживання. Це яскраво продемонстрував Янукович, взявши позику у Російської Федерації під заставу нашого національного суверенітету. Численні прояви насильства щодо учасників мирних акцій протесту і журналістів та залучення силовиків для придушення Всеукраїнського об'єднання "Майдан" в Україні також вказують на небажання режиму здаватися та змінюватися, - каже народний депутат України Олег Осуховський. - Нині, у час важкої політичної кризи в країні, для нашого народу надзвичайно необхідна підтримка міжнародної спільноти. Тому під час зустрічі із сенаторами Мерфі, Маккейном та членами Комітету із закордонних справ США ми з Борисом Тарасюком передали звернення від ВО "Майдан". Час для перемовин із режимом уже закінчився – потрібно переходити до рішучих дій".

Після участі у засіданні Комітету із закордонних справ США свободівець Олег Осуховський разом із делегатами від ВО "Майдан" у Вашинґтоні зустрілися з представниками української діаспори.

Коментар експерта
Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко:
- Ми маємо сьогодні приклад Білорусі. Для багатьох західних політиків - це був негативний приклад і вони зараз це визнають. Санкції проти Білорусі позбавили Захід можливості впливати на ті процеси, що відбуваються в білоруському суспільстві. Самі собі відрізали шанси для того, аби мати якийсь доступ до громадянського суспільства, якийсь доступ до керівництва країни. Практично вони позбулися важелів впливу. Звичайно, Україна - це не Білорусь з усіх точок зору, з точки зору просунутості питання про євроінтеграцію і з точки зору важливості для європейської співдружності тощо. Тому тут удвічі більш складним є питання про прийняття санкцій, позаяк у такий спосіб західні країни нас точно відштовхнуть у бік Москви. Сподіватися на те, що Захід введе санкції проти всього українського керівництва, - просто ілюзія і не відповідає тим реаліям, в яких ми сьогодні живемо, однак це не означає, що не може бути адресних санкцій відносно людей другого або третього ешелону.

Олег БАЗАК

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Коментарі  

 
+16 # Данило 18.01.2014, 05:37
Одним словом Яник -недалекоглядни й юКоротше - ДЕБИЛ :lol:
Цитата
 
 
+15 # мурзилка 17.01.2014, 07:01
санкции будут. просто куда спешить американцам,? во-первых, не у них же президентом Янукович. во-вторых - сроки расследования генпрокуратурой уголовных дел не закончились. а в третьих, страшно, конечно, вдруг остаться без ничего, но еще больше страшит сама мысль, что ты можешь лишиться всего.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити