Ексклюзив

Як влада і громада допомагають розпочати нове життя переселенцям з Донбасу на Прикарпатті(ВІДЕО)

. 6054

Протягом двох років Івано-Франківщина прийняла на своїй території понад чотири тисячі переселенців. Жителі сходу та півдня країни, тікаючи від російської окупації, обрали цю західноукраїнську область, щоб розпочати нове життя. Облаштуватися на новому місці переселенцям допомагають волонтери, влада та прості громадяни.

 www.gre4ka.info

Едуард та Вікторія Банцови з міста Донецька, маючи п’ятьох дітей вирішили залишити свій дім та оселитися на Прикарпатті. Обирали між Львовом та Франківськом, однак зрештою переїхали до Івано-Франківська. Щоб зреалізувати свій задум, родина продала власний автомобіль. Вже після переїзду Вікторія тричі поверталася на окуповану територію, щоб зібрати всі необхідні документи та забрати трьох всиновлених дітей.

www.gre4ka.infoЖінка зізнається, що спочатку боялася вийти з дому, адже все життя слухала жахливі історії про «бандерівців», які за російську мову можуть навіть вбити. Проте реальність виявилася протилежною.

«У мене були істерики, я думала, як мій старший син піде до школи і як діти ставитимуться до нього, - пригадує Вікторія. – Він зайшов до класу, сів за парту, опустив голову. А коли підняв очі, довкола нього стояли діти і протягали йому свої руки. За два роки, що ми тут живемо, поганих людей я не бачила».

Едуард Банцов розповідає, що «бандерівці» не такі страшні, як їх зображують, та запрошує земляків з Донбасу перевірити це особисто.
«Бандерівці – це умовне позначення. Я всім би порадив приїхати сюди і подивитись на цих бандерівців», - говорить Едуард.

Як і всі тимчасово переміщенні особи, які залишили вдома практично все, родина Банцових після переїзду мала досить скромні можливості, однак про них потурбувались зовсім незнайомі люди. Місцева влада надала тимчасове житло, волонтери з громадських організацій допомогли з одягом та продуктами харчування.

«Багато людей, яких ми навіть не знали, допомогли нам. Одного разу, недільного дня ми сиділи вдома та снідали макаронами. Більше нічого не було та не було грошей. Пролунав дзвінок в двері і на порозі стояли дві жінки з пакетами в руках. Вони принесли домашній сік, варення. Просто від знайомих вони почули, що є така родина», - пригадує Вікторія.

В Івано-Франківській ОДА запевняють, що досить тісно співпрацюють з переселенцями, більшість з яких доволі успішно намагаються влитись у місцевий соціум.

За даними департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА, на сьогодні в області зареєстровано 4 200 переселенця або 3270 родин. Станом на 1 квітня, до департаменту соцполітики за допомогою звернулися 397, з них - 381 переселенець отримав одноразову матеріальну допомогу. Окрім того, всі громадяни отримують гарантовані державою виплати.

www.gre4ka.infoНайбільш проблемними залишаються питання з житлом та працевлаштуванням. За словами Віталія Яворського, заступника директора обласного департаменту соцзахисту, з роботою в області проблем немає, проте низьким лишається рівень заробітної платні.

«Перед людьми, які приїздять до нашої області перш за все стоїть питання про оренду або купівлю житла та пошук роботи. І якщо житла на Франківщині достатньо, то коштів щоб його винаймати чи придбати часто бракує. Адже не рідко люди виїжджали з однією сумкою та паспортом, а часто і без документів», - говорить Яворський.

Комунальний готель «Бандерштат» приймає тих, кому просто нікуди піти. Там переселенці можуть жити протягом двох тижнів. Інформацію про перші кроки на Івано-Франківщині для тимчасово переміщених осіб розміщено на залізничних вокзалах та в інших громадських місцях.

В департаменті освіти області запевняють, що жодних мовних перепон для навчання дітей переселенців немає, і переходити на українську їх не змушують.

www.gre4ka.infoОкрім того, наголошують, що проблема переселенців стосується всієї громади області і лише спільно її потрібно вирішувати. Директор департаменту освіти та науки ІФОДА Віктор Кімакович нагадує про традиції прикарпатського краю:

«Ця територія колись входила до Австрійської імперії і було дуже гарне гасло цієї держави: «Спільними зусиллями». То, власне, це добрий приклад, коли громадськість і влада спільними зусиллями стали та вирішували ці проблеми і далі працює над їх подоланням».

У громадському секторі ставляться з розумінням до реальних можливостей місцевої влади та говорять про комплексне вирішення питань переселенців на державному рівні.

www.gre4ka.info«Поки немає програми на державному рівні, місцева влада мало, що може зробити. Навіть та програма, що нині прийнята не має бюджетного підкріплення. Але немає що жалітися, місцева влада лояльно до нас ставиться і як може допомагає у вирішенні наших проблем», - говорить Лариса Пантелюк, голова ГО «Всеукраїнське об’єднання «Українці Криму та Донбасу».

Переселенці говорять, що навряд повернуться на Донбас, адже такого життя як раніше там вже не буде. Не збираються повертатися додому і родина Банцових та планують залишитись в Івано-Франківську назавжди.

«Ми вже не хочемо повертатися до Донецька. По-перше, там нічого робити адже буде страшно навіть просто піти погуляти з дітьми на природу, бо невідомо, що там може бути під ногами. По-друге, там дуже багато зброї і невідомо як швидко і в якому обсязі її вилучать», - говорить Вікторія Банцова.

Лариса Пантелюк наголошує, що лише згуртувавшись можна вирішувати проблеми тимчасово переміщених осіб в Івано-Франківській області та загалом в усій Україні.
«Як кажуть, коли одна гілочка її легко можна зламати. А коли гілок цілий оберемок, зв`язаний до купи, то зламати їх дуже важко», - переконана громадська активістка.

Валерій Лебідь

Поширюйте

Коментуйте


Реклама