Е-декларування: боротьба з корупцією чи наступ на демократію

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 1823


27 березня, Президент України Петро Порошенко підписав зміни до закону про електронне декларування.

Скандальний закон порівнюють із законами "16 січня" Януковича, які були покликані обмежити свободу мирних зібрань. Закон же про е-декларування фактично узаконив переслідування противників корупції: від громадськийх активістів і журналістів, до простих учасників антикорупційного мітингу, чи підрядників, які, наприклад, здають офіс антикорупційній громадській організації.


Нагадаємо, 23 березня Верховна Рада затвердила Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" (№6172). Зміни до електронного декларування передбачають, що військовослужбовців-контрактників та мобілізованих бійців звільняють від обов'язку заповнювати електронні декларації та ще низку поправок. Затвердили і скандальну поправку Тетяни Чорновол, раніше відхилену комітетом, яка передбачає запровадження електронного декларування для громадських активістів, що займаються антикорупційною діяльністю.


"За" законопроект проголосували 268 нардепів: майже одноголосними були БПП, Народний Фронт, Опозиційний блок ( до якого ввійшла велика частина колишніх представників Партії регіонів) та група "Воля народу".

Документ був затверджений із правками, внесеними в тому числі з голосу.
Були зокрема враховані поправки депутата Тетяни Чорновол, раніше відхилені комітетом.

Поіменне голосування про поправку №47 народного депутата Чорновол Т.М. до проекту Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" (№6172)

Нардепи від Кіровоградщини голосували за поправку від Чорновіл так:
Олександр Горбунов (Народний фронт) – за,
Михайло Поплавський (група "Воля народу") – відсутній;
Станіслав Березкін (група "Відродження") – не голосував;
Олесь Довгий ("Воля народу") – відсутній.
Анатолій Кузьменко (БПП) – за;
Костянтин Яриніч (БПП) – не голосував;
Дмитро Лінько (Фракція Радикальної партії Олега Ляшка) – не голосував.


Вцілому ж за закон підтримала більшість нардепів від області:

Олександр Горбунов (Народний фронт) – за,
Михайло Поплавський (група "Воля народу") – за;
Станіслав Березкін (група "Відродження") – не голосував;
Олесь Довгий ("Воля народу") – відсутній.
Анатолій Кузьменко (БПП) – за;
Костянтин Яриніч (БПП) – за;
Дмитро Лінько (Фракція Радикальної партії Олега Ляшка) – за.

Люди ж вихлюпнули своє обурення в соцмережі.

 

Голова антикорупційного комітету, нардеп Єгор Соболєв розкритикував кінцевий варіант документу та закликав Президента не підписувати його.

"Я разом з експертами нашого комітету уважно вивчив всі внесені "Блоком Петра Порошенка", "Народним фронтом", "Опозиційним блоком" та Радикальною партією поправки, у тому числі з голоса, і бачу три проблеми, що треба вирішити.
По-перше, варто окремою нормою закрити в декларації військових інформацію, в який військовій частині вони отримають платню. Інформація про їхні звання і посади ухваленим законом вже закрита.
По-друге, треба вилучити вимоги подавати е-декларації активістам антикорупційних громадських організацій, усім їхнім партнерам та постачальникам плюс членам усіх без виключення громадських рад. В країні далі панує клептократія з її улюбленим правилом "друзям - все, ворогам - закон". Антикорупційне законодавство - це ж не лише прозорість. За його порушення нами передбачена кримінальна відповідальність. З нинішньою Агенцію із запобігання корупції та судами е-декларації громадянського суспільства легко будуть використані для тиску та репресій проти нього.
По-третє. ухвалений закон вимагає від активістів подати ці декларації до травня цього року і...наступного року. Я не жартую. Ухвалені ідеї депутатів Тетяни Чорновол з "Народного фронту" та Ігоря Алєксєєва з "Блоку Петра Порошенка" встановили різні терміни для тих самих дій. Про що я чесно попереджав клептократів під час голосування. Їм було все одно, а в результаті закон суперечить сам собі." - писав Соболєв.

Із заявою щодо неприпустимості такого закуону виступив "Реанімаційний пакет реформ", які вважають, що це фактично змога запровадити кримінальну відповідальність, за, наприкад, участь в антикорупційних мітингах.

"В документі серед кола осіб, на яких поширюється обов’язок електронного декларування, зазначено: «фізичні особи, які … беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції».

Крім цього, законом передбачений обов’язок подавати електронні декларації представників громадських організацій, які займаються діяльністю у сфері запобігання і протидії корупції, підприємців, які надають їм послуги.

Які б аргументи не озвучували політики для виправдання цієї норми, ухвалений законопроект відкриває можливості органам влади для зловживання, зокрема, тиску на громадян, які наважилися активно висловлювати свою позицію та боротися проти корупції. Наголошуємо, що саме корупція, згідно з соціологічними дослідженнями, досі залишається головною проблемою для розвитку України.

Звертаємо увагу, що контроль суспільства за владою є ознакою демократичної країни. В той же час, коли влада запроваджує вибіркові механізми контролю за громадянами – це прояви переходу до авторитаризму." - йдеться в заяві.

Оксана Романюк, Керівник "Інститутут масової інформації" зауважила, що декларування торкнеться і журналістів:
"Журналістів торкнеться! Тому що корупцію викривають і розслідування на цю тему пишуть здебільшого журналісти, які працюють в ГОшках - бюро журн розслідувань взагалі всі є гром.організаціями. Вони зареєстровані не як ЗМІ, а як неприбуткові громадські організації.
Звісно, ми розглядаємо це як тиск і ускладення роботи журналістів. Найбільше здивування викликає вимога декларування навіть не до самих організацій, а до третіх осіб - уявіть собі, всі підрядники, в яких ми орендуємо приміщення під офіс, чи замовляємо кава-брейки чи вивіз сміття, чи воду, чи друк плакатиків, плюс всі хто входить до членів організації (бо загальні збори членів = вищий орган керівництва в ГО часто), і так далі - да зрозуміло що нікому з третіх осіб проблеми не потрібні, і всі зараз будуть тікати від анти-корупційних ГОшок як від вогню. Я не знаю, як будуть працювати бюро журн розслідувань? А тренінги з антикорупції? А міні-гранти на підтримку регіональних медіа, які викривають корупцію? Це путін=стайл. І дуже сумно, що цю дивовижу ініціювала колишня журналістка і борчиня за свободу слова і проти корупції Чорновіл."

Сергій Томіленко, голова НСЖУ також акцентував на спробі тиску на ЗМІ: "На мою думку, зобов’язати журналістів заповнювати електронні декларації – це спроба змусити їх служити владі а не суспільству.
Я відверто здивований ініціативою народних депутатів змусити заповнювати електронні декларації журналістів та представників ЗМІ. І справа тут не в побоюванні розкриття міфічних «надприбутків» ЗМІ.
Електронна декларація – це інструмент, покликаний побороти корупцію в державному секторі. Контролювати тих, хто має відношення до державних бюджетів та публічних фінансів. Цей інструмент забирає у декларанта багато часу, уваги. Це – важкий обов’язок, який посадовець отримує як запобіжник разом з бюджетними потоками. А про які бюджетні гроші мають звітувати журналісти, які викривають корупцію у владі? Від чого намагаються відволікти їх час та увагу?
Навіщо комусь взагалі стала потрібною інформація про доходи, гонорари журналістів? По-перше, ця інформація у систематизованому вигляді показує, з якими організаціями, творчими командами співпрацює журналіст або ЗМІ у пошуку даних, інформації, в тому числі, про корупцію посадовців. Маючи ці дані, можна чітко усвідомлювати, куди слід натиснути, аби не вийшла у світ гучна публікація або розслідування.
До того ж, фінансова складова роботи редакцій – це комерційна інформація. Такі ініціативи напряму порушують право підприємств на вільну економічну діяльність. Навіщо державі контроль над приватним сектором?
В жодній демократичній країні світу журналісти не здають владі жодних декларацій. Це намагання вивернути їх кишені, поставити їх під контроль. Адже навіть за помилки в одній цифрі при заповненні електронної декларації передбачена відповідальність. Це намагання посадити журналістів на «короткий пасок». І авторів таких ініціатив не турбує, що вони автоматично переведуть Україну з «частково вільних» до країн «червоної зони» в рейтингах поважних світових організацій.
В умовах, коли перешкоджання роботі журналістів стали нормою, а більшість злочинів проти журналістів лишається не покараними, намагання звузити права ЗМІ, покласти на них нові обов’язки є неприпустимими. НСЖУ має успішний досвід боротьби з антидемократичними ініціативами. І ми докладемо всіх зусиль, щоб ці антидемократичні ідеї не стали реальністю."

Розкртикував закон і Комісар ЄС із питань Європейської політики сусідства і переговорів про розширення Йоганнес Ган, який вважає закон кроком назад для демократичного суспільства.

В свою чергу на офіційному сайті Президента зазначають, що Порошенко поспішав підписати закон через інтереси військових, які зараз на передовій.

"Оскільки зобов’язання для заповнення електронних декларацій представниками громадських організацій з’являється лише з 2018 року, за пропозицією Президента України, сторони домовилися створити робочу групу за участі представників громадських організацій, народних депутатів та представників Адміністрації Президента з метою опрацювання узгоджених змін до цього закону.
Глава держави наголосив на підтримці ініціатив неурядових організацій у сфері боротьби з корупцією. Він звернув увагу на неприпустимість будь-якого політичного тиску чи обмежень діяльності неурядових організацій в Україні." - пишуть на сайті.

Підготувала Анастасія Дзюбак

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв