Медична довідка для водіїв: хабар, профанація і бюрократія

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 17050


Медичний профогляд – слово від якого починає сіпатись око у більшості пацієнтів. Думаю, що якби Данте писав «Божественну комедію» зараз, одне з кіл пекла було б присвячене проходженню медогляду. Один із випадків, коли цієї муки не оминути – це отримання водійських прав.

Першим ділом, коли ви відправитесь на водійські курси, у будь-якому куточку країни, у вас попросять оформити медичну довідку, адже без неї ви не можете сідати за кермо учбового авто. Також можуть запропонувати позбавити вас цієї марудної процедури - проходження медогляду, за енну суму.

- У нас країна можливостей. Всі питання можна вирішити. Треба дві фотокартки і 350 гривень і ми поможемо оформити довідку. Повірте, якщо підете самі, то ви не багато зекономите, - кажуть на автокурсах і складається враження, що самостійно йдуть на медогляд не свідомі люди, а просто жлоби.

Але я стаю в позу і хочу все по-чесному. Зрештою ж розумію, що протипоказань загалом у мене немає. Отже, вирушаю за основними пунктами призначення: психлікарня, наркодиспансер і поліклініка.

Починаю свій шлях до довідки через селище Нове, де знаходиться психлікарня. Їхати туди автобусом – хвилин 40. Далі необхідно знайти поліклінічне відділення та піднятись на другий поверх.

- Доброго дня. А мені треба… – намагаюсь пояснити, що прийшла по довідку.
- Паспорт, - відповідає мені жінка з реєстратури, робить запис і додає, – каса там.

У касі сидить старша жіночка і таки вітається.

- У нас благодійні внески до 30 гривень. Давайте 20? – виписує чек і відправляє у кабінет лікаря.
Там у мене мовчки забирають паспорт і виписують довідку, що на обліку я в них не стою.

Як вони це взнали? По очах? Чи досить було привітатись, щоб вони зрозуміли, що я не їх клієнт?
Словом, 40 хвилин дороги назад до міста і я вже шукаю наркодиспансер. Тут знову беруть мій паспорт, і відправляють платити по рахунках – цього разу 48 гривень. З чеком відправляють в реєстратуру.

- А котра зараз година, - питає працівниця реєстратури.
- 10.57, - уточнюю глянувши на мобільний.
- Ой, ідіть! Біжіть швидше на аналіз крові, – гукає вона, а я лечу на інший кінець коридору.
Влітаю в кабінет, показую рахунки, протягую руку на аналіз і отримую ватку.
Замираю розгублена.

- Ну притисніть до пальця і зіжміть кулак, ніби я вам кров брала. Це все одно на алкоголь. Та ідіть собі до старшої медсестри. Тільки ватку тримайте. – пояснюють в маніпуляційній.

Старша медсестра також перевіряє мій чек про оплату і призначає дату, коли я маю прийти прослухати лекцію з медицини, аж тоді я отримаю жадану довідку.

Без довідки з наркодиспансеру і психлікарні отримати остаточну довідку в поліклініці неможливо, але все ж іду туди, адже і там треба обійти спеціалістів.

- Доброго дня! Мені треба оформити довідку на водійські курс, – кажу в реєстратурі до терапевта.
- Ідіть в реєстратуру в кабінеті 108.

- Доброго дня! Мені треба оформити довідку на водійські курси, – кажу в реєстратурі кабінет 108.
- Ходіть в кабінет 101.
В 101 кабінеті пояснюють, знов треба вертатись у 108, і вони мають мені видати чи виписати картку. Повертаюсь.
- А ми думали карточка з вами. – апелюють в реєстратурі і йдуть на пошуки.
Знову вистоюю чергу, на щастя, невелику в 101 кабінет.

- Так… Який у вас зріст? Вага? Група крові? Ви головне в кінці терапевту групу і резус впевнено назвіть. Тиск нормальний? Запишемо 100 на 70. Так буде нормально? Вам же ще треба 2 фотографії для довідки. І от направлення на аналізи, кардіограму, флюроограму і до лікарів. Почніть з гінеколога. Обійдете всіх, тоді заплатіть в касу 70 гривень і з квитанцією йдіть до терапевта, – розповідають мені.

Згідно якихось загадкових стандартів, стан мого жіночого здоров’я безпосередньо впливає на здатність керувати авто. Може у жінок матка загадково пов’язана з педаллю щеплення?
- А що ти дивуєшся, у нас усе через одне місце робиться, - сміється подруга, якій скаржусь на дивну гендерну дискримінацію.

Виявляється дійсно, згідно переліку МОЗ, певні гінекологічні хвороби, наприклад, випадання матки чи розрив промежини, навіть якщо ці проблеми вже прооперували, мені могли б заборонити бути водієм, адже у такому випадку «після оперативного лікування з добрим результатом в індивідуальному порядку допускаються тільки водії-професіонали із стажем роботи на момент обстеження не менше 3 років» зазначається в наказі міністерства. При чому, офіційно, шанс отримати водійське посвідчення без одної з кінцівок більший, ніж після проблем з маткою. Для чоловіків також є певні хвороби чоловічого здоров’я, які можуть позбавити права на керування авто.

Проте згідно наказу від 31.01.2013 № 65/80 «Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів» гінекологі і проходження флюоорограми не входять до медогляду водіїв. За положенням до складу медичної комісії входять: лікар-терапевт (голова комісії), лікар-невропатолог, лікар-отоларинголог, лікар-офтальмолог, лікар-хірург, а огляд включає в себе: загальне обстеження спеціалістами медичної комісії, загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, ЕКГ, обстеження гостроти й полів зору, обстеження вестибулярного апарату, визначення групи крові та резус-фактора.

Тобто фактично через обман вистоюю ще і традиційно довжелезну чергу за флюорографією і йду на ЕКГ. Черги немає. Медпрацівниця, яка має мені робити цю процедуру балакає по телефону. Жестом показує, щоб ішла роздягатись, підкочувала штани, і продовжуючи розмову з подругою про те, що вона схудла, робить кардіограму і каже, що з мене 5 гривень «на пльоночку».

Здається, що якби в мене просто тут стався серцевий напад, вона б не помітила.

Попереду ЛОР. Заходжу в кабінет і стає страшно. Не те, що б я не поважаю старість, але лікар виглядає ну дуже слабим і мені самій хочеться запропонувати йому медичну допомогу.

Слух називаючи шепотом цифри перевіряє медсестра. Лікар вирішує мені чомусь оглянути горло.
Зрештою сам огляд пройшов ну дуже швидко і лікар тільки дарма забруднив лопатку. Здається, я не встигла відкрити рота, як все закінчилось. І з горлом все ок.

Кумедно, що ще кілька тижнів тому, хворіючи ангіною, я ходила до приватного лікаря, і огляд виглядав зовсім не так, і потреба в незначному лікуванні таки є.

Невролог без жодних питань «забацав» мені штампик, навіть не спитавши як там поживає моя спина, хоча останній візит до поліклініки був саме до нього.

- А в гінеколога ви точно були? А то єсть тут, уклоняються. – спитав хірург і також без питань постави штампик.

Найвідповідальніше до справи поставилась лікарка-окуліст. Перевірила зір, вставляла різноманітні скельця, перевірила чи не маю я дальтонізму і сказала, що фото на права в мене має бути в окулярах. Пояснюю, що окуляри в мене давно є, але через близорукість вдягаю їх лише коли дивлюсь в даль, і питаю чи можна перевірити, може мені пора вже змінювати лінзи. Відповідає, що все нормально, як я бачу в окулярах перевіряти не буде, але фото має бути саме в них.

Цікаво, чи чули люди, які придумали це правило про лінзи? А якби довідку мені «допомагали оформити» виявилось би, що у мене «глаз-алмаз». Так сталось у знайомої, яка після двох років щасливого і регулярного керування авто, коли вже сама помітила дискомфорт звернулась у приватну клініку і де їй прописали постійні лінзи.

- Як ти до того їздила? Ти ж знаків не бачила? – питаю я згадуючи, як одного разу випадково ми їхали кілька кварталів по вулиці з одностороннім рухом на зустріч іншим. Тоді я думала, що вона не довчилась на курсах і не знає знаки, а виявляється, просто не бачила.

- Та як…по інтуїції, - відповідає вона, і сміється, мовляв у лінзах, коли все бачиш їздити страшніше.
Квест за довідкою продовжився вже наступного дня. О 8.00, як штик я здала кров, і інші аналізи та побігла на лекцію в наркодиспансер.

На лекцію прийшли 10 чоловік. У всіх зібрали паспорти і відправили слухати лектора. Лекція тривала 15 хвилин, після чого нам продиктували правильні відповіді в тесті. До слова, отримана інформація не містила нічого нового для тих, хто хоч трохи слухав курс ОБЖ у школі, окрім того, що жінка може спитись, якщо щодня вживатиме 20 грам чистого алкоголю, а чоловікові для цього необхідно 30 грам.

Після обіду знов метнулась у поліклініку і надавши купу паперів таки отримала заповітний документ, що маю право вчитись водити.

Якщо підбити фінансові витрати у медзакладах, додати проїзд у маршрутках і витрачений час, зекономлена сотня чогось геть не радує.

З курсу автошколи самостійно довідку оформила я одна. Більшість наперед були переконані, що вигідніше аби з довідкою «допомогли» за гроші. Адже робити все по правилах доводиться через дуже абсурдні кроки, а огляд перетворюється у формальність і профанацію.
Тому, шановні пішоходи, стережіться автомобіля.

Марта Луцька

G

Сподобалася стаття?

Реклама
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв