Соколівська ОТГ – господарі на своїй землі, а не околиця Кропивницького (ФОТО)

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 6304

Соколівська об’єднана територіальна громада існує близько року, а вже демонструє переваги децентралізації і може похвалитись 15 місцем серед громад України за рівнем фінансової спроможності.

 

Історія об’єднання

Село Соколівське знаходиться одразу за межею Кропивницького. Багато селян їздять на роботу в обласний центр. Здавалось від початку, що інакшого варіанту і бути не може – селище згодом об’єднається в одну громаду з містом.

Проте і саме по собі село виявилось спроможним стати центром громади. Адже на його території працює кілька успішних промислових підприємств.

На запитання, чому ж вирішили господарювати самостійно, а не об’єднуватись із містом голова ОТГ Інна Завірюха відповідає просто – краще бути господарем у своїй громаді, ніж окраїною Кропивницького та випрошувати гроші на свої потреби.

« У нас було кілька варіантів об’єднання. Так як ми передмістя Кропивницького була ідея, що довколишні села об’єднаються в одну велику громаду навколо обласного центру. Був варіант один район – одна громада, де центр також мав бути в Соколівському. Після багатьох дискусій ми зрозуміли, об’єднання робиться для того, щоб наблизити послуги до населення. Якщо створити одну громаду на 30 сільських рад, це нонсенс. Всі послуги все одно сконцентруються в центрі. Потрібно робити їх меншими. Щоб бабця з Назарівки, як це було раніше, не їхала 20 кілометрів до Кропивницього, щоб отримати довідку. Потім вирішили, що в районі буде п’ять громад», - розповідає голова Соколівської ОТГ Інна Завірюха.

Важко йшли і перемовини із сільрадами, що ввійшли до ОТГ. Часто всі, від селян і до керівників крупних господарств, сприймали об’єднання в штики, вважаючи це як чергове укрупнення, яке їм довелось пройти у радянські часи. Інна Завірюха, яка тоді очолювала сільраду, разом з експертами «Асоціації міст України» особисто їздила на перемовини і переконувала – об’єднання на краще.

Не без скандалу пройшли і вибори до ОТГ. Спостерігачі фіксували і чорний піар, і появу у списках «двійників».  Але в ОТГ все пережили і про об’єднання не шкодують.
Раніше сукупний бюджет сіл, що утворили громаду був 16 мільйонів гривень. Після об’єднання бюджет ОТГ становить 43 мільйони гривень.

«Збільшилось і проблем. Але спокійно від того, що можеш сам планувати свою роботу. Зараз нам на баланс передали школи, що були на балансі району. Район і підтримував, і кошти виділяв. Але проблем багато, тому, якійсь школи перепадали гроші, на якійсь - ні. Зараз ми робимо ремонт даху школи в Назарівці, у соколівській школи ремонтуємо фойє. Потребує заміни котлів школа в Іванівці», - каже голова.

Підтримує децентралізацію Микола Нестеренко, який 1985 по 1991 рік був сільським головою Соколівського.

«У мене у той час не було грошей, а у них зараз вони є. А це найголовніше. Якщо є гроші, можна вирішувати всі питання. А в мій час доводилося йти в колгосп. Без підтримки навіть таблички з назвами вулиць і номерами будинків не міг поміняти. А вони зараз і міст самі будують», - каже Нестеренко, і водночас додає – «Всім громадам треба працювати, щоб було наповнення бюджету. Організовувати робочі місця, підтримувати фермерів і працювати з ними».

«Підтягнути» всі села громади до одного рівня

Соколівске виглядає як ідеал: тут вам і школа, і дитсадок, і парк, і клуб, і церква, дороги, які ремонтуються і сучасне освітлення вулиць.

Особливо пишаються у Соколівському дитсадком. Кажуть, у Кропивницькому такого не знайти.
У невеликому приміщенні працює три різновікові групи і має 75 вихованців. Для кожної у садочку є свій вхід.

«З 2006 року, коли відкрили садок, ми були на балансі сільської ради. Саме тоді зробили ремонт. Минулого року ми були на фінансуванні відділу освіти, але це фактично було фінансування лише на харчування дітей і зарплати. Всі інші потреби фінансувала сільрада. Цього року ми відкрили нову групу і придбали за кошт бюджету нові меблі», - розповідає завідуючий дитсадком Роман Ткачук.

У невеликому приміщенні якісний ремонт від спалень і вбиралень, до меблів в ігровій. Оскільки приміщення садочку мале, то шукали всі способи виготовити ергономічні меблі, аби кожен квадратний метр використовувати з користю.

На харчування одного вихованця в день витрачають 22 гривні (30 % оплачують батьки, 70% - сільська рада, у той час як у обласному центрі 60% оплачують батьки).

У невеликому дворі є навіть місце, аби малеча вчилась сама вирощувати овочі.

Зараз у садку хочуть повністю скасувати благодійні внески. Адже і нині кошти додатково батькам доводиться витрачати фактично на канцелярські товари, адже всім іншим садок забезпечений.

Поки у садок є черга бажаючих, тому задумуються про розширення.

Тепер завдання громади, каже голова ОТГ, підтягти до такого рівня і інші села громади. Окрім того, що завдяки об’єднанню бюджет громади зріс в рази, а також з’явилась змога претендувати на додаткове фінансування, допомагає і соціально-відповідальний бізнес.

До Дня Незалежності на території ОТГ з’явилось шість нових дитячих, а в планах нові футбольні поля, бо ж мешканці громади - люди спортивні і активні. В ОТГ існує кілька футбольних команд: ФК «Сокіл», «Металург», «Карлівка», «Назарівка» і «Вишянківка». Вони повністю забезпечені футбольним інвентарем, формою для тренувань і ігор на виїзді.

Спортивний зал поблизу футбольного поля і бібліотеки от-от планують відкрити і в Назарівці. У невеликому селі працює школа І-ІІ ступенів. Тут молодий педагогічний колектив. Більшість вчителів із Кропивницького щодня доїжджають на роботу в село, а дорогу їм оплачують.
Велику підтримку селу і школі дає місцеве агропідприємство.

«Школу планували закрити ще 13 років тому. Але ми її відстояли. Вклали в неї гроші, поремонтували», - згадує Олександр Павленко, директор ТОВ «Агротехнологія плюс» і додає, насправді, хоча існує думка, що село пропаде, коли в ньому немає школи, насправді життєдайним для села є підприємство, яке давало б роботу і вкладало гроші в розвиток громади.

Досягнення і плани

Завдяки об’єднанню більше роботи і відповідно більше робочих місць з’явилось у соколівського комунального підприємства «Надія». За кошт бюджету громади для підприємства придбали дробинку для гілок, косилку та трактор.

Спектр робіт підприємства широкий. Це і прибирання сухостою, розчистка доріг в негоду і, наприклад, укладання плитки у місцевому парку.

Окрім того, що підприємство здійснює роботи із благоустрою, воно ще і допомагає заготовляти паливо на зиму для соцзакладів. Сухі гілки дроблять і ними взимку планують отоплювати школу, аби бути незалежними від газу і не витрачати кошти на вугілля.

Загалом підприємство є самоокупним і не потребує дотацій. Якщо раніше місячний обсяг фінансування підприємства був 30 тисяч гривень, то наразі лише на виплату зарплати йде понад 80 тисяч гривень.

«Раніше у нас було 5 працівників, а зараз 19, але ми ще плануємо збільшити колектив, бо роботи дуже багато. Всі у нас працюють офіційно. Серед них і два пільговика – ліквідатор аварії на ЧАЕС та учасник АТО», - розповідає заступник директора КП «Надія» Соколівської сільради Олександр Ткаченко, - « Ми не просимо гроші з бюджету. Ми їх заробляємо. Тобто виставляємо сільраді рахунки за пророблену роботу. Якщо заробили – то заробили, якщо ні – то ні. Сільрада нам купила трактор, але на його обслуговування, на зарплати працівників ми заробляємо самі. Також нас залучають до робіт і не на території ОТГ. Так нещодавно ми їздили у Вівсянниківку».

Завдяки потужностям підприємства розширились можливості і інших сіл громади. Так у Карлівці, яка роками мала водопостачання з перебоями, тепер вода цілодобово.

«Карлівка розташована на камені. Тому пробити скважину тут неможливо. В свій час люди зорганізувались, своїми силами обслуговували насосну станцію, ремонтували, платили за електроенергію. Станція не була ні в кого на балансі. Але складалось так, що хтось встигає полити город, а хтось приїздить з роботи і лишається без води геть. Зараз насосну станцію обслуговує КП «Надія». Вже два місяці вода є цілодобово. Люди поставили лічильники і задоволені», - розповідає в.о. старости сіл Карлівка, Ганинське, Дар’ївка Любов Шевченко.

Цього року завершилось будівництво мосту, який з’єднує села Новопетрівське і Соколівське.
«Раніше, щоб потрапити з Новопетрівського, де немає і 150 жителів, в Соколівське треба було виїжджати на об’їзну дорогу. Зараз люди можуть спокійно перейти через міст і користуватись інфраструктурою Соколівського: школою, садочком, маршрутками», - розповідає Інна Завірюха.

Роботу розпочали у 2012 році, але через брак фінансування процес затягувався. Зараз тут якісний міст з асфальтним покриттям і енергозберігаючими лед-ліхтарями.

«У всіх п’яти селах колишньої Соколівської сільради зроблене вуличне освітлення. Зараз за 850 тисяч гривень, спрямованих на розвиток інфраструктури, плануємо освітлення в селі Іванівка. Далі будемо переходити до інших населених пунктів», - каже голова ОТГ.

Ліхтарі виготовило кропивницьке підприємство «Радій» і надало ОТГ «на пробу». Якщо ліхтарі сподобаються – співпрацю продовжать.

Розвивати планують і галузь культури. Зокрема, в селі Іванівка хочуть відремонтувати великий будинок культури, щоб до свят можна було проводити урочистості, адже в громаді є кілька знаних творчих колективів і багато аматорів.

Покладатися планують не лише на бюджет громади, а й шукатимуть гранти. Так активісти Карлівки хочуть для розвитку культурного майданчика для молоді села створити проект, який підтримала б Британська рада в Україні.

Окрім того, громада планує розширитись. Завдяки змінам у законодавстві, які дозволили об’єднуватись населеним пунктам не лише в межах району, до Соколівської ОТГ планує приєднатись сільська рада із Новоукраїнського району.

Анастасія Дзюбак

 

G

Сподобалася стаття?

Реклама
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв