Розслідування

Родинні оборудки: схема земельного шахрайства на Кіровоградщині(ФОТО)

. 45521

На Кіровоградщині назріває черговий земельний скандал. Представники одного з підприємств області звинувачують сільського голову у махінаціях з документами на право власності на земельні паї. Той зловживання владою заперечує. Тим часом до справи долучилися правоохоронці – триває досудове розслідування у кримінальному провадженні, а в розпорядженні «Гречки» з’явились цікаві факти, які можуть допомогти слідству.

www.gre4ka.info

Село Цвітне Олександрівського району вже багато років відзначається успішним розвитком сільського господарства й тваринництва. Володимир Головченко, зоотехнік, з 1975 року працював у Цвітнянському колгоспі ім. Дзержинського. До 2010 року обирався сільським головою. Чоловік розповідає, що в середині 70-х у колгоспі працювало 270 людей. А сьогодні на двох найбільших сільгосппідприємствах працюють до 150 людей: на ТОВ «ОлТо» близько 100 робітників, на ТОВ “ЦВІТНА-АГРО”- близько 30. На полях – вирощують пшеницю, кукурудзу, соняшник, в господарстві ТОВ«ОлТо» утримують 650 молочних корів.

www.gre4ka.info

«Тваринництво потребує великої кількості людського ресурсу, а значить там і більша кількість працюючих. Сьогодні на фермі працює молодь. А якщо працюватиме молодь, то будуть діти і школа. І збережеться село. Бо якщо ми втратимо школу – це, як кажуть, «кінцевий етап розвитку населеного пункту». Поки є робота, є молодь і йде процес розвитку Цвітного», - говорить Володимир Головченко.

www.gre4ka.info

І донедавна стабільному розвитку Цвітного нічого не загрожувало: в селі працює дитячий садок, загальноосвітня школа, три магазини. До обласного центру регулярно їздить автобус.

Проте в жовтні поточного року з’явилась інформація по незрозумілі дії керівництва сільської ради. За інформацією «Гречки», сільський голова Віктор Ліхненко ніби то причетний до цілої злочинної схеми з привласнення землі, що належить громаді села. Почастішали випадки, коли на невитребувані земельні ділянки, що належали померлим місцевим жителям, знаходяться спадкоємці, які оформляють право власності на землю та забирають паї з одного господарства до іншого.

«Всім відома схема, коли спочатку сільрада видає довідку про те, що громадянин «Петренко» проживав з громадянином «Назаренком» на момент смерті останнього. Далі в районному РАГСі відбувається встановлення родинних відносин, де видається липова довідка про те, що «Петренко» дійсно є родичем «Назаренка». Якщо немає державного акту на землю, то право власності встановлює суд. Таким чином у схемі беруть участь сільський голова, працівник РАЦСу, нотаріус, суддя, земельний відділ, реєстраційна служба», - розповідає «Гречці» колишній працівник однієї з держустанов Олександрівського району.

www.gre4ka.info

Неладне з паями запідозрили і в керівництві ТОВ «ОлТо».

«Наше підприємство працює вже не перший рік і щороку знаходяться люди, які вступають у спадщину. Але останнім часом почастішали випадки, коли спадкоємці оформляють землю і передають свій пай в оренду іншому сільгосппідприємству. За нашою інформацією, близько 6-7 паїв було незаконно оформлено на людей, які не являються справжніми спадкоємцями», - розповідає Роман Бойко, директор ТОВ «ОлТо».

Директор підприємства говорить, що якщо справи так підуть і далі, то під загрозою може опинитися існування ферми і тваринництва, адже, по суті, воно потребує великих вкладень й існує в тому числі завдяки землеробству.

www.gre4ka.info

Сільський голова Цвітного Віктор Ліхненко заперечує причетність до будь-яких схем і запевняє, що жодних незаконних довідок не видавав.

«Якщо щось таке і є, то особисто я, як сільський голова жодних довідок не видавав. І оці люди, що ви говорите, до мене особисто не зверталися», - говорить Ліхненко.

Тим часом, за фактом зловживання службовими особами Цвітнянської сільської ради Олександрівським слідчим відділом ведеться досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 364 Кримінального кодексу України.

У фермерському господарстві ТОВ «ЦВІТНА-АГРО» про ці схеми та довідки теж нічого не чули. Переконують, що розшукували спадкоємців ледь не по всій Україні, допомагали з оформленням їхніх паїв. Тож спадкоємці абсолютно добровільно здавали в оренду отриману спадщину саме їх підприємству.

«У нас на всі паї є договори. Ми шукали спадкоємців, робили їм спадщину та право власності, укладали з ними договори. Таким чином ми знайшли понад 60 спадкоємців. Їздили до Черкаської, Київської, Кіровоградської областей, - заявляє Лідія Дядюра, директор і співзасновник підприємстві ТОВ «ЦВІТНА-АГРО». – Як можна забрати з сільської ради землю без довідок?»

Тим часом, повний тезка тестя іншого співзасновника цього ж ТОВ, Юрія Ровінського, є новознайденим родичем і спадкоємцем кількох паїв. Мова йде про Олександра Караманенка.

Ймовірно, родичам допомагав працівник Цвітнянської сільради, який видавав довідки щодо наявності родинних відносин та спільного проживання деяких громадян. Подібна інформація про зв’язки «родичів» з працівниками підприємства ТОВ «ЦВІТНА-АГРО» є непоодинокою. Пізніше довідки використали для оформлення спадщини на 6 земельних паїв вартістю понад 200 000 грн. з подальшою передачею в оренду земельних ділянок фермерському господарству.

Цікаво, що один зі спадкоємців, згідно підроблених документів, мав дві матері.

В розпорядженні «Гречки» є дані, згідно яких, 13 квітня 2004 року в с. Цвітне, Олександрівського району, померла Солонько Оляна Панасівна. Згідно довідки Цвітнянського сільського голови, на день смерті з Солонько О.П. проживав її син Караманенко Олександр Юрійович. Дана довідка разом з, ймовірно, підробленими свідоцтвами про народження Караманенка О.Ю. та укладення шлюбу між Солонько Петром Миколайовичем та Караманенко Оляною Панасівною стали підставою для видачі державним нотаріусом Караманенку О.Ю. свідоцтва про право на спадщину, а саме земельну ділянку Солонько О.П.

А через чотири роки, 28 лютого 2008 року в смт. Онуфріївка, Онуфріївського району, у віці 97 років померла інша мати Олександра Караманенка - Чабан Мотрона Георгіївна. Померлій належала земельна частка (пай) розташована в межах Цвітнянської сільської ради Олександрівського району. Довідку щодо проживання Караманенка О. Ю. спільно з матір’ю Чабан М.Г. на день її смерті видав той же працівник сільради. На підставі даної довідки та, ймовірно, підроблених свідоцтв про народження Караманенка О.Ю. та укладення шлюбу між Караманенком Юрієм Миколайовичем та Чабан Мотрею Георгіївною державним нотаріусом видано Караманенку О.Ю. свідоцтво про право на спадщину, а саме земельну ділянку Чабан М.Г.

Є відомості про те, що Чабан М.Г. проживала в онуфрієвському будинку пристарілих, а за довідками Ліхненка – з сином Караманенком в с. Цвітне.

В свою чергу, дружина Караманенка - Караманенко Тетяна Павлівна, також вступила в спадщину, але вже після Федорової Лілії Яківни, як її донька. Хоча, ймовірно, такою насправді не є.

Всі 6 земельних ділянок на умовах оренди, про які йшла мова вище, використовуються ТОВ «ЦВІТНА-АГРО».

«Гречка» слідкуватиме за розслідуванням кримінальної справи щодо «земельних схем» у селі Цвітному. Та звернеться за відповідними коментарями до правоохоронних органів та прокуратури.

 Богдан Цвях

Поширюйте

Коментуйте


Реклама