Ексклюзив

Банк Тігіпка проти агрокомпанії: постраждає фермер

. 6076

Посівна кампанія на Кіровоградщині під загрозою зриву, а частина фермерів точно понесуть збитки. Вони стали заручниками фінансового конфлікту між ГК "Імперія-Агро" та "ТАСкомбанком".

 

Суть конфлікту

"Проплатив добрива, а його арештував банк. Я мав вже виходити в поле сіяти ячмінь із добривами. Тепер я затягую із посівом, відповідно урожайність автоматично падає. День програвав - на центнер впала врожайність", - пояснює Юрій, директор фермерського господарства, який придбав засоби захисту рослин у ГК "Імперія-агро".

Підприємство із головним офісом у Кропивницькому на ринку вже 10 років. Є офіційним дистриб’ютором світових і вітчизняних виробників посівного матеріалу та засобів захисту рослин, а також виробляє продукцію за власною торговою маркою.

Проте, 1 квітня на офіційній сторінці у Фейсбуці "Імперія-агро" повідомила про рейдерське захоплення підприємства "ТАСкомбанком".

На території підприємства з'явилась приватна охоронна фірма, яка оточила склади. «ТАСкомбанк» заявив - підприємство 28 березня мало виплатити їм борг по кредиту і не зробило цього, тому банк хоче забрати заставне майно по кредитному договору.

Як пояснюють представники банківського сектору, така поведінка банка у випадку протермінування кредиту нетипова. Питання зазвичай вирішують у приватному порядку за зачиненими дверима аби зберегти фінансову стабільність підприємства, а банк таки отримав гроші.

Тим паче, що "Імперія-Агро" роками кредитується в "ТАСкомбанку".

Вчора, 5 квітня на склади агрофірми прибули і фермери, які оплатили товар. Вони намагались домовитись з банком і спершу забрати оплачену продукцію, аби далі підприємства вирішували конфлікт без них. Проте домовитись не вийшло.

Згодом, агропідприємство визнало, що має фінансові зобов'язання перед банком і готове їх погасити за рахунок інших активів підприємства, а не за рахунок продукції оплаченої фермерами. Проте на такі умови банк не погодився, повідомив власник фірми Юрій Оцабрик.

"На жаль, всі не отримають товар - це однозначно. Хто не отримає, будуть через суд витребувати. Кілька років тому із підприємством "Транссерівс" була подібна ситуація: банк своє майно забрав, а ми так нічого і не отримали", - висловив свою думку Юрій Крутько, керівник "Аграрної аграрної самооборони".

Сьогодні, 6 квітня аграрії звернулись до нардепів та голови Кіровоградської ОДА з проханням повпливати на власника банку і дати таки засіятись. Проте, юридично впливу на банк держава не має.

Що за банк?

"ТАСкомбанк" (раніше - банк "Бізнес Стандарт" ) працює на ринку України з 1989 року. Власник банку Сергій Тігіпко займав високі посади в уряді Миколи Азарова, а також голови НБУ у 2003-2004 роках.

У лютому НБУ оштрафував ТАСкомбанк на 6 мільйонів гривень за виявлені ознаки ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу; невиконання банком обов’язку відмовитися від обслуговування клієнтів у випадках, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу; неналежне виконання обов’язку здійснювати управління ризиками.

13 безерня Сергій Тігіпко призначений головою правлінні "Таскомбанку".Наглядова рада "Таскомбанку" затвердив план дій з реорганізації фінустанови шляхом приєднання до нього "ВиЭС Банку", придбаного у "Сбербанку Росії" восени минулого року.

Після цього ТАСкомбанк збільшив статутний капітал на 125 млн грн або на 21% до 733 млн грн.
За даними НБУ, на 1 січня за розміром активів ТАСкомбанк займав 18-е місце (13,8 млрд гривень) серед діючих банків.

За даними Нацбанку, станом на 1 березня показник адекватності регулятивного капіталу банку (показник відображає здатність банку своєчасно і в повному обсязі розрахуватися за своїми зобов'язаннями, що випливають із торговельних, кредитних або інших операцій грошового характеру) становив лише 11,81% (при мінімально необхідних 10%).

Також Тігіпко є власником агрохолдингу "ТАСагро", який за даними сайту "Латифундист" знаходиться на 16 місці серед найкрупніших гравців агроринку України в 2017 році і налічувала у серпні минулого року 25 тисяч пайовиків.

Хто винен

Фермери винним вважають як власника "Імперії-Агро", так і банк, який замість того, щоб іти на зустріч компанії її "топить".

Думку, про те, що група ТАС зацікавлена в тому, щоб довести до штучного банкрутства і поглинути їх компанію, а також зібрати незаконний банк землі.

"У зв'язку з тим, що я є учасником у переговорах з банку і бачу як фермерів запрошують надати дані щодо банку землі, щодо того, що банк готовий кредитувати. Я думаю про те, що хтось хоче зібрати базу даних шляхом видачі кредиту, щоб потім переуступити право власності на якийсь агрохолдинг. Я бачу бажання через незаконні дії не просто "затопити " "Імперію-Агро", а просто зібрати незаконний банк формування земельних ділянок," - зазначила Катерина Гнатюк, представник ГК "Імперія-Агро".

Таку можливу схему вбачають і колеги агрофірми по цеху. Наприклад, що отримати насіння і перепродати його у час посівної, коли до того ж, на ринку виник дефіцит, банку вигідніше.

Ще однією можливою причиною виникнення ситуації вважають помсту через інший можливий бізнес-конфлікт конкретно між Тігіпком і Оцабриком.

У свою чергу банк вважає себе жертвою махінацій керівництва «Імперії-Агро», і вказує на факти скоєння підприємством і її контрагентами-покупцями дій, спрямованих на відображення в бухгалтерській звітності значно більш високих доходів і відповідно безпідставного збільшення суми податкового кредиту. За заявою банку в правоохоронці порушили щодо ТОВ «Імперія-Агро» справу про шахрайство.

«З мого досвіду, банки йдуть на такі публічні кроки лише тоді коли розуміють, що їх хочуть обікрасти і клієнт постійно бреше, не виконуючи свої обіцянки. Багато банків погоріло на «Мрії» і «Креативі», ніхто не хоче повторення. У Тигіпко немає акценту на агро, і якби був інший шлях повернути кошти, він однозначно ним скористався», - прокоментував ситуацію «Гречці» Руслан Чорний, головний експерт групи «Фінансова реформа» Реанімаційного пакету реформ.

Нині, 6 квітня, з 10.00 тривають перемовини між керівництвом підприємства і банку. Прес-служба "Імперії-агро" повідомила, що на зустріч запросила інвестора, який має стати гарантом виплат по кредиту.

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама