Обласна журналістська премія від влади – показник фахового рівня чи рудимент

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 2266

У 2017 році у Кропивницькому в 14-те вручатимуть обласну журналістську премію. На обласній конференції НСЖУ (Національна спілка журналістів України), що відбулась 22 березня, прозвучали пропозиції щодо реформування положення про премію та низка інших зауважень.

 

premmm1

ПРО ПРЕМІЮ:

Обласна журналістська премія заснована рішенням Кіровоградської обласної ради 6 червня 2003 року. Відповідно до положення, премія є щорічною відзнакою, якою нагороджуються журналісти, фотожурналісти області за публікації, фотографії, теле- та радіопередачі, які відзначаються високим професіоналізмом, порушують важливі для суспільства питання та сприяють утвердженню принципів демократії, гуманістичних ідеалів і здобули широке громадське визнання.

Нині переможців визначають у трьох номінаціях:
• журналістика;
• телерадіожурналістика;
• фотожурналістика.

Висунути претендентів на здобуття премії мають право первинні журналістські організації, редакції різноманітних видань друкованих ЗМІ, радіо та телебачення. Процес висування щороку розпочинається 1 березня та закінчується 30 квітня. Далі в роботу вступає компетентне журі за головування голови облради(останні 3 роки – Олександра Чорноіваненка, - авт.), сформоване за його ж поданням. Один склад журі обирає кращих в професії протягом 4-х років. За ініціативи голови облради, в складі журі можливо вносити зміни, але не частіше ніж однин раз на рік та не більше ніж двох членів журі.

Сама премія є персональною та присуджується один раз за життя, при цьому можна стати її лауреатом посмертно. Основна вимога – бути уродженцем, або тривалий час проживати на території Кіровоградської області.

Переможці обираються простою більшістю голосів, при чому, якщо гідних претендентів на здобуття примії немає, переможця не визначають. До 15 травня результати конкурсу-премії лягають на стіл голови обласної ради на підпис. Чітких критеріїв оцінювання самих претендентів та їх робіт немає.

Переможці отримують звання «Лауреат обласної журналістської премії»: диплом, нагрудний знак лауреата Премії, почесну відзнаку обласної ради і обласної державної адміністрації - скульптуру «Степовий орел» та 3529 грн. 50 копійок у кожній номінації, за рахунок обласного бюджету.

Премію вручає голова обласної ради - голова журі Премії. 

premmm2

ЗМІНИ ДО ПОЛОЖЕННЯ ТА ІМ’Я:

stattt1Вадим Мурований, виконавчий директор філії НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція», запропонував змінити положення до премії. Як варіант, він пропонує прибрати поділ на номінації і визначати одного – кращого журналіста року в області.

- Вже декілька років пропонують не ділити цю премію на номінації, і дати їй ім’я. От є журналіст, який більше за інших відзначився цього року, супер - проект зробив. Незалежно від того телевізійний це чи фото чи журналістський проект, але такий, що його помітили всі.

Нині існують три номінації, серед них фотожурналістика. Колись вона була досить актуальною, але зараз є різноманітні гаджети, що допомагають робити все. Всі з телефонами планшетами знімають і якості цієї достатньо.

До того ж, якщо ми складемо всі три номінації, вийде доволі солідні преміальні – 10 тисяч. В будь - якому випадку - це однозначно підійме престиж цієї премії.

Стосовно імені, Єфим Мармер (редактор газети «Україна-Центр», - авт.)колись пропонував дати премії ім’я Віталія Ципіна. І всі ніби не проти, але справа в тому, що цим ніхто не займається. Я думаю, що премія просто стала номінальною, мовляв є то є.

Довідково:

Віталій Ципін - Заслужений журналіст України, педагог, поет. Багато років своєї журналістської діяльності присвятив місцевим засобам масової інформації (газети, телебачення), був першим редактором газети «Україна-Центр», працював на КОДТРК, останні роки свого життя викладав на факультеті «видавнича справа та редагування» університету «Україна».

stattt2Петро Мельник, голова обласного осередку НСЖУ вважає, що скорочувати кількість номінацій не можна, адже, на його думку, це нелогічно.

- Який позитив принесе скорочення номінацій обласної журналістської премії з трьох до однієї чи двох? Зекономить для обласного бюджету від 3,5 або 7 тис. грн. на рік. І куди підуть ці зекономлені «величезні» кошти?Розвалити (скоротити, обрізати, прибрати) легше всього, відновити потім важче, або не можливо.

Тому я категорично за те, щоб кількість лише номінацій збільшувалась, а сума премії зростала. Це хоч якось стимулює людей творчої праці, переважна більшість яких не може похвалитись великою зарплатою чи величезними статками.

Ми маємо сприяти творчій реалізації кожного журналіста області, захищати, в межах чинного законодавства, його права. І права фотожурналістів теж. Більше того, можливо невдовзі нам доведеться просити обласну раду розширити перелік номінацій ще й на номінацію «Електронна журналістика» чи «Інтернет-журналістика». Як там уже буде правильніше…

- Стосовно назви, у мене є особисте, як у журналіста, бачення того, чиє ім’я має носити премія: або Вадима Бойка або Миколи Шворака.

stattt4Валентина Бажан, головний редактор газети «Центральноукраїнська освіта» вважає, що премія не має носити чиєсь ім’я.

- Ніяких імен не треба. Абсолютно лідируючого імені немає. Ципін, хоч ми і дружили з життя - телевізійник, а це різні параметри і ракурси в порівнянні з газетною журналістикою.

Валерій М'ятович, редактор газети «З перших уст», член правління НСЖУ Кіровоградської області, лауреат обласної журналістської премії також проти пошуку імені для премії.

- Найкраща її назва - кращий журналіст року і ніякого імені.

 

Довідквово:

Микола Шворак народився 13 серпня 1958 року у Нововолинську Волинської області.
Після служби в армії вступив до Львівського університета імені Франка, який закінчив із відзнакою. Потому за розподіленням приїхав на Кіровоградщину.

У Кропивницькому працював у газеті "Кіровоградська правда", а потім очолював видання "Молодий комунар". У лютому 1992 року заснував газету «21-канал», а згодом ще низку видань «Сільське життя плюс», «Діло хазяйське», «Мир ТВ». Згодом - відкрив радіостанцію «Новий день», так утворилася ТРВК «Новий день». У планах було телебачення і видавництво.
Помер 11 лютого 2008 року від інфаркту.

Вадим Бойко народився 5 листопада 1962 року в місті Світловодську Кіровоградської області. Закінчив СШ №2 у Світловодську із золотою медаллю. Навчався в Київському державному університеті імені Т. Г. Шевченка на факультеті журналістики.

1984 — редактор, старший редактор програми «Молодіжна студія «Гарт» Українського телебачення.

Головний редактор програм для молоді Українського телебачення, позаштатний кореспондент програми «Взгляд» Центрального телебачення СРСР, постійно публікувався в газетах «Комсомольская Правда», «Комсомольское Знамя», «Независимость».

18 березня 1990 року обраний народним депутатом України 1-го скликання. В Раді - заступник голови Комісії ВР України з питань гласності та засобів масової інформації.

14 лютого 1992 року Вадим Бойко трагічно загинув у своїй київській квартирі; ймовірно, перший журналіст, убитий в Україні від 1991 року.

Похований у Світловодську.

 ЖУРІ КОНКУРСУ:

На сьогодні склад журі, яке визначає переможців обласної премії, виглядає наступним чином:

- Надія Бойко - редактор «КТМ», Олександрія;
- Валентина Животовська - директор департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської ОДА;
- Ігор Леус - головний редактор Бобринецького РВО «Новий день»;
- Юхим Мармер - головний редактор «Україна-Центр»;
- Петро Мельник - голова обласної спілки журналістів;
- Вадим Мурований - виконавчий директор філії «НТКУ»);
- Юрій Солтик - заступник начальника управління інформаційної політики Кіровоградської ОДА;
- Вікторія Талашкевич - голова правління громадської організації «Прес-клуб»;
- Олександр Чорноіваненко - голова обласної ради.

stattt3Валерій М'ятович вважає, що голова облради не має очолювати журі.
- Я проти того, щоб голова облради очолював журі, адже до його складу входять люди залежні від нього, зокрема - чиновники. За сім років свого членства у журі я не бачив, що його голова справді був об’єктивним. Нам скажуть: премію заснувала облрада, то чого ви хочете? Але ж і Національна премія імені Т.Г.Шевченка заснована державою, а очолює її комітет авторитетна людина - сьогодні це Юрій Щербак.

І ще. В журі не повинно бути зацікавлених людей, тобто керівників ЗМІ, і якнайменше - чиновників. Знову ж таки, треба брати за приклад Національну премію.

До складу мають входити авторитетні люди - чоловік 5-7 можна відшукати. Сама премія має існувати і служити для відзначення журналіста за високоякісні, резонансні журналістські матеріали (публікації чи телепередачі).

Вадим Мурований погоджується, що до складу журі не мають входити редактори видань, адже по суті вони особи зацікавлені. Мурований вважає, що впливати на формування журі повинна спілка журналістів.
- Я вважаю, що при визначенні переможців премії, більшу роль має відігравати саме спілка журналістів. У нас є правління спілки – це люди, яких обрали і які не являються керівниками. Як варіант, вони могли б формувати журі, яке має бути абсолютно фахове та неупереджене.

Відповідно зміни до положення має ініціювати сама спілка, але якщо цього не хоче робити голова, нехай цим опікується правління.

Петро Мельник зазначає, що підтримує внесення змін до положення про премію. Зокрема у тому, що в складі журі мають бути представлені не посадовці, чиновники та керівники ЗМІ, а активісти, визнані авторитети галузі, діючі провідні журналісти. Однак зміни, на думку керівника спілки журналістів, має ініціювати правління НСЖУ, а не голова осередку.
- Таку пропозицію має давати не голова спілки одноосібно. Її має підтримати журналістський загал. А прийматимуть рішення депутати обласної ради. Найближчим часом, після прийняття рішення на засіданні правління спілки, ми направимо відповідні пропозиції голові обласної ради.

Валентина Бажан, має свій «рецепт» від закидів на адресу журі в необ’єктивності.
- Коли була членом журі, пропонувала (але підтримана була тільки премією Паученка) включати щороку в члени комісії переможців минулого року. Таким чином відпали б міфи про те, що є домовленості і це додало б демократичності процедурі.

stattt5Андрій Богданович, журналіст філії НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція» відзначає брак конкуренції та пропонує подумати над створенням альтернативної премії.
- Думаю, повинні бути критерії оцінювання і конкуренція, і можливість не присуджувати. По-моєму, знівельована премія.

Як варіант, можна зробити премію журналістської тусовки, але не

stattt6

 чиновників.

Журналіст Ігор В’юн вважає, що преміювати слід молодих журналістів.
- А я би преміював талановиту та обдаровану молодь. Просто, різні премії - це скоріш за все «подарунок», ніж реальна відзнака. А от молоду людину, яка за невелику платню робить щось класне - нагороджував би.

ДОСВІД ІНШИХ ОБЛАСТЕЙ:

Для прикладу, подібні до обласної журналістської премії Кіровоградщини, існують і в інших областях, зокрема у Львові та Івано-Франківську.

У Львові щорічна премія в номінації журналістика та публіцистика носить ім’я В’ячеслава Чорновола.

stattt9

Довідково:

В'ячеслав Чорновіл народився 24 грудня 1937 с. Єрки Київської області  — український політик, публіцист, літературний критик, діяч руху опору проти зросійщення та національної дискримінації українського народу, політичний в'язень СРСР. Провідник українського національно-демократичного визвольного руху кінця 80-х — 90-х років; Герой України (2000, посмертно). Лауреат Міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975).

Ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 р. та Акта проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 р.

Загинув 25 березня 1999 року за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. Чимала частина суспільства досі переконана, що Чорновола прибрали як небезпечного конкурента на майбутніх президентських виборах. Похований у Києві на Байковому кладовищі на центральній алеї.

На здобуття Премії представляються нові оригінальні твори і роботи, опубліковані (оприлюднені) у завершеному вигляді протягом останніх трьох років, але не пізніше як за півроку до їх висунення на здобуття Премії.

Роботи претендентів приймаються журі з 1 січня до 1 жовтня кожного поточного року. Нагородження переможця відбувається в кінці року. Лауреатами премію мають змогу стати громадяни України, які творчо працюють на території області.

Розгляд, обговорення та оцінка творів і робіт, представлених на здобуття Премії, проводиться журі у два тури:

Перший тур - попередній відбір творів і робіт та допущення їх до другого туру конкурсу шляхом обговорення і відкритого голосування; публікація в пресі списку претендентів, допущених до другого туру; аналіз матеріалів преси, відгуків та пропозицій, підготовка у разі необхідності експертних висновків. В другому турі переможців обирають шляхом закритого голосування.

Лауреатам виплачується грошова частина Премії в розмірі 10 тисяч гривень.

У Івано-Франківську вручають обласну премію в галузі журналістики імені Богдана Бойка.

stattt7

Довідково:
Богдан Бойко народився 2 червня 1937 в с. Діброва Рогатинського району Івано-Франківської області()— український письменник, редактор журналу «Перевал», громадський і культурний діяч. Автор багатьох романів та повістей, лауреат кількох літературних премій.
5 березня 2001 року заснована Обласна премія імені Богдана Бойка в галузі журналістики.

Премія встановлюється в двох номінаціях:
- за кращу публікацію у друкованих засобах масової інформації або інтернет-виданнях;
- за кращий твір на телебаченні або у сфері радіомовлення.

Переможці отримують диплом «Лауреат премії імені Богдана Бойка» та грошова винагорода.
В першій номінації це - 5000 грн., в другій - 7000 грн.

Висунення кандидатів на здобуття премії відбувається з числа журналістів, які працюють в області, проводяться авторами самостійно або творчими спілками, редакціями засобів масової інформації, громадськими організаціями культурно-мистецького спрямування, навчальними закладами. На здобуття премії можуть бути висунуті роботи окремих осіб або творчих колективів у складі не більше п’яти осіб. Кандидатури подаються щорічно до 1 квітня.

Журналіст може перемагати в конкурсі декілька разів, але не раніше, ніж через три роки після попереднього присудження.

Комісія, члени якої визначають переможців конкурсу, для виконання покладених на неї завдань: постійно відстежує журналістські процеси на Прикарпатті, аналізує їх і визначає найяскравіші творчі набутки;
Відбір претендентів, як і у Львові, відбувається в кілька етапів, два з яких – публічні:

1 - попередній відбір шляхом обговорення та відкритого голосування;
2 - допущення робіт до конкурсу шляхом відкритого голосування;
3 - остаточне обговорення творів і прийняття таємним голосуванням рішення про присудження премії .

Склад комісії формується з авторитетних в області і відомих за її межами фахівців. Оновлення складу комісії відбувається у зв’язку із кадровими змінами, за поданням зборів трудового колективу обласних ЗМІ та за рекомендацією співголів комісії, але не менше ніж на третину кожні три роки.

ПЕРЕМОЖЦІ:

Протягом 13 років існування премії Кіровоградської обласної ради в галузі журналістики, її лауреатами стали 37 журналістів:

Журналістика:
- Віктор Крупський («Народне слово», 2004);
- Михайло Федоров («Провінція», 2005);
- Броніслав Куманський («Народне слово»,2006);
- Геннадій Рибченков («Україна-центр»,2007);
- Анатолій Юрченко («Україна-Центр» , 2008);
- Володимир Бєлінський («Кіровоградська правда», 2009);
- Валерій М’ятович («Нова газета», 2010);
- Олена Нікітіна («Україна-Центр», 2011);
- Оксана Гуцалюк («Україна-Центр», 2012);
- Галина Шевченко («Вперед», 2013);
- Віктор Іщенко («Селянська газета», 2014);
- Степанова Ольга («Україна-Центр», 2015)
- Юхим Мармер («Україна-Центр», 2016)

Середній вік переможців у цій номінації - 50 років.

Телерадіожурналістика:
- Володимир Шурапов («КОДТРК», 2004);
- Ангеліна Несен (ТРК «Стимул» , 2005);
- Марія Лебідь («КОДТРК»,2006);
- Руслан Гаврилов («КТМ» ,2007);
- Федір Гончар («КОДТРК», 2008);
- Олена Шворак («1+1», 2009);
- Олег Неділя («Світловодське радіо», 2010);
- Андрій Богданович («КОДТРК», 2011);
- Дмитро Кобець («НТК», «КОДТРК», 2012);
- Анастасія Мусатенко («КОДТРК», 2013);
- Володимир Крутоус («КОДТРК», 2014);
- Олена Швець («КОДТРК», 2015);
- Не було обрано переможця, був лише один претиндент – 2016.

Середній вік лауреатів у цій номінації - 37 років.

Фотожурналістика:
- Валерій Лебедик («Кіровоградська Правда», 2004);
- Ігор Демчук («Народне слово» , 2005);
- Володимир Решетніков («Україна Центр» ,2006);
- Віктор Земнорій («Вогні Комунізму» («Гайворонські вісті») ,2007);
- Ігор Філіпенко («Укрінформ»2008);
- Петро Мельник («Голос України», 2009);
- Іван Корзун («21-й канал», 2010);
- Віталій Москалик (РВО «Новий день»,2011);
- Олег Шрамко («Вечірня газета», 2012);
- Павло Волошин («Україна-центр», 2013);
- Руслана Сорока («Придніпров’я», 2014);
- Олена Карпенко («Україна-центр», 2015);
- Не було жодного претендента – 2016.

Середній вік переможців в номінації фотожурналістика - 46 років.

Загалом середній вік лауреатів журналістської премії на Кіровоградщині складає 44 роки.

 

 

Протягом 13 років здобували перемогу представники 19 видань області. При цьому фахівці двох з них здобули 17 перемог, інші ж 17 видань мають 20 переможців. Зокрема «Україна-Центр» може похизуватися 9 перемогами її працівників, «КОДТРК» - 8.

1 травня журі обласної премії візьметься до визначення кращих працівників ЗМІ у 2017 році. Клопотання щодо висування претендента на отримання премії із зазначенням номінації ще майже місяць можна подавати до Управління інформаційної діяльності облдержадміністрації, за адресою площа Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25022. Телефони для довідок: (0522) 24-53-15, 24-19-24.

Валерій Лебідь

G

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Петро Мельник 07.04.2017, 09:09
Дякую Валерію за проведену фундаментальну роботу! Прошу, якщо можна, й надалі навати інформаційну підтримку цій важливій темі. Впевнений, що після публікації наша журналістська спільнота активізується. В т.ч. й з приводу цього важливого питання...
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв