Статті

Опорні школи на Кіровоградщині: хто з районів виконав “програмне завдання” по реформуванню освіти

. 8379

Згідно Концепції реформування середньої освіти, що була в березні цього року презентована заступником Міністра освіти Павлом Хобзеєм, в Україні цьогоріч мають запрацювати опорні школи. Реформою передбачено визначення найбільших і найсильніших шкіл, яким підпорядковуватимуться менші школи на території району чи громади. Тодішній Прем’єр-Міністр України Арсеній Яценюк назвав концепцію “програмним завданням” на 2016 рік. “Гречка” вирішила дізнатись скільки і де запрацює опорних шкіл на Кіровоградщині.

217060

Створення опорних шкіл не означає закриття навчальних закладів. Визначені школи стають опорними (НВО), а решта закладів на території стає їхніми філіями, втрачаючи статус юридичної особи. Вони не закриваються, а надалі функціонують як філії, штатний розпис яких є спільним з опорними школами. Тобто вчителі однієї школи можуть мати навчальні години в опорній школі, у кількох філіях і активно працювати. Раніше кошти йшли на всі заклади маже рівними частинами. Таке розпорошення коштів не дає ефекту, бо всім дали потроху, але ніде не відбулось якісних зрушень у матеріально-технічному забезпеченні, якості освіти”, - пояснює начальник управлінн

я освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА Володимир Таборанський.

Своє бачення створення опорних шкіл в області території почали презентувати ще в березні цього року. Тоді на Кіровоградщині в перспективі нараховували 110 опорних шкіл, які мали запрацювати поетапно: або з 1 вересня 2016 року, або 1 сісня 2017 року, або щонайпізніше 1 вересня 2017 року. Головна мета створення опорних шкіл - забезпечити якість освіти і її доступність, а також підвищити ефективність використання ресурсів.

Зі 110 опорних шкіл запрацюють 15

Станом на сьогодні вже прийнято рішення районних рад про створення 23 опорних шкіл. 15 з них запрацюють з 1 вересня, повідомив Володимир Таборанський. Лідерами у цьому питанні є Новоархангельський район, де замість 23 закладів запрацює 5 НВО із філіями, Олександрівський, де із 24 шкіл теж працюватиме 5 НВО із філіями, та Голованівський район, у якому працюватимуть лише три опорні школи. У цих районах завершили процес визначення опорних шкіл та охопили ними середні заклади освіти усієї території.

“Кількість створених НВО визачають самі території. Для прикладу Кіровоградський район планує створити аж 11 опорних шкіл, а у Вільшанському районі прийняли рішення про 2 навчально-виховних об’єднання. У середньому 4-5 НВО на весь район – це цілком реально і прийнятно. Є райони, які вирішили поки що створити одне НВО, а решту шкіл залишити працювати у тому ж режимі, щоб на прикладі роботи однієї переконати район, що така реорганізація є позитивом. Так зробили у Петрівському,Олександрійському, Новомиргородському, Вільшанському, Гайворонському районах”, - продовжує начальник управління.

Визначення опорних шкіл на сесіях райрад до кінця серпня обіцяють завершити у восьми районах області: Бобринецький, Долинський, Знам’янський, Новгородківський, Олександрійський, Онуфріївський, Світловодський, Благовіщенський райони. Однак новостворені НВО запрацюють або з 1 січня, або з наступного навчального року. Це залежатиме від рішення району та готовності опорної школи працювати в новому складі.

Із опорними школами досі визначаються ще 5 територій:Кіровоградський, Компаніївський, Новоукраїнський, Устинівський райони, Маловисківська об’єднана територіальна громада. Там лише створені відповідні робочі групи, які вивчають можливість роботи тих чи інших зкладів у форматі опорних.

“Відповідно до вимог положення про освітній округ, опорна школа повинна мати, як правило, 3 філії і не менше 360 учнів. Але це як правило, бо у нас будуть випадки, коли в НВО буде більше ніж три філії, або навпаки менше. Змушувати когось вводити все у визначені стандарти ми не будемо, тому що у кожної території і кожного закладу є своя специфіка відстаней, відносин з громадами. Політика управління - агітувати до створення опорних шкіл, а не змушувати це робити. На місцях мають самі вирішити ці питання. Час ми теж не встановлюємо, коли дозріють громади і органи місцевого самоврядування, вони приймуть такі рішення”, - розповідає Вододимир Таборанський.

Кадрові перестановки - прерогатива району й директорів опорних шкіл

Створення опорних шкіл та філій не передбачає особливих кадрових змін у закладах, пояснює начальник управління. У разі, якщо заклад стане філією, втрачається посада директора. Водночас попередній директор школи може стати завідувачем філії або ж вчителем опорної школи.

Стаючи філією школа втрачає посаду директора. Керує навчальним закладом завідуючий філією, який підпорядковується директору опорної школи. Завідуючим може стати як директор, так і будь-хто інший із вчителів. Чи проводити конкурси на посади директорів опорних шкіл чи завідуючих філій райони визначають самостійно. Деякі райони, приймаючи рішення про створення НВО, одразу вирішують чи оголошувати конкурс, чи призначати нинішнього керівника на посаду директора опорної школи, чи змінити його”, - роз’яснює Володимир Таборанський.

Начальник управління говорить, у більшості випадків на першому етапі класи і вчителі працюватимуть там, де і працювали, однак у перспективі керівник опорної школи організовуватиме процес у межах всього НВО. Саме він вирішуватиме чи будуть в тій чи іншій філії старші класи, чи їх доцільніше перевозити до опорної школи, які профілі варто обирати для старших класів, де краще організувати факультативи і спецкурси, спрямовані на підсилення знань, підготовку до ЗНО.

Опорні школи в райони, а не в міста

Створення опорних шкіл торкнеться лише районів області, оскільки в містах їх створення недоцільне. Реформування середньої освіти таким чином дасть можливість вирішити проблему малокомплектних шкіл, яких у містах в принципі немає.

Питання опорних шкіл більше застосовується до сільської місцевості. Міста й об’єднані громади вже фактично є освітніми коругами, однак чи є тут потреба створювати філії – питання, - роз’яснює Володимир Таборанський. - Усі школи є повнокомплектними, під’їзд здійснюється громадським транспортом, тому питання формування філій не виникає. Утім в містах пропонують інший напрямок роботи. Наприклад, у Кропивницькому і Світловодську зараз іде мова про зниження ступенів у закладах, адже деякі школи мають низьку наповнюватись 10-11 класів учнями. Такі школи як правило знаходяться на окраїнах міст і наближаються до сільських шкіл”.

Комп’ютери й автобуси опорним школам

Створення опорних шкіл мають не лише покращити якість освіти, зекономити бюджетні кошти, а й покращити матеріальну базу закладів, пояснює Володимир Таборанський. Цьогоріч усі опорні школи отримають шкільні автобуси для організації підвезення школярів та комп’ютерні класи.

Цьогоріч всі опорні школи будуть забезпечені сучасними шкільними автобусами. Зараз проводиться робота стосовно закупки 28 шкільних автобусів. Вони будуть закуплені на умовах спільного фінансування обласного і місцевого бюджетів. Орієнтовно плануємо закупити 25 автобусів до 1 вересня. Також з 1 вересня запрацює 25 нових навчальних комп’ютерних комплексів. Це універсальні навчальні комплекси, що можуть бути використані для викладання будь-якого предмету. До цього комплексу входить 10 комп’ютерів, плюс один вчительський, сучасний мультимедійний екран, проектор, сучасні меблі”, - розповів начальник управління.

Ефективність створення опорних шкіл можна буде побачити вже після того, як вони почнуть працювати. Принаймні поки що тривожних протестних сигналів проти такого реформування середньої школи з територій не надходить.

 

Світлана Дубина

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама