Ексклюзив

Попри рішення суду і відсутність спецдозволу кар’єр у Кропивницькому продовжує працювати (ФОТО)

. 13023

Мешканці села Соколівське, що межує з Кропивницьким, роками потерпають від роботи  гранітного кар’єру просто під їх вікнами попри те, що за рішенням суду він не має права працювати у нічний час, та загалом немає спецдозволу на користування надрами.

Роками люди звертаються представників місцевої влади, екологічної інспекції, прокуратури і навіть Адміністрації Президента, назбиравши стоси документів, але ситуація не змінюється.

Останній підрив відбувся 8 серпня, розповідають мешканці Соколівського і діляться фото і відео на яких хмара пилу піднімається над кар’єром.


Історія проблеми

«У нас землі тут були роздані під дачі у 1982 році, а в 1991-1992 - під житлову забудову. На цей час кар’єр і дробильно-сортувальний комбінат не працювали. І був він не в такому вигляді. Це була невеличка, закрита бетонними конструкціями споруда, в якій виробляли продукції в тисячах тонн. Зараз тут виготовляють мільйони тонн на рік», - розповідає Ганна, мешканка «Царського села» - частини Соколівського, що розташовується впритул до переробного підприємства гранкар'єру.

Після скарг людей і перевірки у 2014 році ГУД СЕС  звернулась до адміністративного суду з вимогою зупинки виробничого процесу на кар’єрі. Тоді суд задовільним позивні вимоги частково і заборонив його роботу з 23.00 до 7.00. Слідкувати за виконанням судового рішення мала б виконавча служба, проте вона закрила виконавче провадження через неможливість виконання.

Як повідомив мешканцям Соколівського Департамент інфраструктури та промисловості Кіровоградської ОДА, 8 червня 2016 року наказом №187 Державної служби геології та надр України ВАТ «Кіровоградський кар’єр» анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами щодо розробки Кіровоградського родовища гранітів ( загалом дозвіл на користування надрами надавали у 1997 році до 5 травня 2017 року). Таким чином підприємство втратило право на експлуатацію родовища.

Крім того постановою Господарського суду Кіровоградської області від 26 жовтня 2015 року ВАТ «Кіровоградський кар’єр» визнано банкрутом та розпочато процедуру ліквідації. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Стіфутіна І.В.

За його інформацією, яку департамент промисловості надав мешканцям у відповіді на звернення, підприємство звільнило всіх працівників і не веде роботи з видобутку, натомість діє договір оренди майна підприємства-банкрута з ТОВ «Гранітпромпереробка».

«Якимось чином кар’єр здав своє майно підприємству «Гранітпромпереробка», але вони не просто переробляють, а добувають надра. Хоча на це немає дозволу», - зазначає Марія Іванівна, яка живе поблизу підприємства.

 

Також людям повідомили, що влада звернулася до Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

В квітні і травні після чергових підривів на кар’єрі свідчення про роботу брали у мешканців працівники СБУ.

«У свій час «Кіровоградський кар’єр» навіть подав позов до суду на сільську раду, нібито вони незаконно тут роздали землі під забудову. Довго судились, але суд програли», - розказує Ганна. Вона переконана, це все робили для того аби залякати мешканців села, яких обурює пил і шум. Кажуть, що декілька активних борців проти роботи підприємства вже виїхали із Царського села через прямі погрози.

Як пояснюють у сільській раді Соколівського, вони вже роками знають про проблему, проте повпливати ніяк не можуть.

До того ж, на території сільради знаходиться лише частина кар’єру, більша ж частка території, зокрема і та, де стоять дробилки, шум і пил від роботи яких мучить людей, на території Кропивницького.

«Ми виїжджали із санстанцією, робили заміри шуму і пилу. Але ми закрити їх не можемо. Кар'єр знаходиться на міській території. Саме дробарка знаходиться на території Кропивницького, а частина території, де проводиться видобуток - на території села Черняхівка. Вони звертались до нас на сесії про продовження дозволу на видобуток, ми його не дали. Тут вже треба звертатись до контролюючих органів, повноважень аби припинити роботу кар’єру ми не маємо», - розповідає голова Соколівської ОТГ, Інна Завірюха.

До того ж, як кажуть в сільраді, регулярно вночі їх представники разом із експертами виїжджають аби робити заміри шуму, адже дробилка працює і вночі. Проте, зазвичай, саме у ніч запланованого рейду роботи не проводяться.

«Таке враження, що їх хтось просто попереджає, коли ми запланували заміри»,- додає юрист сільради.

Мешканці Соколівського звертались і до управління економіки міськради Кропивницького. Там людям повідомили, мовляв неодноразово звертались до керівництва кар’єру і арбітражного керуючого, проте впливу на підприємство не мають, бо юридично воно зареєстроване на території Соколівки.

Хто ж працює у кар’єрі

ТОВ «Гранітпромпереробка», якому нібито здали в оренду техніку «Кіровоградського кар’єру» зареєстроване у 2015 на вулиці Автолюбителів у Соколівському.

Засновник і кінцевий контролером є Людмила Анатолівна Єремішко.
15.08.2016 підприємство на 5 років отримало дозвіл на використання машин і устаткування у Держгірпромнагляду. Проте, за даними ДНВП «Геоінформ України» підприємство ніколи не отримувало спецдозволу на розробку надр.

У 2016 році Людмила Єремішка представлялась журналістам представником фірми «Балтимор», яка намагалась встановити без необхідних документів МАФи біля готелю «Київ».  ПП "Балтимор" також на той час перебувало в процесі припинення через банкуртство. Кінцевим власником підприємства є Віктор Згама, який на той час був директором «Кіровоградського кар'єру», власником якого є Олександр Крившенко, який балотувався у міськраду від партії "Батьківщина" на останніх виборах, та Вадим Карпов.

Також Крившенко має право оренди на земельну ділянку на якій зараз зводять житловий комплекс «Ковалівський». За цю ділянку із підприємцем судилась прокуратура, оскільки міськрада видала її без рішення сесії, проте Крившенко зміг передати її в суборнеду. 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама