У Кропивницькому батьки онкохворих дітей заявляють про зараження гепатитами через недбальство у лікарні

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 4281

Донька кропивничанки Аліни проходила лікування у гематологічному відділенні Кіровоградської дитячої обласної лікарні з квітня по листопад 2016 року, коли випадково окрім основного недугу в дівчинки виявили гепатит В.


Мама пацієнтки вважає, що дитину заразили саме у лікарні, через лікарську халатність, адже переливання крові чи її компонентів донці не робили.

 

«Я їжджу до Москви, де отримую консультації щодо лікування. Далі з цими рекомендаціями їду в інститут раку в Києві, там мені дають «добро» на лікування, яке відбувається у Кропивницькому. У листопаді , з огляду на епікриз, у доньки запідозрили гепатит. Ми приїхали додому, здали аналізи в приватній клініці і гепатит у нас підтвердився. Гостра форма. Аналізи показують, що дитина заразилась недавно і організм лише починає виробляти антитіла, відповідно лікування від онкологічного захворювання кілька місяців проводити не могли.» - розповідає жінка.

За її словами, така біда трапилась у багатьох пацієнтів відділення і особисто вона знає 7 маленьких пацієнтів з такою проблемою. За словами Аліни, є дитина, якій терміново необхідно робити операцію із пересадки кісткового мозку, проте за неї ніхто не береться, оскільки в пацієнта виявили гепатит С і гепатит В * у гострій формі.

« У мене є дуже багато знайомих мам з подібними проблемами. Часто вони звертаються до головного лікаря, і пишуть заяви в прокуратуру, але довести нічого не виходить, бо цим дітям робилось переливання крові. Тобто мамам кажуть, що при цій хворобі це нормальна ситуація і перекладають відповідальність на центр переливання крові. Але моїй дитині переливання не робили. Не було операцій, відвідин стоматолога, уколів поза цим лікувальним закладом. Мені сказали, що інфекція могла передатись від мене до дитини при пологах. Я здала аналізи. У мене хвороби немає», - каже Аліна.

У жінки є власна версія того, як донька могла інфікуватись, адже крапельниці з хіміотерапією, промивка тефлонок ( периферичних катеторів, – авт.), часто здійснюється в одних і тих самих рукавичках для різних пацієнтів.

«Тефлонки, бинти, воно все в крові, цього торкаються і йдуть до іншої дитини. Для зараження досить дотику, не потрібно, щоб руки по лікоть були в крові. Досить торкнутись бинта, а потім голки шприца», - каже мама.

Дійсно, заразитись гепатитами В і С можна лише через контакт з кров'ю. Чинниками передачі гепатитів можуть стати і спільні предмети побуту, які можуть містити мікрочастинки крові (бритви, епілятори, зубні щітки і нитки, манікюрні набори). Всі процедури перев'язок навіть дрібних ран людям з гепатитом необхідно здійснювати в медичних рукавичках.

Згідно протоколу медичної сестри пункту 1.9. З виконання ін'єкцій стерильні рукавичка обов'язкові при виконанні подібних процедур. Після процедури з конкретним пацієнтом вони мають утилізуватись.
Крім того, Аліна переконує, що подібні випадки зараження у медзакладі намагаються приховати від батьків пацієнтів.

«У нас брали печінкові проби, але я ніколи не знала про їх результати. Медсестри відповідали, що не можуть коментувати, а лікарі казали «добрі» аналізи чи «погані»», - переконує жінка.
Про аналогічні проблеми, що виникли у пацієнтів дитячої обласної лікарні, розповідають в соцмережах батьки інших дітей.

 

Аліна каже, що після того, як інформація набула розголосу через соціальні мережі, дехто з батьків, чиї діти постраждали, бояться говорити про проблему.
«Декому з них телефонувала одна з кращих медсестер у відділенні, яка відкачала не одну дитину, і погрожувала, що якщо ситуацію будуть роздувати,то вона просто звільниться з роботи. Погрожували, що якщо звернутись у прокуратуру чи до журналістів, то відділення закриють, і батькам прийдеться шукати гроші, аби везти дітей на лікування в інші міста. Після цього батьки просто відмовлялись говорити», - розповідає жінка.

«У 2013 році мені повідомили, що в сина гепатит С. Переливання крові у нас було в 2 місяці. Тому, я дуже здивувалась звідки взялась хвороба. Але син має проблеми із зубами і ми часто тоді звертались до стоматологів та лікувались у різних відділеннях. Тому нам відразу сказали, що можемо нікуди не звертатись, бо нічого не доведемо», - каже Марина, її син також лікується у гематологічному відділенні, і підтверджує, рукавички під час проведення процедур таки часто не змінюють, а мамам, які починають вголос говорити про інфікування – погрожують.

У 2015 було повідомлення про зараження пацієнта відділення Ростислава, гепатитами В і С.

Також у 2015 у ЗМІ лунали заяви про зараження онкохворих пацієнтів гепатитами у Вінниці.

Зі скаргою мама звернулась до обласного департаменту охорони здоров’я, керівництва лікарні і в МОЗ.
Керівництво лікарні у відповідь на скаргу зазначило, що їм невідомо чи дитина поступила в лікарню вже з гепатитом, а зараження саме у відділенні, встановити не можливо.

У відповіді департаменту зазначають, що всі процедури в лікарні проводять одноразовими засобами з дотриманням всіх правил дезінфекції у відділенні і підтвердження того, що пацієнтка отримала інфекцію саме в цьому відділенні немає. Єдиним недоліком вважають те, що пацієнта не перевірили на вірусні гепатити, коли вона поступила на лікування, і відтепер за вказівкою головного лікаря всіх дітей перевірятимуть.

Міністерство охорони здоров’я на скаргу не відреагувало.


Олег Рибальченко, керівник департаменту охорони здоров’я, у свою чергу зазначив, що зараз до них звернулась лише одна мама, а інших потенційних потерпілих немає, проте вони готові вислухати і їх у випадку, якщо ті звернуться в управління. Також відбулась перевірка персоналу відділення на вірусні гепатити, аби бути впевненими, що якимось чином не могло відбутись інфікування від медика до пацієнта – медики здорові.

«Важко зорієнтуватись, оскільки первинних даних про наявність чи відсутність гепатиту у пацієнтів, які потрапляють у відділення, немає. Мама думає, що дитина була здорова, а оскільки гепатит виявили під час обстеження в лікарні, то і зараження відбулось саме у відділенні. Під час лікування цієї дитини інших дітей з гепатитом у відділенні не було, тому контакту з хворою дитиною чи кров’ю дитини ми не можемо знайти. Є ще питання з приводу того, що у когось з персоналу є гепатит і під час проведення ін’єкцій могло б відбутись зараження. Знову ж таки, для зараження треба було б поранити персонал, а потім цим же інструментом якимось чином потрапити в кров дитини. Зараз працівники лікарні проходять обстеження, - каже керівник, - Дитина може заразитись з моменту пологів, під час візиту до стоматолога, під час будь-якого іншого втручання. Перевірити, що людина інфікована в лікарні, можна якщо вона поступила в медзаклад і в неї є довідка, що в неї точно немає гепатиту, а під час виписки є інформація що гепатит є. Інструментарій, який використовується -одноразовий. Ми не можемо епідеміологічно розібратись, де міг відбутись контакт з кров’ю.»

Щодо заяв про те, що медики не змінювали рукавички, проводячи процедури пацієнтам, посадовець зазначає, що рукавички – це перш за все спосіб захисту саме медиків. За його словами, заразитись через рукавички неможливо, адже потрібен безпосередній контакт з кров’ю.

Завідуюча гематологічним відділенням Ольга Гержева, від коментарів «Гречці» відмовилась і зазначила, що їй немає чого додати до висновків комісії департаменту охорони здоров’я.

"Не потрібно літра крові. Досить одної мікроскопічної краплинки, щоб заразити. Не потрібно навіть живої крові. В засохлій крові вірус гепатиту, зокрема гепатиту С, зберігається в рази довше ніж ВІЛ-інфекція. Але довести, що інфікування відбулось саме в конкретному медзакладі буде складно," - констатує ситуацію Олег Мартинюк, керівник організацію хворих на гепатит С "Іскра надії".

Як це, перемогти рак, а натомість отримати гепатит В і С знає Ірина Ревенко, яка 20 років тому дитиною проходила лікування в «Охматдиті».
«Це дійсно поширена проблема. Особливо такою вона була в 90-ті. Як це було у мене і в дітей, які в той час лежали в онковіддіенні. Після хіміотерапії там робили переливання крові та плазми. Тоді кров перевіряли на ВІЛ, а на гепатит перевіряти було дорого. В результаті дітей заражали ледь не десятками. Там у відділенні не одна я була з таким діагнозом. Більш заможні люди судились з лікарнею, але ця справа не дійшла до конкретного вирішення. Адже лікарня знімає з себе відповідальність і каже, що винен банк крові, а там кажуть, що винна лікарня. Винуватця тоді не знайшли. Все, що залишилось тоді – отримати противірусне лікування», - розказує Ірина, яка і нині продовжує боротьбу з гепатитами.

Судові позови до мед закладів з подібних приводів є рідкістю, а виграти позов вдається ще рідше.
У 2007 Українська Гельсінська спілка з прав людини допомогла пацієнту, який вважав, що його заразили гепатитом С звернутись до Європейського суду через нерозслідування випадку зараження смертельною хворобою.

* Довідка. Гепатит В - антропонозное вірусне захворювання, що викликається збудником з вираженими гепатотропними властивостями - вірус гепатиту B (в спеціальній літературі його можуть позначати «вірус ГВ», ВГВ або HBV) з сімейства гепаднавирусов.

Вірус відрізняється надзвичайно високою стійкістю до різних фізичних і хімічних факторів: низьких і високих температур (в тому числі кип'ятіння), багаторазового замерзання відтавання, тривалого впливу кислого середовища. У зовнішньому середовищі при кімнатній температурі вірус гепатиту B може зберігатися до декількох тижнів: навіть в засохлій і непомітній плямі крові, на лезі бритви, кінці голки. У сироватці крові при температурі + 30 ° С інфекційність вірусу зберігається протягом 6 місяців, при температурі -20 ° С близько 15 років; в сухий плазмі - 25 років. Інактивується при автоклавуванні протягом 30 хвилин, стерилізації сухим жаром при температурі 160 ° С протягом 60 хвилин, прогріванні при 60 ° С протягом 10 годин.

Гепатит C - антропонозное вірусне захворювання з парентеральним і інструментальним шляхом зараження. Зараження також можливе через пошкоджену шкіри і слизові, найбільш небезпечним фактором передачі є кров. Часто протікає у вигляді постранфузійного гепатиту з переважанням безжовтяничних форм і схильний до хронізації. Гепатит C називають «ласкавим вбивцею» через здатність маскувати справжню причину під виглядом безлічі інших захворювань.

Джерелом інфекції є хворі з активним гепатитом C і латентні хворі - носії вірусу. HCV-інфекція є інфекцією з парентеральним механізмом зараження - через інфіковану кров і її компоненти, а також через сперму і вагінальні зміни (приблизно 3%). Інфікування можливе при парентеральних маніпуляціях, в тому числі в медичних установах, включаючи надання стоматологічних послуг, через ін'єкційне обладнання, при акупунктурі, пірсингу, нанесенні татуювань, при наданні ряду послуг в перукарнях, однак при статевих контактах ймовірність захворіти на гепатит C набагато менше, ніж гепатитом B, і зводиться до мінімальних показників. У 20% випадків не вдається встановити спосіб передачі вірусу.

Вірус гепатиту С виживає в зовнішньому середовищі (наприклад, в засохлих краплях крові) при кімнатній температурі протягом, принаймні, 16 годин і навіть до 4 днів.
Всі місця, куди випадково потрапили краплі крові інфікованого, повинні бути оброблені дезінфікуючим розчином - наприклад, з вмістом хлору, а речі мають бути випрані при 60 градусах не менше 30 хвилин, або прокип'ячені 2 хвилини.

Анастасія Дзюбак

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв