На Кіровоградщині влада задумала ГЕС на Бузі. Населення проти(ФОТО)

Опубліковано . в Розслідування

Кількість переглядів - 6312

На заході Кіровоградської області на річці Південний Буг донецька фірма планує побудувати ГЕС. Місцеві мешканці та екологи б’ють на сполох, адже чиста річка з мальовничими берегами невдовзі ризикує перетворитися на брудне водосховище. 

Гідроелектростанцію хочуть звести неподалік села Салькове Гайворонського району, проте ймовірні негативні наслідки її спорудження відчують на собі й жителі сусідніх сіл, що розташовані по руслу Південного Бугу. Зокрема с. Бугове, с. Хащевате та с. Казавчин.

 Нам не потрібна ГЕС!

Сільські громади виступили проти будівництва ГЕС та звернулися до очільників району з відповідною заявою, в якій серед іншого зазначено наступне:

 buggg1« 1.Будівництвом ГЕС буде завдано незворотної шкоди навколишньому природному середовищу:
    - затоплено 28 га прибережної природоохоронної смуги та островів із знищенням рідкісних видів рослин, каміння, скель, гнізд птахів та тварин;
    - затоплено унікальні природні перепади рівнів води на річці , які утворюють пороги, що призведе  до знищення нерестовищ ендемічних видів риб;
    - зміна швидкості руху води призведе до повної зміни видового складу риб, а в зимовий період унеможливить зимівлю пернатої дичини;
    - частково буде зруйновано та затоплено значну територію ландшафтного заказника «Казавчинські скелі» та екологічної стежки «Прекрасне навколо нас»;
    - затоплено частину вказаного заказника де знаходяться недосліджені в археологічному плані  поховання, датовані 1370 р;
    - порушено природний баланс водного середовища за течією вниз від ГЕС.

2. Будівництвом ГЕС буде завдано матеріальної та моральної шкоди громадянам внаслідок підтоплення та затоплення будинків  та присадибних земельних  ділянок на території с.Казавчин, с.Бугове, с.Хащувате.

3. Будівництвом ГЕС буде підвищено рівень техногенної небезпеки внаслідок можливого затоплення більше 20 будинків на території с. Бугове та с. Хащувате під час паводків , а також підвищено ризик людських жертв  внаслідок утоплення на великих глибинах при крутих схилах берегів під час купання.

buggg24. Будівництво ГЕС ускладнює і робить неможливим прохід берегами річки Південний Буг, що робить неможливим  розвиток зеленого туризму, розвиток рафтингу на «Бугських порогах» , призводить до зникнення унікальних краєвидів, територія стає непривабливою, що зводить нанівець виконане і  робить недоцільним продовження виконання програми розвитку Казавчинської сільської ради на 2011-2015 роки «Казавчин, Бугове – приваблива природна культурно-побутова територія»  та на наступний період  в рамках обласної програми «Центральний регіон –2015» .

          Жителі с. Казавчин категорично заперечують проти будівництва  Салькіської ГЕС і  ця категоричність базується не на особистих інтересах, а інтересах  всіх жителів району та  всіх хто хоче залишити не сплюндровану річку Південний Буг для майбутніх поколінь».

Громадські слухання

У Гайвороні провели громадське  обговорення питання будівництва об’єкту енергетичної інфраструктури «Сальківська ГЕС» зі створенням штучного водосховища по річці Південний Буг. Ось кілька цитат з виступів його учасників:

buggg4«Сьогодні  ми   з  острахом думаємо,  що ж буде  з  річкою, з її берегами? Все   просто піде  під  воду. Залишаться фотографії, відеоматеріали, тексти наших  досліджень  і навчальних  проектів  та  вдячні  слова і  пам'ять  наших  учнів.

Педагогічний  колектив,  батьківський комітет всі учні  школи дуже  сподіваються на  ваше розуміння  і  помірковані, на вашу  порядність.Зруйнуйте  той  міф який  хоче  запанувати  нашим  селом - міф що  все вимірюється  грошима», - Ірина Рибак, випускниця ЗОШ  І-ІІІ ст. с.Казавчин, студентка КДПУ  ім. Винниченка.

«У нас і  наших  дітей немає  таких  грошей  щоб  відпочивати в Криму чи за  кордоном.
Жаль звичайно. Але  ми  щасливі  тим,  що у  нас Буг. Ми чекаємо літа  не  менше  чим  наші  учні. Адже  влітку до нас  приїздять  внуки  і  діти. В  них  не  виникає  питання  де  відпочивати. Звичайно дома на Бузі. Колись  був  лозунг «Все найкраще  дітям!».
А тепер ? То невже ми не  господарі  на  нашій  землі, на  якій  споконвіків  жили  наші  предки?», - Надія Кушнір, жителька  с.Казавчин .

Відповідь з Донецька

На усі прохання і закиди донецька фірма ТОВ "Грін Енерджи" відповіла на сторінках районної газети «Гайворонські вісті».

bugg3 Керівництво товариства пояснює зведення водосховища обмілінням річки та проблемами з питною водою на Миколаївщині. Окрім того, пропонують всім жителям зон ймовірних підтоплень безкоштовний страховий поліс…Також представники фірми стверджують, що під затопленням опиняться 8 метра правого берегу та 27.6 метрів лівого берегів, тож  ландшафт, на думку дирекції товариства, суттєво не постраждає. Всі ж червонокнижні рослини, донецькі підприємці обіцяють пересадити з зони затоплення.

Загалом, після затоплення, виконавці робіт передбачють отримати загальну площу водосховища 45.9 га, затоплених угідь – 12.7 га. Відстань же до населених пунктів складатиме 700 метрів…

Окрім того, забудовники обіцяють зарибнити водосховище сомом та коропом, на будівництво гідроспоруди використовувати місцеві будівельні матеріали та залучати населення(близько 50 робочих місць).
Через місяць товариство планує надати проект першої стадії будівництва, а поки що чекає на звернення та зауваження місцевих мешканців. Генпідрядником донецької компанії виступила фірма ТОВ «Кіровоградськй регіональний центр з енергозбереження».

Що про ТОВ "Грін Енерджи" знає Google?

Ми спробували відшукати в Інтернеті хоч якусь інформацію про донецьких забудовників, проте не виявили жодної… Дана фірма, схоже,  навіть немає власного сайту, і будь яка інформація про таке ТОВ у Донецьку відсутня. Компанії з подібними назвами  існують в інших регіонах, одні «тьозки» роблять брикети, інші – продають ліс.

«Гречка» слідкуватиме за подальшим розвитком подій довкола цього екологічного питання.

Валерій Лебідь

Фото: Віктор Земнорій

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв