Статті

Вбитий адвокат "грушників" передбачав фізичну розправу

. 4793

Тіло зниклого на початку березня київського правника Юрія Грабовського в п'ятницю, 25 береня, близько 4 ранку виявили неподалік від умовної межі Київської та Черкаської областей. До місця страшної знахідки оперативників привів затриманий в Одеській області другий підозрюваний в причетності до вбивства Грабовського.

43-річний Юрій Грабовський вважався процвітаючим київським адвокатом. Серед безлічі справ, які він вів останнім часом, найрезонанснішими були: захист одного з членів ВО «Свобода» (обвинуваченого в організації теракту з декількома жертвами біля будівлі Верховної Ради України, що його було скоєно 31 серпня минулого року) і так звана «справа російських ГРУшників». В ході останньої Юрій Леонідович відстоював невинність громадянина Росії Олександра Александрова, обвинуваченого Головною військовою прокуратурою в «веденні агресивної війни», «тероризмі», «вбивстві» й інших непорядних діяннях.

До приходу в юридичну спільноту Грабовський був медиком. Закінчив Київське медичне училище і Національний медичний університет ім. академіка Олександра Богомольця. Працював радником голови Московської районної ради Києва з гуманітарних питань, радником міністра охорони здоров'я України. У 2006-му закінчив юрфак Національної академії державної податкової служби.

Проблемами Александрова, в минулому сержанта Тольяттінської бригади Сил спеціальних операцій, Юрій Грабовський став займатися на прохання батьків росіянина. Він змінив свого колегу Костянтина Кравчука. Тому полонений «боєць Народної міліції ЛНР» нібито не дуже довіряв, бо Кравчук наполягав на безумовному визнанні Александровим власної провини.

Грабовський кардинально змінив стратегію захисту. На кожному із засідань Голосіївського районного суду, в якому нині слухається справа за звинуваченням Александрова і його старшого товариша Євгена Єрофєєва, Грабовський уточнював суто медичні деталі бою 16 травня минулого року (після якого росіян взяли в полон) і застосованих в ході лікування в лікарні містечка Щастя «заборонених прийомів». Зокрема, адвокат мав у своєму розпорядженні переконливі докази непричетності підзахисного до вбивства під Щастям українського військовослужбовця Вадима Пугачова. Крім того, він висунув претензії до військових слідчих, ті, мовляв, змусили Александрова до самообмови - шляхом введення деяких медпрепаратів і озвучування загроз життю росіянина.

Під час судзасідань на адресу адвоката Грабовського раз у раз звучали незадоволені репліки як учасників процесу, так і... журналістів. Ті свято вірили (і продовжують вірити) в неможливість здійснення громадянином України захисту «окупанта» і «вбивці». На адресу Юрія Леонідовича постійно надходили і особисті образи, і неприкриті погрози.

«Юрій Грабовський періодично говорив, що побоюється чогось. Очікував, що його прокурори будуть усувати зі справи арештами і затриманнями», - зазначила в Facebook журналістка «Громадського радіо» Ірина Ромалійська. Адвокат, за її словами, допускав і можливість свого фізичного усунення.

«Це було перед одним із засідань. 14 лютого Грабовський повідомив, що зникла зброя і телефон для «незапланованих поїздок за кордон», - згадувала Ромалійська, приклавши переписку з убитим.
5 березня Грабовський приїхав з Києва до Одеси, оселився в готелі «Аркадія» і відправився в ресторан нібито на зустріч з якимись новими знайомими. Відлучаючись на нетривалий час із закладу, адвокат натякнув на «небажаний контакт», якого навряд чи вдасться уникнути, але тим не менше обіцяв повернутися...
З тієї пори мобільні номери Грабовського були недоступні.

Його бачили в Києві у власному офісі (при тому, що особисті речі, як і раніше, лежали в номері одеської «Аркадії»); Грабовський збирав якісь документи. Поруч з адвокатом знаходився незнайомець.
Коли захисник Александрова не з'явився на чергове засідання Голосіївського суду, його колеги забили тривогу. Шевченківське відділення Приморського райвідділу поліції Одеси оголосило Грабовського в розшук і відкрило провадження за фактом зникнення людини.

Версії в цей період висувалися найрізноманітніші. Одні вбачали в історії «руку Москви», інші наполягали на помсті «проросійському адвокату» з боку деяких правонаціоналістичних угруповань.

Розв'язка таємничої історії виявилася вельми і вельми жахливою.

Рано вранці п'ятниці 25 березня тіло Юрія Грабовського відкопали на занедбаній ділянці колишнього колгоспного саду в Черкаській області. Місце розправи вказав поліції і прокурорським підозрюваний у викраденні адвоката.

"Вчора вранці, завдяки дуже скрупульозній і напруженій роботі невеликої групи кращих офіцерів СБУ, разом зі слідчими військової прокуратури та УСБУ по Одеській області, затримали ще одного чоловіка, крім арештованого більше тижня тому одного з виконавців зникнення адвоката Грабовського», - сказав під час позапланового брифінгу Головний військовий прокурор України генерал-лейтенант Анатолій Матіос.

/Нагадаю: свого часу, ще будучи генерал-майором Служби безпеки, Анатолій Васильович служив начальником цього обласного управління спецслужби /

В процесі проведення «інтенсивних слідчих і оперативно-технічних заходів з використанням усіх сучасних технологій» були отримані визнавальні показання особи, про існування якої донедавна дня українські силовики взагалі не знали.

В ході проведення слідчих дій, з наданням всіх передбачених законом прав на захист, від другого затриманого були отримані дані про місце і обставини вбивства адвоката Грабовського.

Військовий прокурор констатував: адвокат колишнього сержанта Тольяттінської бригади Сил спеціальних операцій РФ Олександра Александрова був застрелений в лісі в 27 км від райцентру Жашкова Черкаської області. За даними Матіоса, Грабовського схопили в Одесі, накачали психотропами і доставили до Києва. На нозі адвоката, як показав один з його вбивць, було закріплено вибуховий пристрій: при спробі втекти його б знищили...

Після того як в супроводі невідомого Грабовський взяв в своєму київському офісі якісь документи, його перевезли в околиці Жашкова, де застрелили і закопали. На місці розправи злочинці знищили свій одяг (зі слідами крові щойно вбитого), поділили гроші.

Наведення на локацію тіла Юрія Грабовського дав раніше затриманий, також причетний до вбивства.
Один із співучасників вбивства мав підроблені документи співробітника правоохоронних органів і підроблений український паспорт.

В Україні подейкують про можливу причетність до зникнення і до розправи над адвокатом місцевих спецслужб.
Є й діаметрально протилежні висловлювання.

«... Шкода, що через політичні ігри позбавляються життя адвокати, правозахисники. Зрозуміло, що в РФ це подадуть як спецоперацію українських спецслужб, спрямовану на ліквідацію захисника російських громадян в судовому процесі», - написав на своїй сторінці в Facebook засновник Східної правозахисної групи харків'янин Павло Лисянський.

Психотропну речовину, під впливом якого знаходився Грабовський, починаючи з моменту свого викрадення в Одесі, наразі не визначено.

Єдина близька родичка Юрія Леонідовича, яка мешкає в Державі Ізраїль, оприлюднила наступну заяву: «Я, Ольга Грабовська, рідна сестра недавно убитого в Україні відомого адвоката Юрія Грабовського. Хочу подякувати за підтримку і співчуття моїх друзів і колег, а також друзів і колег мого покійного брата. Також в зв'язку з тим, що до мене звертаються представники ЗМІ, я хочу заявити, що я передала до Києва угоду, укладену з адвокатським об'єднанням "Грабовський і партнери". Лист підписано і вже знаходиться в Києві. Ці адвокати і два адвоката, підписавши угоду з цим об'єднанням, є моїми представниками. І лише вони представляють мої інтереси у кримінальній справі за фактом вбивства мого брата. Я дуже прошу інших адвокатів не робити піар на смерті близької мені людини. Мені вкрай боляче читати деякі пости і коментарі...».

1 квітня Ольга Грабовська має взяти участь в процедурі впізнання. Якщо вона підтвердить, що в морзі на вулиці Оранжерейній перебуває тіло саме Юрія Грабовського, вже наступного дня, 2 квітня, адвоката буде поховано на Лісовому цвинтарі Києва. Відспівування пройде у Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі УПЦ Київського Патріархату.
«Гречці» відомо про те, що Оксана Соколовська - колега Грабовського, яка, зокрема, разом із ним працювала (й працюватиме надалі) на процесі над російськими військовослужбовцями – зуміла днями проникнути до моргу. На превеликий жаль, дива не сталось. Людина, яка загинула внаслідок дій холоднокровних злочинців, - дійсно відомий далеко за межами країни адвокат…
Олег БАЗАК

Поширюйте

Коментуйте


Реклама