Вмикати чи не вмикати: проблискові маячки на автомобілях «швидкої» стали яблуком розбрату для водія та головного лікаря Центру екстреної медичної допомоги (ФОТО)
Водії карети швидкої допомоги повинні постійно їздити з ввімкненим проблисковим маячком, незалежно від того їдуть на виклик чи з нього.
Таке розпорядження по гаражному підрозділу видав головний лікар територіального медичного об’єднання «Центр екстреної медичної допомоги та медичних катастроф у Кіровоградській області» Олександр Ярошенко. Один із водіїв Центру впевнений, таке розпорядженням є незаконним, адже водії машин зі спецсигналами не зобов’язані використовувати їх постійно.
«Згідно посадової інструкції водія автотранспортного засобу (санітарного автомобіля швидкої медичної допомоги), затвердженої 05.09.2014р. головним лікарем ТМО «Центр екстреної медичної допомоги та МК у Кіровоградській області» Ярошенко О.І., п. 2.8. зазначено, що при виїзді на виклик з території підстанції, під час руху на виклик та при поверненні на підстанцію проблискові маячки повинні бути увімкненні. Затверджуючи подібні посадові інструкції та антизаконні розпорядження по гаражному підрозділу головний лікар закладу, напевно, не зовсім розуміє цільове використання спеціального світлового сигналу синього кольору, зобов’язуючи водіїв «Центру екстреної медичної допомоги та МК у Кіровоградській області» постійно вмикати спеціальний світловий сигнал. Винесення розпорядження по ввімкненню проблискових маячків мотивує власним вподобанням «яскравого синьокольорового мерехтіння», як це відбувається на патрульних транспортних засобах ДАІ, хоча санітарний автомобіль швидкої медичної допомоги не є патрульним транспортом. Як результат, кіровоградські водії вже настільки звикли до «яскравого синьокольорового мерехтіння на «швидких», замість того, щоб поступатися дорогою машинам «швидкої», ДАІ, пожежної, патрулю, які поспішають на допомогу, зазвичай байдуже реагують на ситуацію, продовжуючи шлях в обраному напрямку. Постійне ввімкнення проблискового маячку на спецтранспорті швидкої вводить в оману інших учасників дорожнього руху, спричиняє аварійні ситуації, та як наслідок, водії «швидких» стають учасниками ДТП. Невиконання розпорядження головного лікаря про постійне використання «мигалки» тягне за собою притягнення до дисциплінарної відповідальності. Не можна допускати, щоб людина за кермом брендованого автомобіля хизувалась на дорозі, включаючи мигалку і привертала до себе таким чином підвищену увагу. Подібне – нонсенс», – написав «Гречці» водій швидкої з 10-річним стажем Олег Пашин.
За невиконання розпорядження головного лікаря, Олег Пашин вже отримав догану. Після розмов навколо незаконності прийнятого документу, говорить водій, його перевели на другу підстанцію. Надіслані звернення до Генеральної прокуратури, Національної поліції, Міністерства охорони здоров’я, Кіровоградської ОДА, переконує Олег Пашин, не дали результатів або ж не мали відповідей.
Головний лікар Центру Олександр Ярошенко запевняє, претензії до розпорядження має лише один водій, який пише численні скарги і подав позов до суду. Обов’язковість використання водіями «швидких» проблискових маячків – не особиста примха керівника закладу. Інакше, наголошує головлікар, медики просто не спрацьовують вчасно, від чого може померти людина.
«Я збирав водіїв на збори і пояснював їм нововведення, вони мене, чесно кажучи, підтримали. Я цікавився чи так само їздять в інших містах, в Києві, Полтаві, Черкасах, Харкові, там на мене дивились і дивувались чого ми ще про це говоримо. Це навіть не потрібно обговорювати. Мене, як головного лікаря і керівника закладу, цікавить єдине, щоб медики приїхали вчасно і надали людині необхідну допомогу, адже одна хвилина і секунда коштує життя. Нам потрібно їхати терміново незважаючи на те, їдемо ми до пацієнта чи вже від нього. Виклик вважається закінченим лише після того, коли водій повернувся на станцію. Без проблискових маячків ми просто не можемо виконати виклик за регламентований час, який прописаний у законі «Про екстрену медичну допомогу». Якщо водій не може їхати з мигалками, не впевнений, що він зможе дотримуватись правил дорожнього руху в екстреному режимі, значить він не відповідає вимогам водія екстреної медичної допомоги. Я про це кажу всім нашим водіям. Я заявляю, що вчергове готовий пояснити і розказати водіям, чому було прийняте це розпорядження», – прокоментував «Гречці» головний лікар ТМО «Центр екстреної медичної допомоги та МК у Кіровоградській області» Олександр Ярошенко.
У департаменті охорони здоров’я Кіровоградської ОДА пояснюють, головна колізія між водієм і головним лікарем зосереджена навколо слів «зобов’язаний» і «має право». Визначити який виклик є екстреним, а який ні, медики можуть лише доїхавши до місця, звідки надійшов виклик. Разом з тим бригада має встигнути до пацієнта протягом конкретного часу: 10 хвилин по місту, 20 – у сільській місцевості. Відтак оперативному виконанню виклику і порятунку людини проблисковий маячок не завадить.
«У правилах дорожнього руху прописано, що лікарі спеціального медичного транспорту мають право застосовувати маячки для того, щоб звернути увагу інших водіїв. Ми вважаємо, що дії головного лікаря логічні, а юридичний конфлікт полягає у слові «має право». Водій заявляє, що він має право використовувати маячки, а лікар своїм законним розпорядженням зобов’язує водія, що теж не є порушенням. З точки зору взагалі дій згідно закону «Про екстрену медичну допомогу», Центр не має не екстрених викликів, оскільки всі виклики, на які виїжджає бригада екстреної меддопомоги, є саме такими. Таким чином, ми вважаємо, для того щоб вчасно дісталась бригада до місця події, у робочий час вона має позначати свій рух, незалежно від того куди вона направляється. Тому водії мають право застосовувати маячки. Головний лікар своїм розпорядженням підтримав водіїв швидкої, аби не виникало зайвих питань. ДАІ не бачить в цьому ніяких порушень, оскільки увесь транспорт зі спецзасобами може їх використовувати у свій робочий час. Ввімкнення маячків не створює аварійність на дорозі, а лише звертає увагу водіїв. Ми теж вважаємо, що немає нічого страшного у постійному використанні маячків, а навпаки це йде на користь людям», – роз’яснює Олег Рибальченко.
В управлінні превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області не бачать жодних порушень Правил дорожнього руху в постійному використанні водіями карет швидкої допомоги проблискових маячків.
«Розпорядження головного лікаря жодним чином не порушує Правил дорожнього руху України і не суперечить вимогам законодавства у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Пунктом 3.1. ПДР передбачено, що водії оперативних транспортних засобів, у тому числі виконуючи невідкладне службове завдання можуть відступитись від вимог розділів 8, крім сигналів регулювальників, 10-18, 26, 27 та п.28.1 цих правил за умови ввімкнення проблискового маяка синього або червоного кольору і спеціального звукового сигналу для забезпечення безпеки дорожнього руху. За необхідності відсутності обов’язкового привертання уваги учасників дорожнього руху спеціальний сигнал може бути вимкнений», – прокоментувала «Гречці» Ольга Волок, керівник прес-служби управління превентивної діяльності ГУ НП в Кіровоградській області.
Цілком логічним є питання, що може виникнути і в самих водіїв, і в перехожих, навіщо вмикати маячки тоді, коли автомобіль швидкої медичної допомоги не обслуговує виклик, а, наприклад, повертається з нього, вже надавши необхідну допомогу.
Головний лікар Центру у такому разі задає питання у відповідь: «А яким чином водій чи перехожий може зрозуміти, просто глянувши на автомобіль, обслуговує зараз виклик бригада екстреної швидкої медичної допомоги чи ні?» Закид водія щодо того, що ввімкнені маячки можуть спричинити ДТП, головний лікар так само заперечує посилаючись на ПДР, у яких вказано, що побачивши швидку зі світловим сигналом водії мають поступитись дорогою.
Ірина Левадна