«Газові війни» на Миколаївщині – рейдерство від влади

Опубліковано . в Розслідування

Кількість переглядів - 2695

Підприємець з Кіровограда вклав у будівництво газопроводу на Миколаївщині майже 9 мільйонів власних коштів у національній валюті. З них повернув 1 мільйон 170 тисяч. І з огляду на останні події може не отримати більше ні копійки.

 

Історія конфлікту

Приватний підприємець Олексій Щербина протягом 2005 – 2008 років побудував 51,3 км. газопроводу в смт. Арбузинка Миколаївської області. Загальна вартість об’єкту склала 8 886 200 гривень. Згідно з рішенням № 77 Арбузинської селищної ради від 2 серпня 2006 року,  між підприємцем Олексієм Щербиною та селищною радою було укладено договір на виконання соціального замовлення: будівництво газопроводу.

По закінченню всіх робіт 25 березня 2008 року підприємець уклав договір з ПАТ по газопостачанню і газифікації «Миколаївгаз» про обслуговуванню газопроводу та про підключення тільки з дозволу пана Щербини.

Кошти повинні були повертати у вигляді паїв ті, для кого й зводився цей газопровід – жителі Арбузинки.

«Після того, як я разом з представниками селищної влади обійшов всіх місцевих жителів, з’ясувалось, що на підключення до газової мережі претендують близько 700 господарів осель. Розділивши витрати на майбутніх споживачів газу, отримали ціну підключення для одного господаря, яка склала 12 768 гривень», – пояснює Олексій Щербина.

Сума досить суттєва для сільських жителів, тому власником газопроводу була впроваджена гнучка система оплати, всі бажаючі могли скласти договір і отримати розстрочку платежів,  пенсіонери – отримати знижки.

Арбузинці почали активно укладати договори та підключатися до омріяного блакитного палива. За два роки до газової мережі під’єдналося та внесло частину коштів 460 осіб. Загалом Олексій Щербина зміг повернути 1 170 000 тисяч вкладених у проект коштів. Із усіх абонентів в повному обсязі розрахувалося лише 40 осіб.

Газопровід як розмінна монета на виборах в Первомайську

Але у 2010 році у «газові розрахунки» втрутилась обласна влада, і з того часу, за словами Олексія Щербини, почалися суцільні проблеми. 18 березня  2010 року головою Миколаївської ОДА призначили Миколу Круглова(«партія регіонів»). Саме з цією подією підприємець пов’язує негаразди з розрахунками.

«Газопровід став предметом маніпуляцій. Спочатку влада області «захищала» людей від власника газопроводу, пізніше об’єкт став розмінною монетою на виборах до Верховної Ради України  2012 року( смт. Арбузинка входить до славнозвісного 132 виборчого округу(Первомайськ).
Людям казали, що за газопровід все вже сплачено і після виборів всім підключать газ», – розповідає Олексій Щербина.

Нова влада провела власні розрахунки і її представники оголосили, що за підключення треба платити значно менше – 3 600 гривень. Підприємець припускає, що при обрахунку ціни внесли до переліку потенційних абонентів власників усіх 2 300 осель в Арбузінці. Не враховуючи, що частина з будинків вже порожні, частина – зруйновані, а також близько 500 будинків мають автономне електороопалення.

«Насправді, ціну на підключення для населення можна було б знизити і цивілізованим шляхом, – вважає кіровоградський підприємець, - миколаївська влада двічі обіцяла виділити по два мільйони гривень зі свого бюджету щоб полегшити розрахунки населенню. Але далі обіцянок справа не пішла»

Миколаївські «Остапи Бендери» від влади

У тому ж 2010 році ніби то за вказівкою очільника Миколаївщини було створено підприємство-кооператив «Арбузинські газові мережі». ПАТ «Миколаївгаз» розпочав підключення людей до газової мережі без дозволу її власника. Таким чином, через створений під цю справу кооператив, протягом двох років підключили більше 100 абонентів. Таке підключення обійшлось у 3 628 гривень для кожного абонента. Загалом це більше 420 000 грн. Точна кількість підключених мешканців смт. Арбузинка невідома, оскільки ПАТ «Миколаївгаз» відмовив власнику газових мереж у наданні інформації про незаконно підключених абонентів.

Проте і ці кошти не були передані Олексія Щербини, а зникли в невідомому напрямку.

Звернення підприємця до правоохоронних органів з заявою про порушення кримінальної справи за фактом заволодіння чужим майном шляхом обману посадовими особами кооперативу при підключенні до належної йому газової мережі потягнуло за собою… порушення кримінальної справи відносно самого підприємця за начебто безпідставне отримання коштів на будівництво газопроводу (який вже побудований). Кримінальну справу порушив начальник СВ Арбузинського РВ УМВС України в Миколаївській області, який підключився до газової мережі підприємця з розстроченням платежу, а потім перестав сплачувати кошти. Кримінальну справу на даний час розслідує слідча СУ УМВС України в Миколаївській області Костенко Л.М. Зникнення коштів, які зібрав кооператив, правоохоронні органи розслідувати відмовляються.

З 2010 року для Олексія Щербини нормою стали походи до суду. По кількох судових справах отримано рішення про стягнення коштів за підключення до газової мережі, отримано рішення про відключення 12 абонентів, які ПАТ «Миколаївгаз» за вказівкою облдержадміністрації незаконно підключили до газової мережі, велика кількість справ ще перебуває на розгляді в суді. Суд зобов’язав  ВАТ «Миколаївгаз» сплатити штраф у розмірі 117 000 гривень за частину підключених абонентів.

Та рішення судів залишаються на папері і виконавча служба, за словам підприємця, не виконує своїх обов’язків. Чоловік знову позивається. Однак у справедливі рішення вже не вірить, адже побоюється, що губернатор області особисто контролює суддів. Окрім цього на кожному засіданні присутні юристи з ОДА, які контролюють проходження справ по судових інстанціях.

Офіційна версія

Заступник голови Миколаївської ОДА Геннадій Ніколаєнко переконує людей не платити, запевняючи, що влада вже все вирішила:

«Миколаївська облдержадміністрація робить все для того, щоб люди не постраждали. Нами розроблено ряд заходів. Зокрема, за нашою ініціативою видано Постанова КМУ № 770, яка набирає чинності з 1 січня 2013 року, і передбачає передачу всіх об’єктів газопостачання, при будівництві яких вкладалися кошти держави, на баланс спеціалізованих газових господарств, які мають відповідні ліцензії і частку державного капіталу в своєму статуті. Таким підприємством в Миколаївській області є ПАТ «Миколаївгаз», з яким підписали договори на газопостачання і згідно з тарифами якого ведете розрахунок за спожитий газ. Оскільки Щербина таких ліцензій не має, то з 1 січня він зобов’язаний буде передати «свій» газопровід на баланс Миколаївгазу. Ось він і вирішив наостанок заробити на Вас гроші »,  – повідомив чиновник жителям Арбузинки підчас сходки селян 11 грудня 2012 року.

На тій же сходці, за словами Щербини, люди звернулися до нього з проханням зменшити ціну за підключення. Підприємець запропонував встановити меншу ціну у розмірі 6 000 гривень, однак з боку чиновників знову залунали пропозиції до мешканців смт Арбузинка не платити вказану суму, оскільки газопровід все одно буде відібрано.

Завідуюча сектором Національної комісії регулювання енергетики в Миколаївській області Ірина Коба зауважила, що люди не повинні боятися якихось санкцій з боку пана Щербини. На її думку він не обслуговує газопроводи, цю роботу здійснює ПАТ Миколаївгаз, і до газопостачання ПП Щербина не має ніякого відношення.

«Не Ви делегували права замовника Щербині, а селищна рада, Ви просто звичайні споживачі, які повинні своєчасно платити за газ. Жоден з абонентів не відключений від газопостачання й не буде відключений, тому що це не є компетенцією людини, яка будує розвідні мережі, яким є Щербина », – поінформувала громадян представник НКРЕ, яка таким чином підтримала незаконні дії чиновників.

Розсудить Європейський суд?

Постановою Вищого господарського суду України від 05.11.2012 року рішення Господарського суду Миколаївської області від 15.05.2012 року про стягнення з ПАТ «Миколаївгаз» штрафу в розмірі 123 000 грн. за незаконне підключення 41 абонента та постанови Одеського апеляційного господарського суду, якою вказана постанова залишена без змін скасована та у задоволенні позовних вимог відмовлено. Вищий господарський суд у своїй постанові дозволив в односторонньому порядку ПАТ «Миколаївгаз» відмовлятись від виконання договорів, без будь яких підстав користуватись чужим майном і не нести за це жодної відповідальності.

На думку адвоката, який представляє підприємця в суді, єдина надія Щербини в ситуації яка склалася – це звернення за захистом права на мирне володіння своєю власністю до Європейського суду з прав людини.

Зоя Лебідь

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити