Розслідування

Війна за статус: сотня дембелів 55-го автобату досі не отримали учасника бойових дій (ФОТО, ВІДЕО)

. 11898

Близько 80 військовослужбовців, яких мобілізували з різних районів Кіровоградщини до лав 55-го окремого автомобільного батальйону «Чорний ліс», через безвихідь сьогодні вдались до перекриття дороги. Мобілізовані у третю хвилю запевняють, за першим дзвінком прибули до військкомату, 14 місяців стояли на захисті держави, у тому числі в гарячих точках, а тепер змушені добиватись статусу учасника бойових дій, який мали дати щонайменше півроки тому.

 

Дорогу до військової частини, де дислокується 55-й батальйон, перекривали з самого ранку. Перед в’їздом на територію військові шеренгою поставили автомобілі і самі стали живим щитом. Пропускали лише машини забезпечення та автомобілі, які прямували до лікарні.

«Керівництво частини і держава про нас забули. Учасника бойових дій ми маємо право отримати, але документи для цього не були відправлені вчасно - вони лежали мертвим вантажем у цій частині. Наші документи не йшли далі в опрацювання. Цього понеділка (12 жовтня – ред.) ми приїхали і побачили, що наші документи є на головному комп’ютері, але не були відправлені. Згідно чинного законодавства, командир військового підрозділу, тобто наш комбат Андрій Анатолійович Грозан, був зобов’язаний після закінчення антитерористичної операції або ж після перебування військовослужбовця в зоні АТО в 30-денний термін надати його документи на міжвідомчу комісію. Ми досі не отримали посвідчення, які мали отримати ще як мінімум півроку тому», - розповідає демобілізований військовослужбовець Віталій Лимонченко.

«Коли ми приїхали у військову частину, нам сказали, що нічого робити не будуть, бо відправити документи мало старе командування. Аби ми не приїхали, і не побачили, що ці документи зовсім не відправлялись, то нічого б і не мали взагалі», - додає Микола Пєтухов.

Із самого початку, розповідають військові, у підрозділі були негаразди з документами. Причинами того, впевнені чоловіки, є те, що посади займали некомпетентні і халатні особи, які просто не знали своїх посадових обов’язків. Чи не кожен присутній військовий показує «писарські казуси» у військових квитках: один перебував у зоні бойових дій лише з травня цього року, хоча на передову потрапив ще у серпні 2014-го, іншому військовослужбовцю написали, що він знаходився у зоні АТО протягом останніх 7 років, а є і такі, хто досі звідти не повернулись. Військові вважають, їх просто кинули сам на сам із цими проблемами. 

«Оригіналів витягів наказів по секторам зараз немає. Як нам пояснюють у частині, при передачі батальйонів творилась плутанина, тож є тільки відскановані документи. Більше того, є ще витяги наказів по поїздкам наших хлопців, але в них вказані зовсім інші прізвища. Люди отримали по цим документам статус УБД, а ми без нічого сидимо», - говорить Роман Черньонков.

Копії «липових наказів» дембеля 55-тки теж показують. Наприклад, згідно з витягом з наказу командира ВЧ А1352 № 707-К (м. Балаклія) від 20.08.2014 колона у складі трьох КАМАЗів 20-21 серпня мала вирушити з боєприпасами за точним маршрутом з Балаклії до Щастя Луганської області. Проте з згідно з витягом з наказу командира ВЧ А1352 № 184 (м. Балаклія) з тією ж датою, ті ж військовослужбовці з 20 по 23 серпня мали їхати до Краматорська і везти не боєприпаси, а людей, список яких вказаний у документі.

Нинішнє керівництво військової частини, яке першим вийло до мітингувальників, радить військовослужбовцям самостійно оформляти собі статус учасника бойових дій через військові комісаріати. Однак щоб пройти цю процедуру, говорять дембеля, треба мати документи, що знаходяться на території частини і мають численні фактичні помилки.

Після кількох годин мітингу на місце прибули працівники міліції, дещо згодом і співробітники військкоматів Кіровоградської області та Знам’янки. За інформацією військкоматів, військова частина подавала необхідний для отримання статусу УБД пакет документів на 50 військових. Лише двадцятьом статус затвердили, решту справ відправили на доопрацювання. Пікетувальникам лише запропонували знову скласти список тих, хто досі не має статусу, щоб перевіряти інформацію щодо поданих чи не поданих документів.


Пояснити ситуацію приїхав до військових і командир батальйону Андрій Грозан. Він заявив, документи подавались одразу після прибуття військових з відряджень, однак їх повертали на доопрацювання, часто навіть через дрібні помилки – неправильно поставлені коми чи вузькі поля. Підтвердив це і діловод військової частини.

«У п’ятницю був підписаний протокол ще по 27 військовослужбовцям. Ми подавали документи одразу після прибуття колон. Були проблеми по окремим колонам і з помилками в документах. 5 вересня ми були в Києві. Нам були віддані документи на виправлення, велика стопка паперів. Документи подавались і супроводи є», - запевнив Андрій Грозан, незважаючи на численні нарікання колишніх підлеглих.

Помилки у військових квитках екс-комбат, який до речі нині балотується у депутати по Олександрійському району, назвав звичайними бюрократичними помилками, які не вплинуть на отримання статусу УБД. Розбіжності у витягах наказів в АТО, заявляє Андрій Грозан, - проблема військових частин, які їх видавали, тож усі питання необхідно задавати не військовим Кіровоградщини.

Зустріч закінчилась обіцянкою: документи тих військових, які повернулись у військову частину для виправлення помилок, переглянуть і знову відправлять. Усі накази і довідки видадуть демобілізованим для того, щоб ті могли оформити статус УБД через військкомати. Коли закінчиться тяганина з документами – жодного слова.

Хлопці обурені: у той час, коли держава викликала на службу, вони були потрібні, однак в іншому випадку їм самим доводиться «розгрібати». Статус учасника бойових дій могли отримати ще в травні цього року і вже користуватись пільгами. Ображає, говорять хлопці, відстоюють те, на що мають повне право: під обстрілами з серпня минулого року до цьогорічної осені доставляли боєприпаси і рятували поранених. Якщо ситуація не виправиться, звертатимуться до військової прокуратури.

Світлана Дубина
Фото, відео автора

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама