Кропивницький: чому поліція вирішила шукати вбивцю пенсіонерки в наркодиспансері

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 2261

16 березня для пацієнтів Кіровоградського наркологічного диспансеру почалося з допиту: прийшовши в лікарню, щоб прийняти необхідні препарати, вони виявилися в центрі неприємної історії.

 

Олена (тут і далі імена героїв змінені) і її чоловік були серед них. Кожен день вони повинні приходити в лікарню, щоб отримати метадон - препарат замісної підтримуючої терапії, необхідний людям, які вирішили зав'язати з ін'єкційними наркотиками. Як завжди, вони намагалися встигнути раніше, щоб вчасно потрапити на роботу. До моменту їхнього приходу кілька десятків поліцейських (свідки називають число від 20 до 30) вже оточили диспансер і збиралися допитати всіх учасників програми замісної терапії. Як пояснили правоохоронці, в цьому районі було скоєно злочин, тому всі наркозалежні пацієнти повинні дати свідчення.

За розповідями очевидців, спершу співробітники розшуку збиралися «завантажити» всіх у машини і везти «на міськвідділ», але один з пацієнтів сказав, що в такому випадку викличе адвоката. Поліцейські порадилися і вирішили проводити допит просто біля лікарні - для цих цілей залишилося троє співробітників карного розшуку. Правоохоронці вибудували всіх пацієнтів в чергу і почали по одному допитувати їх біля своєї машини.

«Нічого не пояснювали. Вони не вважають учасників замісної терапії людьми. Вони під'їхали і сказали: здрастуйте, а ось і перші, сідайте, поїхали. Я кажу: що, як, до чого? На місці все дізнаєшся. Це потім вже, коли я почала питати, мені один з них сказав, що, виявляється, вбили бабусю, яка живе в цьому районі», - розповідає учасниця терапії Оксана.

За словами людей, яким довелося давати свідчення, сам допит тривав лише кілька хвилин. За півтори години співробітники розшуку встигли скласти кілька десятків протоколів (за даними поліції - двадцять, але свідки кажуть про сорок або навіть п'ятдесят). Очевидці скаржаться: ніхто з поліцейських не представився, і на всі спроби заперечити чи щось з'ясувати відповідали грубістю. Учасники програми, які погодилися з нами поспілкуватися, одностайні: в порівнянні з перспективою опинитися затриманими, допит на місці здався їм хорошим варіантом, і вони боялися вступати в суперечку. «Домовленість була така», - пояснює Оксана.
Сам же допит видався пацієнтам лікарні не менше дивним за змістом, ніж за формою.

«Вони в основному питали, які препарати ми приймаємо, скільки років ми на програмі, в який час ми приходимо на сайт (сайтом називається медустанову, де люди отримують замісну терапію - ред.), З якої по яку годину нам видають препарати, і де ми були в попередній день. Вони нам сказали: тут убили бабусю, тому якщо ви не хочете, щоб ми вас зараз всіх «запакували» ... Фотографуватись нас змушували, ніхто не хотів, але вони нас змушували », - розповідає Олена.

Її з чоловіком допитували одночасно - його на задньому сидінні машини поліцейських, а її зовні. Що правоохоронці запитували з приводу вбивства бабусі, ніхто з пацієнтів, з якими ми спілкувалися, детально описати не міг. Зате всі вони добре пам'ятають, як надавали іншу інформацію, що цікавила поліцію: імена і прізвища родичів, їх електронні пошти і мобільні телефони, робочі контакти та інші персональні дані. Втім, в протоколи ці дані не потрапили.

«Один поліцейський сказав:« Тепер у мене є пів програми в обличчях ». Не просто прізвища, а в обличчях. Як це розуміти? Можна розуміти як прикол, а можна розуміти як загрозу », - згадує учасник замісної терапії Олег.

Поліцейські виїхали близько пів на десяту ранку, і ті пацієнти, які приходили в наркодиспансер пізніше, їх вже не цікавили. Більш того: очевидці говорять, що на момент допиту у поліцейських вже був фоторобот підозрюваного - правоохоронці шукали рудоволосого чоловіка, і питали про нього продавчиню місцевого кіоску. Тоді навіщо ж було опитувати кілька десятків людей, які лікуються від наркозалежності?

Керівниця БО «ВБО« Легалайф-Україна »в Кіровограді Наталія Ісаєва є членом регіональної команди з протидії порушенням прав людини з боку поліції. Саме до неї звернулись пацієнти, які брали участь в допиті, і вона вирішила самостійно з'ясувати мотиви правоохоронців. У поліції Кіровоградської області у відповідь на її запит написали, що «причин для залучення поліцейських до дисциплінарної відповідальності не встановлено». Прокурори призначили службову перевірку і пізніше відповіли, що працівники Кіровоградської поліції «в межах повноважень» опитали пацієнтів наркодиспансеру як свідків. Ніхто з опитаних зі скаргами не звертався, тому і «заходи реагування не застосовувалися». Твердження, що ніхто з учасників програми не скаржився на співробітників розшуку - абсолютна правда. Вони були так налякані тим, що поліцейські спробують їх скомпрометувати, що ледь погодилися розповісти нам цю історію на умовах повної анонімності.

«Вони таку інформацію дізнавалися про нас, що не хотілося б, щоб ця інформація ще десь вийшла. У мене сім'я, дитина, дружина, я не хочу, щоб вони мене чіпали. Мати у мене старенька. На роботі не хочу, щоб дізналися, бо мати мене влаштувала на цю роботу, вона там працює. Я просто не хочу її підставляти», - розповідає Олег.

На другий запит активістів, поліції пояснили: 15 березня в Єдиний реєстр досудових розслідувань були внесені відомості про умисне вбивство. «З метою проведення всіх необхідних слідчих (розшукових) заходів і для виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) заходів ... працівникам кримінальної поліції (карного розшуку) Кіровоградського відділення поліції необхідно було відпрацювати осіб, які проходять лікування в комунальному закладі« Кіровоградський обласний наркологічний диспансер», - сказано у відповіді правоохоронців. Чому саме пацієнтів цього закладу, і чому участь в програмі замісної терапії є підставою для проведення допиту, в поліції не пояснили. Зате запевнили, що співробітники розшуку дотримали законодавство: роз'яснили допитуваним права і обов'язки (зокрема право не свідчити проти себе і найближчих родичів), провели допит кожної людини окремо від усіх інших.

Але ті, хто давали свідчення, кажуть про протилежне: ніхто з них не знав, в якому статусі їх допитують, і про право не свідчити проти себе їм теж не говорили.

«Я не був свідком цього злочину, тому мене не могли опитувати як свідка», - впевнений Олег.

У поліції також підкреслили, що співробітники розшуку не заходили в саму лікарню. Переконатися в цьому особисто нам не вдалося, так як наші запитання лікарі наркодиспансеру залишили без відповіді. Але цю інформацію підтверджує Наталія Ісаєва:

«Вони на вулиці були. У медзаклад вони не заходили. Медпрацівники чули. Я потім спілкувалася з медпрацівниками. Вони сказали: так, хлопці заходили і говорили, що поліцейські опитують, але вони не відреагували, тому що ті не заходили безпосередньо в медустанову».

Правоохоронці запевняють, що всі персональні дані пацієнтів наркодиспансеру збирали виключно за формою протоколу. Але для чого їм знадобилася медична інформація та фотографії цих людей - все ще не ясно. Судячи з відповідей держорганів, службова перевірка, якщо і проводилася, то лише формально, і доля цих даних залишається невідомою.

У прокуратурі наш запит вирішили перекваліфікувати на «звернення громадян», тому ніяких пояснень на момент публікації ми так і не отримали.

Зараз учасники програми знаходяться в тривожному очікуванні: чи викличуть їх на повторний допит, спробують повісити вбивство на них, чи будуть шантажувати особистою інформацією. «Якщо десь щось, вони - кого? Нас відразу чіпляють. Нас перевіряють», - пояснюють пацієнти.

Цей випадок не єдиний. Перший випадок масового затримання наркозалежних просто біля лікарні, який набув широкого розголосу в середовищі правозахисників, був чотири роки тому в Тернополі - розповідає керівник відділу спеціальних розслідувань Секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини Сергій Швець.

«Тоді затримали близько 20 осіб на сайті, правоохоронці розвантажили їх по автобусах і повезли в районні відділення міліції. Їх там тримали 6-8 годин, опитували в межах якогось кримінального провадження, дактилоскопіювали незаконно. Ми виїхали туди, і, розібравшись, ми довели, що це були незаконні затримання. На наших матеріалах прокуратура навіть відкрила кримінальне провадження, але потім закрила. Формальний склад злочину там був явний. Прокуратура говорила, що ці наркозалежні нібито претензій не мають. Там мала місце дисциплінарна відповідальність деяких міліціонерів. На наш погляд закриття провадження було незаконним », - розповідає представник омбудсмена. За словами Швеця, хоч випадок в Кіровограді і не такий кричущий, він вказує на системну проблему, з якою стикаються наркозалежні - дискримінація і стигматизація.

«Якщо говорити про випадок в Кропивницькому, то тут ми бачимо порушення порядку проведення допиту, порушення при виконанні окремого доручення слідчого, навіть формальні ознаки незаконного затримання. Але головна проблема - це вразливість даної категорії осіб (наркозалежні - ред.). Якщо біля Секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини або біля Кабміну відбудеться вбивство - поліцейські теж прийдуть сюди всіх допитувати?», - пояснює він.

Про те, що випадки переслідування наркозалежних не рідкість, знає і глава правління «Експертної центру з прав людини» Юрій Білоусов. На його думку, вирішити цю проблему можна, якщо навчити самих представників уразливих груп (в даному випадку наркозалежних) захищати себе від свавілля поліції. Саме таке навчання і пройшла Наталія Ісаєва, яка нині в Кропиницькому розбирається з цією ситуацією. Всього команд 6 - крім Кропивницього, вони діють також в Одесі, Херсоні, Дніпропетровську, Сумах та Львові.

«Якщо у пересічного громадянина є хоча б примарні шанси захистити себе, то представники уразливих груп їх просто позбавлені. Саме з цієї причини ми реалізовуємо ініціативу, суть якої полягає в підвищенні стандартів захисту своїх прав представниками вразливих груп з боку правоохоронців, їх навчанні ефективним методикам захисту, а також відновлення своїх прав, коли порушення вже було скоєно», - розповідає Білоусов.

Навчання регіональних активістів підтримав Міжнародний Фонд «Відродження». Представниця програми «Громадське здоров'я» фонду Олена Кучерук каже, що «Відродження» вже 12 років підтримує проекти, спрямовані на захист прав вразливих груп, в тому числі і права на медичну допомогу.

«Свого часу наш фонд створював «з нуля »багато сервісів для вразливих груп: людей з ВІЛ, пацієнтів ЗПТ, наркозалежних, жінок в секс-індустрії. Ці сервіси повинні були знизити кількість захворювань і криміналізацію, допомогти повернутися в соціум. Але незабаром стало зрозуміло, що навіть наявність сервісів не вирішує проблему повністю, якщо існує правова вразливість, стигма та дискримінація. Люди бояться звертатися за допомогою, знаючи, що можуть стати легкою мішенню для правоохоронних органів. У багатьох з них є кримінальне минуле або певні проблеми з законом, і ці проблеми обмежують доступ до медичної і соціальної допомоги. Так ми зрозуміли, що рішення правових питань дає можливість скористатися медичними і соціальними послугами, а також дозволяє повернутися до звичайного життя, стати повноправними членами соціуму, знайти роботу, створювати сім'ю і т.д.», - пояснює Кучерук причини, за якими фонд підтримує подібні ініціативи.

Сьогодні «Відродження» розвиває обидва напрямки - і захист прав представників уразливих груп, залучаючи правозахисників і адвокатів, використовуючи можливості Офісу Уповноваженого та Національного превентивного механізму, громадських розслідувань, і розвиток самих громад, навчаючи їх відстоювати свої права. Саме такий підхід, на їхню думку, на сьогодні є найбільш ефективним.

Правозахисники наполягають: щоб такі ситуації не повторювалися, необхідно подолати стереотип про те, що наркозалежний - це злочинець. Таке переконання шкодить як їм, так і нам: адже правосуддя не може існувати поряд з упередженнями.

Маргарита Тарасова,

Надя Колесникова,

Центр інформації про права людини

G

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Щось не так 11.11.2016, 21:59
Щоб подолати стереотип що наркозалежний - це злочинець, необхiдно всього-навсього щоб наркозалежнi припинили вчиняти злочини. А ви, напевно, свято вiрите, що отримавши Вашу "терапiю" вони не йдуть далi за ширкою? Зробiть краще запит в полiцiю, скiльки Ваших "клiентив" вчиняли злочини протягом останнього року.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв