Статті

Громадських рибінспекторів, які зловили молодиків з електровудками, звинувачують у рейдерстві (ВІДЕО)

. 4191

У Маловисківському районному суді розглядаються адмінпротоколи, складені головним інспектором Кіровоградрибохорони стосовно двох молодиків, яких було піймано на річці Плетений Ташлик з електровудками під час нересту риби.

Справу розглядає суддя Дмитро Кратко. Громадські рибінспектори переконують, хлопців фактично зловили на гарячому, однак піймані говорять, що рибінспектори вже не вперше намагаються таким чином вилучити рибу на орендованій водоймі, що знаходиться між селами Плетений Ташлик та Мар’янопіль.

Випадок стався ще наприкінці травня. Вказана водойма з 2010 року перебувала в оренді у місцевого мешканця Анатолія Акуленка. Після його смерті у 2016 році успадкувати орендовану водойму мала його дружина Тетяна Акуленко (за п. 40 договору оренди - Авт.). На час оформлення усіх документів на водойму нею було оформлене право користування цією водоймою на Дмитра Брайченка, підтвердженням чого є довіреність, зареєстрована нотаріусом.

Громадський рибінспектор Роман Бойко згадує, відпрацьовували вказану водойму, оскільки раніше бачили вже бачили на ній електровудку. У рейді було четверо інспекторів: двоє сиділи в засідці, двоє з іншого боку водойми в машині. Усі згадують, у ту пору була місячна і тиха ніч, тож звук електровудки можна було побачити, а обличчя розгледіти.

«Близько 12 ночі 19 травня ми об’їхали водойму і зупинили машину за кущами, очікуючи, поки дві особи, що перебували на білому човні на воді, причалять до берега, де б ми змогли зафіксувати порушення правил рибальства. Зрозумівши, що браконьєри причалюють до іншого берега, ми відправились на іншу сторону. Ми не зафіксували сам момент виходу рибалок на берег, однак побачили в 5 метрах від човна акумулятор, який є ознакою наявності електровудки. Ми знайшли елементи електровудки біля сторожки в траві. Поряд побачили «живучку» з рибою, яка схоже була уражена струмом: деяка була мертва, деяка плавала боком. Вона була не товарною – зарибком, оскільки вага кожної з них коливалась у межах 150-300 грам. У час нересту риби вихід на воду заборонений або ж має бути узгоджений з рибоохороною», - розповідає Роман Бойко.

Під час рейду було вилучено близько 100 кг риби: короп, товсто лоб, карась, судак, білий амур, сім риболовецьких сітей на самій водоймі, акумулятор та електровудку. Протоколи на місці складав головний інспектор Кіровоградрибохорони Олександр Головченко, який проводив відпрацювання у сусідньому районі і був викликаний телефоном громадськими рибінспекторами.

Браконьєрами інспектори назвали двоє молодиків - Дениса Смітенка та Ярослава Бердніка. Ті переконують, що на водойму не виходили, а відпочивали в лазні – на момент приходу рибінспекторів саме виходили звідти (інспектори говорять, що один з них побіг до лазні після того, як їх побачив - Авт). Акумулятор використовували в побутових цілях, а те, що інспектори називають електровудкою, взагалі вперше бачили і вважають, що вона була підкинута.

«Це мої друзі. Того вечора вони приїхали до мене на відпочинок. Ми на звичайні вудки ловили рибу, особисто я ще ставив сітки, про що повідомляв рибоохорону. Сітки я ставив ще завидна, а хлопці вночі на воду не виходили. Я разом зі Смітенком близько першої ночі пішов спати, ще двоє лишились у лазні. За 40 хвилин до того, як офіційно був складений протокол (близько 2-ї ночі 20 травня- Авт.), наловити 100 кг риби ми ніяк не могли. Знайденим інспекторами акумулятором ми користувались для подачі світла до лазні. Рибінспектори склали протоколи на двох моїх друзів, хоча я просив складати на мене, як орендаря водойми, бо по іронії долі інспектори вже приїжджали 5 травня сюди і теж бачили їх у мене. Щоправда тоді вони забрали рибу, не склавши жодного протоколу. На відео, що я знімав у ніч 19 на 20 травня, чітко видно, що риба була жива. Вони цинічно її вбили, переважуючи і складаючи одна на одну. Згідно закону про аквакультуру, якщо риба жива, вони повинні були або залишити її мені на зберігання або випустити в ставок. Вони її переважували, одна на одну складали у балії. Це вже не перша спроба віджиму рейдерським способом», - вважає Дмитро Брайченко.

«Після лазні я хотів занести акумулятор в будинок для підзарядки. Як тільки я його взяв і вийшов, на мене напав один з інспекторів, почав викручувати мені руки і погрожувати, нічого не пояснюючи. Далі вони зайшли у лазню, вигнали звідти мого товариша, почали її громити. Що вони шукали, я не розумів. Таке свавілля відбувалося. Діма почав знімати усе на телефон, вони повискакували звідти. Заважали фільмувати все, казали, що ми не маємо права цього робити», - згадує Ярослав Берднік.

Один із громадських інспекторів Василь Демчук, який тієї ночі сидів у засідці, переконує, серед двох рибалок у човні точно бачив на воді Ярослава Бердніка, характерною рисою якого є шрам на голові.

«Я бачив як двоє спускали човна, світили ліхтарями, ми чули звук електровудки. Вони пропливали від нас у метрах п’яти, але ми не могли їх зупинити, бо вони могли просто скинути електровудку у воду. Коли хлопці приїхали на машині вони виносили з човна акумулятор, вудку кинули у траву», - згадує Василь Демчук.

Дмитро Брайченко говорить, рибу у нерестовий період ловив для того, щоб реалізувати її, а за виручені кошти сплатити податки, однак рибінспектори нанесли збитки. За попередніми підрахунками на суму 3-4 тисячі гривень.

Рибінспектори говорять, ловлею риби на електровудку, що є офіційно забороненою в Україні, завдали державі збитків на суму близько 52 тис грн. Згідно ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення рибальство із застосуванням електроструму особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або добову норму вилову тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення. Головний інспектор Кіровоградрибохорони Олександр Головченко, який складав протокол, пояснює, головна складність - піймати браконьєрів з електровудкою так, аби вони не злякались і не викинули її у воду. Саме тому виникають потім такі спірні випадки.

Чи є браконьєрами Денис Смітенко та Ярослав Берднік суд визначить на наступних двох засіданнях – 29 і 30 серпня. «Гречка» повідомить про результат розгляду справи. Чи були порушення у діях рибінспекторів ще 5 травня, коли за словами Дмитра Брайченка без протоколів було вилучено рибу, розбереться слідство.

Світлана Дубина
Оперативне відео Кіровоградрибохорони

Поширюйте

Коментуйте


Реклама