Ексклюзив

Коли робота таксі у Кропивницькому задовольнятиме пасажирів, водіїв і контролюючі органи

. 11266

На території Кропивницького стабільно працюють три диспетчерської служби таксі: «Альянс», «Альфа» та «Любімоє». Час від часу на ринку з’являються інші оператори, проте досить швидко зникають.

takss1

Також перевезеннями займаються офіційно зареєстровані ФОПи та приватні підприємці, та «нелегали». Далеко не всі автівки обладнані ліхтарем з «шашечками» і таксометром – тобто мають загальноприйнятий вигляд таксі.

«Гречка» спробувала розібратися в реаліях і перспективах сфери таксоперевезень у Кропивницькому.

ЯКІСТЬ ПОСЛУГ ТА СКАРГИ КЛІЄНТІВ

Таксисти не рідко стають героями публікацій та офіційних зведень поліції. Так 21 травня поліція затримала водія «Опеля», який таксував у нетверезому стані. Патрульні одночасно отримали три повідомлення від різних громадян про ймовірно нетверезого водія, який керує автомобілем. Тест на «Драгері» показав 2.2 проміле алкоголю, що в 11 разів перевищує допустиму норму.

Буквально за вечір «Гречка» зібрала десятки живих історій та прикладів обслуговування жителів Кропивницького. Найбільше нарікань наших дописувачів на «відсутність машин у вашому районі», водіїв та диспетчерів, які не орієнтуються в місті, незадовільний стан автомобілів, незрозумілий тариф, що у диспетчера і водія різний. Зазначимо, що історії, наведенні нижче, траплялись в різні роки на території міста, то ж ціни можуть не відповідати сьогоднішнім реаліям.

 Юлія Холодовська:

- Одного разу з вечора замовила таксі на 3.30, о 4.00 - автобус на Київ. Вчасно машини немає. Телефоную... Відповідь вразила: «Машини не буде. Ваш водій не виходить на зв'язок».

Світлана Дубина

- У мене така ж ситуація була у брата. Викликав таксі на Кущівку десь на 3 ночі. Дзвонив ще до 12, забив раніше. Потім таксі не приїхало. Причина традиційна: "Нет машин в вашем районе".

Елена Никитина

- Примерно месяц назад мне в 6 утра сказали, что в моем районе нет машин. Сказали минут через 15 после заказа. Я могу понять, когда нет машин на окраине. Но в самом центре города?!

Olena Kifenko Jr.

- Найбільше з усіх служб дратує "Альфа", яка приймає замовлення попри те, що у них не вистачає машин. Із ними це гра в російську рулетку: або вони приїдуть (при тому часто спізнюються), або не приїдуть взагалі.

Anna Baranescu

- Я давно вже користуюся послугами тільки знайомих таксистів. Набридло грати в рулетку

Elena Sidorova

- Часто таксі приїжджає не за адресою. Я живу по вулиці Полтавській, 37. І хоч завжди наголошую, що це гуртожиток, вони все одно їдуть у приватний сектор, який за квартал від мене, бо там також вул. Полтавська, 37. Потім водії передзвонюють і ще й сваряться, що я незрозуміло куди викликаю.

Також часто буває, що у таксистів немає чим дати решту. Оце бісить нереально. А диспетчери таксі "Альянс" не знають, де у нас Козачий острів.

Oksana Vasileniya

- Часто їжджу одним маршрутом, знаю ціну. Одного разу таксист назвав трохи більшу суму...заплатила. Потім зателефонували в службу, пояснили ситуацію, з’ясували номер замовлення, таксиста...розібрались: вибачились та перевели гроші на телефон (суму, яку таксист додав від себе).

Розумію, що таксистам теж нелегко працювати, але клієнт має право давати зверху чи не брати здачу за власним бажанням.

Дмитро Семенюк

- Таксі «Любімоє». В щілину під склом забита викрутка, щоб те трималось. Копійка роздовбана. Кілька разів глох. Сидіння такі, що складалось враження наче носом «бардачок» зараз відкривати почну. Кілька років тому таке викликав. Заплатив 12 гривень.

Yulia Babak

Ну і ще трохи: «вас очікує машина стандарт класу»… Зрозуміло, що проїзд коштує трохи дорожче. Сідаєш, а там свинарник. Сидіння залиті в плямах, навколо бруд. І ти думаєш : «Я б цій машині економ не дала !!!! Фу.... зате ШКОДА»!
Цікавить питання : які критерії для визначення стандарт класу?

Алла Зейферт
- Їхала з однорічною дитиною (служба Альянс), замовила таксі, щоб з дитиною з комфортом, так би мовити, бо літо було, спека. Приїхала машина економ-класу. Салон прокурений наскрізь! Я питаю у водія, чи у нього, мовляв, курять? Те хамло мені відповідає: «Нєт, дєвушка, у меня нє курят! Ви визвалі економ машину, ви што же думалі, што прієдіт мерседес, пахнущій розамі?».

Oksana Vasileniya

- Чоловік, виходячи з таксі, загубив телефон (випав в машині, з якої мені телефонував)...дзвонили в службу майже одразу, бо щойно зайшов додому - помітив пропажу...телефон не повернули.

Олена Каліман
- Користувалася таксі нещодавно, спізнювалася на новий автовокзал,викликала таксі 404, диспетчер запитала: «За терміновість будете доплачувати», почувши моє : «Мені треба їхати», пообіцяли зателефонувати за 3 хвилини. Перетелефонували за 2. Одночасно з дзвінком приїхала машина «Деу сенс» - економ(чистий, без запахів). Водій заспокоїв: «Не переживайте, за 15 хвилин доїдемо», доїхали вчасно. Проїзд коштував від 8 училища до нового автовокзалу з терміновістю 52 грн. Дорогуватуто і сама служба таксі має бути апріорі терміновою!

Ольга Степанова
- НО! есть у нас сегодня, за что такси похвалить. Такси иногда выходит даже дешевле, чем маршрутками. Если мы , например. втроем едем от детской областной до горсада или оттуда же на 5/5, то маршруткой получается 27 и час на дорогу, а такси 22 и за десять минут на месте! Тогда мне все равно, какая машина.

УКРТРАНСІНСПЕКЦІЯ і КОНТРОЛЬ

takss4

Після спілкування з представниками контролюючих органів, складається враження, що, сідаючи в нелегальне таксі, слід розуміти: за вас ніхто фактично не несе відповідальності, і пред’явити будь-які претензії в разі чого, буде нікому. Єдиною перевагою в такому випадку є вартість, проте не завжди співвідношення «ціна – якість» виправдовує таку економію. Розмова з таксистами – нелегалами дещо змінює таке уявлення.

Чинне законодавство неспроможне вирішити проблеми клієнтів, власників авто й таксистів. Попри прописані повноваження, відсутній реальний механізм контролю. І якщо за роботу без ліцензії водієві загрожує штраф 17 тисяч гривень, то довести справу до кінця не так вже й просто. Суд здебільшого виправдовує порушника за недоведеністю, або малозначимістю порушення, - пояснюють в обласному управлінні Укртрансбезпеки. Від початку року інспекторами відомства було складено 128 протоколів за порушення ст. 164 КУпАП - Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.

За даними відомства, на всю Кіровоградську область зареєстровано 336 підприємців, які мають відповідну ліцензію. За неофіційними даними лише у Кропивницькому вулицями їздять близько 1000 таксі.
В Укртрансбезпеці переконують, що у перевізника з ліцензію, не можуть працювати «розвалюхи», адже однією з умов ліцензування є належний технічний стан автомобіля.

«Машина повинна мати комбінації «шашечок» праворуч і ліворуч, обладнана ліхтарем оранжевого кольору, вогник зеленого кольору, таксометр», - говорить Олександр Кукуленко, начальник обласного управління Укртрансбезпеки.

Власник ліцензії – самозайнята особа, яка мусить мати медичну довідку, сервісну книжку техобслуговування. Якщо такий підприємець наймає водія, тоді він зобов’язаний укласти договір на проходження медика та механіка.

«Проблема ще й в тому, що всі таксі працюють в телефонному режимі і відслідкувати їх фактично неможливо. Людина замовила машину, приїздить авто без розпізнавальних знаків, людина сідає, при цьому самі себе наражають на небезпеку. В таких таксі не варто чекати дотримання елементарних правил поведінки водія, хоча за правилами він не повинен курити за кермом, розмовляти по телефону. І ті, хто користується послугами нелегальних таксі, самі сприяють їх розвитку,- говорить Кукуленко. - Сідаючи в таксі, клієнт може запитати у водія чи має той ліцензію. Якщо її немає, він не зобов’язаний сідати в таке авто і їхати. Він може набрати диспетчера і запитати чому йому прислали неліцензованого водія і вимагати таксі з ліцензією.

На ділі ж, приїздять автівки від «Запорожця» і далі в незадовільному санітарному або технічному стані, без ліцензії, багажник зайнятий, оскільки там газовий балон. Але це вже вибір пасажира: їхати дешевше, наражаючи себе на небезпеку, чи безпечно, але дорожче».

takss6

Чиновник розповідає, що їм скаржились як на «АЛЬФА» таксі, так і на «АЛЬЯНС». Керівники підприємств відреагували на скарги, і в усіх випадках проблеми було вирішено, перед пасажирами вибачились.

«За великим рахунком таксі має бути пріоритетом міської влади. Саме вона повинна розробити правила перевезення пасажирів в таксі, мають бути спеціалізовані стоянки. Наразі таких стоянок в місті є декілька, проте не всі вони використовуються за призначенням», - переконує керівник Укртрансбезпеки.

Робота таксистів в існуючому законодавчому полі не прописана належним чином, вони розділились на тих, хто перевозить людей і тих, хто «надає інформаційні послуги». Останні переважно набирають до себе будь-яких перевізників для кількості. Згідно з законом, диспетчерські служби мали б працювати виключно з ліцензіатами, проте в реальності працюють усі хто хоче. Ми не маємо жодної можливості впливати на тих, хто надає «інформаційні послуги». У перевізників ми можемо виявити порушення та скласти відповідні документи. Перевізники, які не зареєстровані жодним чином, відповідно не мають ліцензії та не сплачують податки.

Перевірити просто так «нелегала» співробітники Укртрансбезпеки не мають права. Адже в своїй більшості ті не мають ознак таксі. Автомобілі з помаранчевими м’ячиками, світлодіодними маячками на антенах та іншими «особливостями» - є звичайним приватним транспортом, що не підлягає перевірці нашим відомством.

«Якщо інспектор звернеться до водія такого автомобіля, той скоріш за все скаже: я просто тут стою, що ви від мене хочете?». Ми можемо здійснити перевірку в місцях посадки–висадки пасажирів на стоянці таксі чи біля вокзалу лише коли є ознака таксі – «шашечка»», - говорить Кукуленко.

ТАКСИСТИ

Ризикують, беручи в салон клієнтів, і водії таксі. Ледь не щодня доводиться обслуговувати нетверезих, а інколи не зовсім адекватних та агресивних пасажирів. Після окремих клієнтів доводиться робити генеральне прибирання в авто. Нещодавно, у Кропивницькому два «пасажири» забили до смерті 31-річного таксиста.

takss5

Співрозмовник «Гречки» - таксист зі стажем, за кермом таксі він провів понад 15 років і відчув на собі всі зміни законодавства, пов’язані з цією сферою. Він вважає, що таксистів не варто наказувати, їм слід створити нормальні умови для роботи і це буде вигідно як міській владі, так і містянам.

ЛІЦЕНЗІЯ

Як розповів нам наш співрозмовник, на сьогодні в місті працюють близько 1000 таксомоторів. Невелика частина з них має ліцензію. Причиною цьому називає зміни у законодавстві.

«Якщо раніше я платив 600 гривень в місяць, то зараз мусив би сплачувати 1350. Для мене це забагато - фактично весь мій тижневий заробіток. Логічніше було б ввести щомісячну плату, скажімо в 300-400 гривень, яку водій таксі сплачував би до управління транспорту і таксував легально цілий місяць. Таке вже колись було. Там видавали б йому талон з печаткою і він розміщував би його на склі біля страхового талону. Тоді всі б працювали офіційно, місто отримало чималий щомісячний заробіток. І самі таксисти слідкували б за тим, щоб ніхто не працював без талону», - говорить таксист.

ПАСАЖИРИ

Кропивничани не так часто користуються таксі, як би того хотілося, жаліється співрозмовник, - і ціна не зовсім відповідна, адже коли бензин коштував 10 гривень літр – мінімалка була 15 грн., а зараз при 23-х гривнях за літр – маємо мінімальний тариф 25 гривень. Хоча зрозуміло, що для нашого міста і це багато. 

«Я працюю переважно ввечері і вранці. За день обслуговую близько 10 замовлень. Трапляються різні клієнти, але за роки напрацював вже певну клієнтську базу.

Нині таксисти ні як не захищені і завжди є певний ризик. Коли були рації, це давало змогу повідомити про біду, зараз не всі навіть знають одне одного. Проте в кожній професії є певний ризик, он, наприклад, електрик, який лізе на стовп, його може вдарити струмом, або він може впасти. Так і у нас є свої нюанси. З роками у мене з’явилось певне чуття. Я ніколи не поїду з пасажиром, який мені здається непевним. Не знаю як це пояснити, але є таке. Я зламаюсь чи придумаю будь-що, аби не їхати…», - говорить таксист.

Виявляється, отримання ліцензії та технічний стан автомобіля мають і інший зв’язок. Багато таксистів надають послуги на кредитних авто, а в банку не дадуть згоди на використання невиплаченого автомобіля в цій сфері.

ПРОБЛЕМИ З ПАСАЖИРАМИ

takss3

«По-перше трапляються пасажири, які не розраховуються. Лишається до місця призначення пару кварталів, і ось на перехресті він вискакує і все… Не побіжиш же ти за ним поночі.

По-друге, доволі часто скаржаться на відсутність таксі, насправді їх реально бракує, але якби пасажири виходили відразу як приїздить машина, то інші пасажири мали б змогу скористатися послугою таксі. А є й такі, які замовляють машину, а потім просто не беруть трубку і не виходять. Або просто вимикають телефон. Їдеш

на заявку, чекаєш 10 хвилин… а в цей час хтось намагається дістатися вокзалу або додому», - розповідає таксист.

Загалом в місті працюють три диспетчерські служби. Одна з них з Кривого Рогу. Таксист сам вирішує з ким йому працювати, існують різноманітні варіанти співпраці.

«Зазвичай, коли зголошуєшся до роботи, твою машину оглядають і встановлюють спеціальну програму, але трапляється і таке, що з авто, або водієм є проблеми. Тут важлива небайдужість самих пасажирів. Якщо в машині накурено, або вона розвалюється на ходу, ви телефонуєте диспетчеру і скаржитесь. Програму для цього авто буде відразу ж заблоковано, а скаргу на водія розгляне керівництво. В разі, якщо водій усуне порушення, його повертають в базу, але він сплатить штраф. Коли усунення невідповідності неможливе, програму для цього таксиста блокують назавжди і він не зможе працювати. То ж не соромтесь – дзвоніть і самі дбайте про те, щоб вас обслуговували нормальні таксі, - говорить наш співрозмовник. - Люди частіше користуються економ-класом, той, хто працює в стандарті, бачить всі заявки, і якщо в економ-класі більше клієнтів, може обслуговувати і їх. Головним принципом відбору є клас машини, її вік, зовнішній та внутрішній стан, наявність кондиціонера.

Скажімо, рік тому, коли визначали клас машини, вона могла бути в нормальному стані. Якщо вам трапилась машина, що не відповідає заявленому класу, слід дзвонити диспетчеру. Цю машину повторно оцінять і, можливо, переведуть в економ-клас».

УПРАВЛІННЯ ТРАНСПОРТУ

В управлінні транспорту міської ради Кропивницького переконують, що не мають до перевезень у таксі жодного відношення, проте планують в перспективі на базі комунального підприємства КП «Електрортанс» створити комунальну службу таксі.

«До нас звернувся виробник електромобілів, який готовий поставити нам авто. Наразі ми опрацьовуємо це питання і, можливо, вже наступного року в місті з’явиться комунальна служба таксі. Вона буде екологічно чистою, економічно вигідною (дешевшою) та з високим рівнем надання послуг», - говорить Олександр Вергун, начальник управління транспорту та зв’язку міської ради Кропивницького.

takss2

Про комунальні «талони» для таксистів чи інші кроки в рамках децентралізації, в управлінні нічого не згадують, очевидно це питання ще не на часі.

Наразі кропивничани змушені самі розбиратися в існуючому безладі в сфері пасажирський перевезень на таксі, що склалася в місті. Навести лад можливо, зможуть законодавчим шляхом, або за ініціативи місцевої влади, яка візьме вирішення цього питання на себе.

Валерій Лебідь

Поширюйте

Коментуйте


Реклама