Ексклюзив

Волонтерити творчістю: як у Кропивницькому артисти збирають мільйони на армію (ФОТО)

 Співаки, музиканти, діджеї та інші артисти у Кропивницькому рік тому вирішили об’єднатися і своїми талантами заробляти на допомогу українській армії. Скільки вдалося зібрати за цей час, як далі розвиватиметься проєкт #творчі_волонтери і що планують робити після перемоги України – «Гречці» розповів співзасновник і координатор проєкту Євген Жердій.

Tvor4i volonteru

Співати – на часі

Зранку 24 лютого 2022 року ведучий і організатор заходів Євген Жердій, як і більшість українців, прокинувся від звуків літаків і усвідомлення, що почалася повномасштабна війна. І так само, як і більшість кропивничан в той день, він прийшов до волонтерського простору «КроХаб».

«Це був справжній вулик: люди постійно оформлювали гуманітарку з-за кордону, перенаправляли її в громади, записували запити від військових та сортували те, що приносили люди. Там же волонтерили і багато людей творчих професій», – згадує він.

Каже, що перший тиждень здавалося, що їжа і сон не потрібні – лише б докласти максимум, щоб встояти проти ворога. Та через деякий час Євген зрозумів, що люди творчих професій можуть ефективніше використати свої таланти для підтримки армії.

Як організатор заходів у місті Євген знайомий з багатьма виконавцями, і закликав їх творчістю допомогти у зборах грошей, щоб закривати актуальні потреби військових. Тоді масові заходи були заборонені, тож Євген Жердій разом із співзасновницею просторів «Кропхаб» та «Мир 2.0» Катериною Колтуновою придумали концепцію вуличних виступів.

«Виконавці виступають просто неба, а поруч стоять бокси з логотипами «КропХаб» і написом, що це збір на ЗСУ. Так люди, проходячи по вулиці, могли почути гарну мелодію чи пісню і тут же задонатити армії», – пояснив він.

Вперше «Творчі волонтери» виступили на вулиці Театральній у Кропивницькому 30 березня 2022. Тоді за приблизно чотири години виступу вдалося зібрати 7 тисяч гривень.

Tvor4i volonteru2

«Творчі волонтери» після першого виступу у Кропивницькому. 30 березня 2022 року

Після цього майже кожного дня з ранку до вечора їх можна почути і побачити на центральних вулицях міста. До виступів долучалися і солісти театру та філармонії, і гурти та сольні виконавці, музиканти різних жанрів. Єдина вимога – жодної російської мови.

«З часом почали долучатися і аматори: це і для них можливість показати і розвивати свій талант, і при цьому вкластися у оборону країни. У нас виступали навіть Юлія Олійник та Олег Кеуш – солісти Академічного ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України, які родом з Кіровоградщини», – розповів Євген Жердій.

Супермаркети, кафе та «електричка»

Знайти виконавців, які готові безкоштовно працювати заради підтримки армії – це ще пів справи. Крім того потрібно знайти апаратуру та електрику для неї, транспорт, домовитися про місце проведення акції, узгодити графіки виконавців.

«Тут нам назустріч пішли місцеві кафе, торгівельні центри і бізнесмени», – пригадує Євген Жердій.

Кафе в центрі міста пропонували свої літні майданчики для виступів та електрику, торгівельні центри «Велмарт» і «Депот» також надавали свої комунікації та майданчики для проведення заходів.

При цьому організовувати акції навіть просто неба під час воєнного стану потребує погодження з місцевою владою. Оформити всі відповідні запити і дозволи, пройти бюрократичні нюанси «Творчим волонтерам» допомогли волонтерни Катерина Колтунова та Інна Колпак.

Техніку безкоштовно давав Денис Русін, який займається прокатом апаратури, а також музикант Володимир Рязанов, діджей Володимир Наталуха. Згодом і інші професійні виконавці і музиканти ділилися апаратурою на деякі заходи. Водій Антон Майстренко, який активно волонтерить у «КропХабі», так само допомагав з логістикою.

«У Антона електромобіль, який ми називаємо «електричкою», – сміється Євген, – «Він власник магазину у центрі міста, проте вже цілий рік постійно возить і апаратуру, і артистів. Він нас дуже виручає».

Переважно перехожі охоче жертвують гроші, адже бачать на прозорих боксах, що це на ЗСУ. Проте зрідка, але бували і неприємні випадки.

«Сказали, що ось як ми можемо співати, коли там люди гинуть. Проте за зібрані піснями кошти ми купуємо автівки, тепловізори, дрони, інше необхідне – і це рятує життя військовим. Тож ми співаємо якраз для того, щоб менше наших хлопців і дівчат гинули», – поділився Євген.

Tvor4i volonteru7

 Євген Жердій

Вулична акція «Творчі волонтери» згодом стала доволі масштабним проєктом, до якого почали долучатися все нові напрямки. Наприклад, багато майстрів і майстринь приносили свої вироби, тож на вулицях міста почали проводити ярмарки, всі кошти з яких перенаправляли на потреби ЗСУ. З часом почали долучатися і танцівники: влітку на пішохідній вулиці в центрі Кропивницького влаштовували джеми, денс-батли та виступи.

Ще одним викликом для «Творчих волонтерів» та активістів простору «КропХаб» стало питання – чи відкривати в умовах воєнного стану новий сезон роботи артпростору «Атмосфера MUP 2.0». Та вирішили, що таким чином зможуть не тільки збирати на ЗСУ, а й допомогти вимушеним переселенцям, які шукають роботу у новому місті. Тож відкриття відбулося 21 травня 2022 року.

«Серед переселенців є люди творчих професій, тож тут вони могли реалізувати себе і підзаробити. Також на базі “Мир 2.0” подружжя з Донеччини відкрили кафе “Жираф”. Це можливість підтримати людей, то чому б це не зробити?», – каже Євген Жердій.

Tvor4i volonteru5

Тож в теплий сезон в артпросторі «Мир 2.0» проводили майстер-класи, літературні читання та стендап-виступи, плели маскувальні сітки, ярмаркували та багато інших заходів, під час кожного з яких незмінними атрибутами були бокси для збору коштів на армію.

Гроші і культура

За один день вуличного виступу «Творчим волонтерам» вдається зібрати в середньому 12-16 тисяч гривень. Якщо ж брати загалом, то за всі заходи за рік діяльності їм вдалося зібрати і передати на потреби української армії 1 мільйон 300 тисяч гривень. Зібрані гроші передають “КропХабу”.

«Я розумію, що наші зірки в Україні і за кордоном збирають більше, та за мірками міста це суттєва сума. Ми змогли закрити багато запитів від військових: це і автівки, тепловізори, дрони та інше спорядження», – зазначив волонтер Євген.

Проте виключно волонтерством займатися складно – потрібно на щось жити. Як пояснив Євген Жердій, вперше після повномасштабного вторгнення Росії він провів захід за гонорар наприкінці червня.

«Я не покинув волонтерство, хоч вкладаю у це свої гроші, сили і час. Мені казали, що кому ті свята з ведучим потрібні під час війни! Та цим самим я можу заробляти, а отже – продовжувати волонерити, донатити. Підтримка економіки і бізнесу в Україні зараз як ніколи важлива, зокрема і івент-індустрії. Тим паче, що часто свята замовляють військові та їхні родини», – підкреслив Євген.

Окрім власне зборів коштів,хочуть сприяти розвитку сучасної української культури.

«Ми пропагуємо, що українська культура – сучасна і якісна. Нам пора позбутися тієї меншовартості. Достатньо було відмовитися від російського – і скільки за лише рік з’явилося класних українських пісень, нових виконавців! Я сам колись вів свята російською, а тепер розумію, наскільки то було неправильним», – зізнався пан Євген.

Радіє, що наразі виконання російськомовних пісень чи ведення публічних заходів російською заборонено законом.

«У нас в місті були випадки у деяких закладах, коли вмикали пісні російською. Та різка реакція суспільства дала результати і, власники закладів більше такого не допустять. Використовувати у публічному просторі російську в той час, як за слова “Слава Україні” росіяни вбивають – це блюзнірство», – підкреслив ведучий свят.

 

Наразі спільнота об’єднує більше ста музикантів, співаків, танцівників, а також фотографів, які допомагають робити фотозвіти.

«Ми постійно фіксуємо і звітуємо за кожну зібрану копійку. Єдине, на що ми брали іноді гроші із зібраних – це на каву чи чай для тих, хто виступає. Адже люди працюють безкоштовно. Та це двісті-триста гривень з цілого дня виступу, за який зазвичай збираємо близько 12-15 тисяч», – пояснив Євген.
Вуличні виступи тимчасово припинили на холодний сезон, проте діяльність на цей час не зменшили: заходи із зборами на ЗСУ продовжили у різних закладах, і не тільки у Кропивницькому.

Tvor4i volonteru3

Tvor4i volonteru4

Будемо волотнерити до перемоги – і після теж

Наразі проєкт «Творчі волонтери» вже вийшов за межі Кропивницького і охоплює всю Кіровоградщину. Це почалося зі співпраці з оркестром 3-го окремого полку спецпризначенців імені князя Святослава Хороброго, який також виступали на вулицях міста.

У лютому з’явилася ідея виступати і в інших громадах. Так оркестр за тиждень такими «гастролями» зібрав для оборонців країни 120 тисяч гривень.

«Я маю знайомих в Бобринці, Малій Висці, Новоукраїнці, тож вони допомагають організувати виступи. перед виступом оркестру до концертної програми декілька номерів дають місцеві виконавці. У лютому це було здебільшого на особистих зв’язках, а ось з березня організаційно нам допомагає обласна адміністрація», – розповів Євген Жердій.

Tvor4i volonteru6

Для проведення таких виїзних благодійних концертів домовляються з місцевими відділами культури, головами місцевих рад. За словами Євгена, здебільшого місцеві радо відгукуються, безкоштовно надають зали, поширюють афіші і активно анонсують захід. Завдяки такій співпраці вдається збирати чи не повні зали, а отже і більше благодійних внесків. Проте іноді співпраця не виходить.

«В одній громаді місцевий голова ради вирішив не допомагати нам, тож ми все робили самі. І тоді за концерт нам вдалося зібрати десь півтори тисячі гривень. Це наразі наш антиректорд по зборам», – зізнався координатор проєкту.

Він зізнається, що це виснажливо – поєднувати основну роботу і волонтерити в такому темпі. Проте додає, що збавляти темпи не збираються. Так, найближчим часом оркестр 3-го полку ССО виступатиме в громадах Голованівського району, а на вулицях Кропивницькго знову лунатимуть співи, щоб мотивувати людей не зупинятися у підтримці армії.

А ось 1 квітня «Творчі волонтери» проведуть благодійний концерт в обласній філармонії, приурочивши його до першої річниці проєкту.

«Якось до мене звернулося керівництво філармонії з пропозицією провести захід. Я погодився, але за умови, що замість гонорару мені дозволять принести бокси для зборів на ЗСУ. З того часу ми й налагодили благодійну співпрацю з ними», – пригадує Євген Жердій.

Впевнені, що річниця буде не останньою, адже проєкт планують продовжувати і після перемоги України у війні.

«Ми не можемо зупинитися у підтримці армії, адже війна триває. Але й після перемоги військовим потрібна буде реабілітація, ресоціалізація. І на це теж потрібні гроші. Тож і після перемоги продовжимо творчо волонтери», – запевнив координатор Євген Жердій

Вже зараз виконавці – як професійні, так і аматори, можуть долучитися до «Творчих волонтерів». Для цього варто зв’язатися з Євгеном Жердієм через його сторінки у Фейсбуці чи Інстаграмі, або зателефонувавши йому за номером: +380666804516.

Підтримати українську армію можна, перевівши кошти наа рахунки волонтерських організацій "КропХабу" за наступними реквізитами:

  •  за номером картки 5375 4112 0417 6411 («Монобанк», ГО «Серця матерів»),
  • за номером картки  5363 5420 1780 7901 («Приватбанк», Колпак Інеса, голова ГО “Серця матерів та ветеранів війни Кропивницького”),
  • для міжнародних перерахувань 4731 1856 1447 3558 (долари),
  • для міжнародних перерахувань 5169 3600 1722 3359 (євро).

Для нарахувань на юридичну особу – БО МБФ СМАЙЛ:

 

  • код отримувача 42491113
  • Рахунок отримувача у форматі відповідно до стандарту IBAN UA203052990000026007045103151 (АТ КБ «ПРИВАТБАНК»).

Фото з архівів Євгена Жердія

Екологічна міні-пекарня: у Дмитрівській громаді організували перший за 30 років кооператив (ФОТО)

У Дмитрівській громаді, що на Кіровоградщині, вперше за 30 років створили кооператив. Це хлібопекарня, де планують дати роботу жителям громади та забезпечувати хлібобулочними виробами свою та сусідні громади. Про свій шлях від ідеї до створення кооперативу розповіли "Гречці" його засновники - подружжя Галина та Олександр Кущові.

«Платили не так багато»: Як суд обирав запобіжний захід 21-річній підозрюваній у держзраді

 

У супроводі чотирьох співробітників поліції до невеликої зали Ленінського райсуду Кропивницького заводять високу дівчину середньої статури. На ній спортивний костюм з лейблом відомого бренду, куртка, кросівки. Слідом до зали проходять адвокат, прокурор, слідчий СБУ. Дівчину запрошують до камери-клітки. Світло камери місцевого телеканалу фокусує, як вона сідає на лавку та підписує папери.

Генератори і екофлоу більше не знадобляться? Як живе українська енергетика зараз

Цього року українська енергетика пережила певно найтяжчу зиму в історії. Під постійними обстрілами енергетичної інфраструктури, із захопленими окупантами важливими енергооб’єктами та роботою в екстрених умовах, аби врятувати людей від тотального блекауту. А що буде далі? «Гречка» розпитала експертів чого чекати влітку та наступною зимою.

"Не думала, що взагалі можна розстріляти мирних людей" - постраждала від ракетного удару в Краматорську (ВІДЕО)

8 квітня 2022 ракетний удар росіян по залізничному вокзалу Краматорська забрав понад 50 життів. Тоді ворог атакував ракетою 9М79К-1 «Точка-У» з касетними боєприпасами 9Н24.

Як працював «відділ війни» прокуратури Кіровоградщини протягом року повномасштабного вторгнення ворога

На Кіровоградщині протягом минулого року кількість кримінальних проваджень, що стосуються війни, у порівнянні з 2021 роком, зросла у вісім разів. Такі дані озвучують у «відділі війни» прокуратури Кіровоградської області, який займається процесуальним керівництвом справ, що розслідуються слідчими управління СБУ.

Для розвитку треба прибрати бар’єри: війна актуалізувала питання доступності у містах (ФОТО)

 Як в Україні можна вже зараз змінювати міські простори, щоб зробити їх доступними для всіх, чому це насправді вигідно і чи зможе Кіровоградщина прибрати бар’єри, «Гречка» поспілкувалася із засновником організації «Доступно.UA» Дмитром Щебетюком.

До пінгвінів для науки: чому кропивничани стали учасниками експедиції до Антарктиди

Двоє кропивничан Дмитро Кричун та Сергій Салло незабаром вирушать у складі 28-ої української експедиції до Антарктиди. «Гречка» розпитала у майбутніх полярників, що їх спонукало долучитися до експедиції і яким чином можна потрапити в Антарктиду.

З корицею і любов’ю: як на Кіровоградщині працює сімейний притулок для стареньких

 У селищі Аджамка поблизу Кропивницького розташувався благодійний притулок для людей похилого віку «Затишна оселя». У війну заклад не просто не згорнув свою роботу, а вирішив розширюватись. «Гречка» розказує як це працює і чому важливо.

Забіг у 767 кілометрів: кропивничанин подолав шлях Святого Якова для підтримки ЗСУ (ФОТО)

Кропивничанин Дмитро Шаров пробіг паломницький шлях Святого Якова у 767 кілометрів за 12 днів, щоб зібрати гроші на автомобіль для медиків. «Гречка» дізналась подробиці в ультрамарафонця. 

Мрія збулась після смерті: тисячі людей хочуть придбати кулінарний артбук авторки з Кіровоградщини

 Мисткиня і гастроблогерка Ольга Павленко, у соцмережах відома як Оля Кольорово,родом із села Успенка, що на межі Кіровоградської та Полтавської областей, працювала над унікальною кулінарною книгою про українську кухню. Її життя у червні 2022 року забрала ворожа ракета, що влучила у торговий центр у Кременчуці, але небайждужі роблять все, щоб доробок жив і надалі.

Як одна родина вирішує проблеми з тваринами-безхатьками у громаді: історія з Новоукраїнки

 Чотирнадцятирічний Артем Борисов з Новоукраїнки показує хатинки для котів і собак на подвір’ї свого будинку і розповідає про особливості породи кокер-спанієль. Його домашні улюбленці спанієль Роккі та безпорідна Муся радісно гавкають на гостей з фотокамерами у дворі родини Борисових: свого часу вони їх ще цуценятами підібрали на вулиці.

Ці хатинки для тварин є частиною його першого власного проєкту Артема. Прикладом для нього стали його батьки – громадські активісти Наталя і Віталій Борисови, які наразі створюють перший притулок для тварин у Новоукраїнській громад.

Окупований Крим: як повномасштабна війна вплинула на жителів півострова

 Брати Олександр і Дмитро* (імена змінені – прим. ред.) народилися у Кропивницькому. Проте ще у дитинстві їхня родина виїхала до Ялти. У 2014 році, коли Росія окупувала Крим, вони були підлітками.

Наразі Олександру вдалося виїхати до материкової України і вступити до лав Збройних Сил України. Дмитро вже із власною родиною залишається в окупованому Криму та намагається долучитися до деокупації українського півострова – хоч це і небезпечно.
Як окупація змінила життя на півострові і куди можуть звернутися жителі Криму, якщо хочуть виїхати чи допомогти українській армії – з’ясовувала «Гречка».

Зиму пережили: чи вистачить газу на новий сезон і що буде з тарифами

 Цього року українці дізналися як через ворожі обстріли жити з перебоями в електропостачанні. А от очікуваних проблем з газом, на щастя, не виникло. Проте й зима була не надто сувора, яка буде наступною - не спрогнозуєш. Яка ситуація на деокупованих та прифронтових територіях, що очікувати у сфері газопостачання протягом найближчого року, що буде з тарифами та чи варто вже шукати альтернативи - з'ясовувала “Гречка”.

«В Олександрії мене навчили волонтерити і обійматись»: історія переселенки з Краматорська (ФОТО)

 Якщо би Анні Безкровній з Краматорська ще рік тому сказали, що вона, інженерка із місцевого заводу, працюватиме у міськраді Олександрії – міста у Кіровоградській області, де ніколи не бувала, спілкуватиметься з міжнародними організаціями та буде активною волонтеркою – не повірила б.

Та через повномасштабну війну Росії проти України їй з дітьми довелось шукати прихистку на Кіровоградщині. Тут навчилася залучати молодь до волонтерського руху, перемагати у грантових конкурсах та… обійматись.

Онкологічне обладнання розбрату: між головою облради та керівником онкоцентру розгорівся коніфлікт

 

Між гендиректором Кіровоградського обласного онкоцентру Констянтином Яринічем та головою Кіровоградської облради Сергієм Шульгою виник публічний конфлікт. Яриніч вважає, що голова облради цілеспрямовано перешкоджає діяльності медзакладу. Очільник онкоцентру говорить, що такі дії призведуть до знищення закладу. Шульга підозрює, що заклад купив неякісне обладнання у підозрілого постачальника і хоче це перевірити.

"Платонова фазенда": на Кіровоградщині планують розвивати екологічне городництво (ФОТО)

У Добровеличківській громаді, що на Кіровоградщині, розробили проєкт, спрямований на вирощування та збір в екологічно чистій місцині овочів та фруктів. Таким чином, планують охопити роботою людей з числа переселенців та безробітних жителів громади і забезпечувати продуктами жителів великих міст.

Золоті генератори для Кіровоградшини: як відкриті торги можуть врятувати від переплат

 В останні кілька місяців комунальні та державні установи у Кіровоградській області, як і по всій країні, дбаючи про енергонезалежність почали купувати генератори. Щоправда не завжди за вигідними цінами ігноруючи можливість провести відкриті торги.

Міськрада чи кооператив: у Кропивницькому на багаторічний недобуд з’явилося двоє претендентів

 У Кропивницькому вже близько 34-х років не можуть добудувати багатоквартирний будинок по вулиці Юрія Коваленка, 29. Об'єкт належить житлово-будівельному кооперативу "Політ". Проте міськрада вважає недобуд безгосподарним і планує доводити це в суді, би згодом пристосувати приміщення для потреб переселенців.