Ексклюзив

Як обрати свого лікаря у Кропивницькому: інструкція

. 15102

 Починаючи із 2018 року вступив у дію Закон про медичну реформу. Цього року зміни чекають первинної ланки медицини і пацієнти зможуть обрати свого терапевта чи сімейного лікаря. Що це означає для пацієнта? Що потрібно робити чи не робити? Як обрати лікаря? Відповідь на ці та інші питання "Гречка" шукала у начальника управління охорони здоров'я міськради Кропивницького Оксани Макарук.

 

Пропонуємо вам інструкцію із відповідями на найпоширеніші питання.

Чи можна вже підписувати декларацію із сімейним лікарем?

Вже на сьогоднішній день теоретично можна обирати свого сімейного лікаря. І пацієнт, і лікар повинен вже мати розуміння та своє бачення, щодо співпраці. Можна звертатися до лікаря особисто.

Закон, підписаний Президентом. Вступив в дію вже з першого січня, але наразі є певні здвиги у термінах етапів вступу в дії. Відтак, старт реформи, за інформацією МОН переноситься із 1 січня на 1 квітня. Саме тоді вже декларації між лікарями первинної ланки та пацієнтами будуть введені в електронний реєстр та буде створена Національна служба здоров'я України, як орган який буде виконувати безпосередньо фінансування за надання медичної допомоги.

Сам же механізм фінансування буде змінено лише із 1 липня 2018 року. Наразі ж діє перехідний етап і первинна ланка закладів охорони здоров'я поки що фінансується за старим механізмом - за рахунок коштів державної субвенції.

Що потрібно для підписання договору?
Для того щоб підписати із сімейним лікарем декларацію потрібно мати при собі паспорт та ідентифікаційний код. Більше нічого окрім цих документів не потрібно.

Коли пацієнт зможе отримувати медичні послуги за новим механізмом?
З 1 липня пацієнт зможе отримати гарантований державою безкоштовний пакет медичних послуг, тобто той, за який держава гарантує відшкодування. До цього часу нічого не зміниться ні для пацієнта, ні до лікаря.

Як можна обирати лікаря? Де шукати про нього інформацію?
Первинна ланка відокремлена і працює як окремі юридичні особи. Зокрема це центри первинної медико-санітарної допомоги №1 та №2. В їх складі існують 19 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, які розгалужені по місту. Також амбулаторія№1 загальної практики сімейної медицини на селищі Гірничому працює як окрема юридична особа. Інформація про всі заклади детально викладена на офіційному сайті управління охорони здоров'я міськради Кропивницького.

Зокрема також в цьому році створили повний поіменний реєстр лікарів первинної ланки, де вказані їх паспортні, контактні дані та місце роботи. Містяни можуть попередньо ознайомитися з цим реєстром та визначитися і зробити свій вибір.

"До всього я скажу, що лікарі теж не сидять на місці і не чекають 1 квітня. Ще з кінця минулого року вони почали активно проводити роботу із пацієнтами. Це й подворові обходи, і проведення роз'яснювальної роботи безпосередньо на прийомі кожному пацієнту. На даний час вже кожен лікар має таку собі певну базу даних про своїх потенційних пацієнтів. Система eHealth на сьогодні вже працює. Лікарі первинної ланки мають змогу реєструватися в цій системі і реєструвати декларації. На сьогодні вже такі договори укладають та реєструють," – каже Макарук.

Як у поліклініці дізнаються, що пацієнт підписав договір з тим чи іншим лікарем?

На даний час вже існує два списки – «червоний» та «зелений». Червоний - пацієнти, які зареєстровані в закладах на карткових паперових носіях, зелений - пацієнти, які вже підписали декларацію із лікарем, зареєстровані у системі eHealth.

В подальшому, якщо пацієнту не сподобалася співпраця із лікарем, він матиме змогу підписати декларацію з іншим. Всі ці дані будуть введені до електронного реєстру та автоматично відображатимуться.

Що може стати причиною для відмови пацієнту у підписанні декларації?

Єдиною причиною, яка може бути для відмови зареєструвати пацієнта у певного лікаря - це перевищення ліміту (2000 пацієнтів). Інших причин бути не може. Якщо необґрунтовано із пацієнтом відмовилися підписувати декларацію, він може звернутися до адміністрації закладу, або ж безпосередньо до управління охорони здоров'я чи навіть МОН. Також це може бути підставою для звернення в суд.

"Я думаю, що необґрунтованих відмов не буде. Адже лікар сам зацікавлений в тому, щоб обслуговувати якомога більшу кількість пацієнтів, оскільки це його заробіток. Зараз також стимулюється розвиток приватної медичної практики. Тобто сімейний лікар може працювати не лише в складі комунального закладу, але як і фізична особа підприємець. Із ними також можна укладати декларацію."- додає керівниця управління.

Якщо сімейний лікар направив до вузькопрофільного спеціаліста: куди йти?

Якщо ж сімейний лікар направляє до вузькопрофільних спеціалістів, то їх пацієнт може обирати лікаря на свій розсуд, не обов'язково в межах закладу, в якому працює сімейний лікар.

Чи вже готові заклади охорони здоров'я первинної ланки у Кропивницькому для роботи за новим механізмом?

За ці півроку потрібно завершити комп'ютеризацію закладів, реєстрація всіх закладів первинної ланки в системі eHealth та реєстрація декларацій з пацієнтами. Крім того, у Кропивницькому потрібно ще перевести заклади первинної ланки охорони здоров'я в комунальні неприбуткові підприємства - надати їм автономізацію.

"Автономізація потрібна, щоб ці заклади змогли перейти на фінансування від Національної служби здоров'я України за новим механізмом. Ця робота покладена на керівників цих закладів" – зазначає Оксана Макарук.

До кінця року, якщо будуть виконані всі умови, то заклади первинної ланки, то вже будуть працювати за новим механізмом і відповідно отримувати відшкодування з держави за надані медичні послуги. А вже із 2019 року розпочнеться реформа у закладах вторинної ланки, з 2020 - закладів третинної ланки.

Як дізнатися більше про реформування медицини у Кропивницькому?
Невдовзі у Кропивницькому відбуватимуться консультації, круглі столи та роз'яснення для громадян, щодо відповідних процесів у реформуванні первинної ланки медицини.

Також докладну інформацію можна знайти на офіційному сайті управління охорони здоров'я міськради Кропивницького.

Отже, якщо коротко, збережіть та послуговуйтесь цією інструкцією:

 Спілкувалася Таміла Чорноморець

Інфографіка Анастасії Дзюбак

Поширюйте

Коментуйте


Реклама