Перспективний план децентралізації Олександрійського району: "за" і "проти" (ВІДЕО)

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 2366

Засідання минулої сесії Кіровоградської обласної ради супроводжувалось громадської акцією. Кілька десятків жителів Олександрії зібрались під стінами облради, протестуючи проти децентралізації, зокрема – приєднання до міста обласного підпорядкування Олександрії навколишніх сіл та селищ. Це, на думку учасників акції, призведе до занепаду міста та буде для Олександрії тягарем. Всі учасники акції розповідають, що приїхали до Кропивницького добровільно та з власної ініціативи.

watermarked ollll2

«Я проти того щоб міську громаду з’єднували насильно з сільською. На мою димку, це хоче скинути з себе відповідальність», - вважає Валентина Коваленко, пенсіонерка.

В руках мітингуючих гасла – звернення до голови Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка та двох його замів: Сергія Коваленка та Сергія Коломійцева (всі троє олександрійці). Їх закликають дати спокій та не змушувати Олександрію «децентралізуватися».

«До Олександрії хочуть приєднати села, які розпадаються, і бюджета там практично немає. Були громадські слухання і громада прийняла рішення, що до Олександрії не будуть приєднувати села та селища. І ось в листопаді в газетах було написано, що Кузьменко насильно хоче приєднати до Олександрії села», - говорить Олена Чорна, жителька Олександрії.

watermarked ollll1Перед учасниками акції в присутності секретаря Олександрійської міської ради, виступила представник «опоблоку» Людмила Давиденко(також олександрійка).

Депутатка розповіла, що до Кіровоградської ОДА, на відміну від Олександрійської міськради, не пускають всіх бажаючих, про Олександрію і 44 населених пункта довкола неї та про те, як про вибори у новостворених громадах відзвітували представники партії влади.

 

Сергій Коваленко, заступник голови ОДА пояснює, що децентралізація в Олександрії ще не розпочата і її хід – виключно воля самих олександрійців. Чиновник розповідає, що є складності з двома населеними пунктами – Олександрійське (раніше Димитрове) та Пантаївка, які весь час свого існування були в структурі міста та весь час працювали на Олександрію, тепер, мовляв, місто мало б попрацювати на ці населені пункти. Бо в структурі сіл вони просто не виживуть.

watermarked olllll- Об’єднавчі процеси в Олександрії не розпочаті. І навіть усної вимоги обласної державної адміністрації розпочати цей процес не було. Все, що розповідається про якісь утиски та змушування – є неправдою, оскільки ні голова обласної державної адміністрації, ні заступники, ні сама ОДА своїми рішеннями не спонукає до об’єднання.

Процес створення громад, які беруть на себе відповідальність іде в Кіровоградській області суто еволюційним шляхом. Запропонована модель є предметом для обговорення, а реалізація закону відбувається виключно шляхом прийняття рішень місцевими радами, - наголошує заступник голови Кіровоградської ОДА Сергій Коваленко. 

Відповідальним за проведення децентралізації в області загалом та в Олександрійському районі зокрема є Андрій Коломійцев. «Гречка» дізналася у нього про специфіку об’єднавчих процесів на цій території.

olllll4- Перспективний план прийнятий на минулій сесії – це дорожня карта. Це пропозиції спеціалістів, як і прораховували, відповідно до рекомендацій уряду, як можуть виглядати потенційно майбутні громади. Це не є нормативним актом. Сьогодні ще нікого ні з ким не об’єднали, тому все що відбувається довкола затвердження перспективного плану – намагання зіграти на політичному майданчику, - запевняє Коломійцев.

Ситуацію з пікетами від олександрійців чиновник пояснює необізнаністю самих протестувальників. Твердження, що Олександрія самодостатня, а навколишні села лише тягнутимуть її «на дно», вважає необґрунтованими і передчасними.

- Люди, які були під облрадою жодного уявлення не мають, що таке децентралізація і об’єднання громад. Я впевнений, якби ми сіли і розібрались у цифрах і фактах, вони б мали це уявлення.

Насправді сьогодні ніхто не аналізував наслідки об’єднання, але наразі Олександрія у значно гіршому фінансовому становищі за села, що знаходяться поруч. Адже основні бюджетоформуючі надходження міста - бюджетні установи: заклади освіти, медичні заклади. Сам мер Олександрії Степан Цапюк інколи жартує, що військова частина стала бюджетоутворюючим підприємством для Олександрії.

Із 650 млн. грн. бюджету власні надходження складають 350 млн. грн., все інше дає держава. Але ж так не може бути весь час, і саме децентралізація спрямована на те, щоб створювати спроможні громади, які зможуть самостійно виживати і заробляти кошти.

Розповів Коломійцев і про 44 населених пункти, якими лякають олександрійців. Деякі з цих сіл фактично міста – супутники Олександрії.

- Що стосується 44 сіл, що знаходяться поряд з містом, деякі з них, які зараз входять в Олександрійську міськраду, не мають землі, не мають підприємств. Вони як супутники Олександрії. Раніше там була промисловість.

Зараз є можливість в Олександрії запропонувати об’єднатись кільком населеним пунктам. Так само і в тих 44 сіл є можливість створити окремі невеличкі громади.

В минулому році ми голосували за перспективний план в тій редакції, в якій це бачила Олександрія. Тоді кабмін вказав на те, що такий перспективний план не відповідає вимогам законодавства, нормативам, адже населені пункти, які хотіли приєднати були відірвані від міста – немає спільної межі – а в такому вигляді громада не може існувати. Тому у формуванні поточного плану намагалися виправити ці помилки, щоб не було білих плям на мапі.

На території тих 44 сіл працюють сільгосппідприємства, які сплачують податок, а також є надходження від оренди землі, земельного податку. Тому зараз села по відношенню до міського бюджету виглядають значно заможнішими. І тут виникає парадокс: місто каже про те, що бідні села хочуть приєднати до багатого міста. По суті, сьогодні я не знайду мабуть жодного сільського голову, який скаже я хочу щоб мене не було, хочу приєднатись до міста, і хай гроші йдуть в місто.

Чиновник вважає, що справа створення об’єднаних громад на території Олександрійського району ще попереду, і поки закон передбачає добровільність таких об’єднань, силувати до об’єднання в тому чи іншому форматі громади, ніхто не буде.

- Перспективний план не є аксіомою. Обласна рада проголосувала так, як рекомендував уряд: треба, щоб у громади були спільні межі і від центру має бути не більше 25 км. з твердим покриттям, має бути інфраструктура в основному населеному пункті. Але це не остаточне рішення. Поки в законі про добровільне об’єднання громад існує слово «добровільне», ніхто нікого не буде заставляти об’єднуватися.

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв