Ексклюзив

Зберігай спокій & обирай лікаря: 12 питань про медреформу

. 4343

Цього тижня почалася процедура підписання декларацій з лікарями первинної ланки медицини. Відповідно до реформування медичної системи, всі мають обрати для себе лікаря-терапевта, сімейного лікаря, або педіатра, який спостерігатиме постійно за вашим станом здоров'я.

 

Але у багатьох лишається багато питань до нюансів впровадження реформи первинної ланки медицини. Що робити, якщо не знаєте як обрати лікаря? Чи можна змінити лікаря, якщо вас щось не влаштовує? Що робити у випадку, якщо ваш лікар захворів, або пішов у відпустку? На всі ці питання відповів начальник департаменту охорони здоров'я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко.  

Що робити, якщо лікар відмовляється підписувати з вами декларацію?

Такий варіант можливий лише у двох випадках: якщо в закладі охорони здоров'я тимчасово відсутні технічні можливості. Наприклад, немає доступу до Інтернету. Але у цьому випадку мають повідомити у який день можна прийти і зробити усі необхідні процедури. Якщо відмовляють назвати цю дату - то треба звернутися до головного лікаря, аби він надав пояснення. Якщо головний лікар не хоче з вами спілкуватися - то необхідно звернутися до власника, або засновника закладу. Це органи управління у різних територіальних центрах. 

Другий варіант - лікар уже набрав максимальну кількість пацієнтів. Як зазначає Олег Рибальченко, у нашій області такої ситуації виникнути не може.

У якому вигляді потрібно передавати свої дані?

Не можна давати наперед жодні персональні дані у паперовому вигляді. Будь-які паперові носії, окрім онлайн-реєстрації заборонені. Накопичувати якісь списки поза електронним реєстром заборонено законом. Персональні дані можуть зберігатися лише на центральному сервері. 

Як обрати лікаря, якщо немає досвіду спілкування з ним? 

Необхідно обирати лікаря свідомо, не поспішаючи. Якщо не було жодних комунікацій із ним - то можна прийти до будь-якого лікувального закладу первинної ланки медицини, передивитися список лікарів, яких можна обирати і поспілкуватися з тими, кого ви потенційно вважаєте своїм лікарем. І краще звертатися до найближчого лікувального закладу. 

Чи можна отримати медичну допомогу, якщо не підписав декларацію з лікарем?

Так, якщо є така потреба - то можливо. Відсутність підписання декларацій не є підставою для відмови у надаванні медичних послуг. 

Лікарям буде зручно "набрати" молодих людей, що не будуть приходити на прийом.

Всі ми розподілені за місцем реєстрації і умовно закріплені за лікувальним закладом у своєму районі. Навіть якщо ми не підпишемо декларацію до певного часу - цей заклад буде продовжувати отримувати фінансування. Це так званий "червоний список", яким визначають населення певної території. За кожного такого пацієнта заклад буде отримувати 240 гривень на рік. Якщо декларація підписана - заклад отримає 370 гривень на рік на цього пацієнта. У 2019 році ця сума буде збільшена до 450 гривень. Крім того, є коригувальний коефіцієнт, який пов'язаний з тим, що певні категорії будуть безумовно звертатися частіше до медичних закладів. Відтак для дітей перших років життя цей коефіцієнт складатиме 4. Тобто, це 370*4. Для дітей до 17 років - коефіцент 2,2. Для працездатних молодих людей (18-39 років) коофіцієнт складатиме 1. Для старших вікових груп - від 40 до 64 років коефіцієнт складає 1,2, і старше 65 років - 2. Чим молодший пацієнт і чим старший - тим це вигідніше для лікаря. 

На що ж вистачить цих 370 гривень на рік? 

Передбачено, що у медичному закладі можна буде робити усі необхідні медичні довідки, здавати загальні аналізи, робити кардіографії. Кількість відвідин лікаря не зафіксована, і якщо є бажання - то можна хоч кожного дня ходити. Також, частково ці гроші розраховані на утримання самого закладу. Більш складні медичні маніпуляції (наприклад, операційні втручання) відносяться до вторинної ланки медицини і про них зараз не говорять. Але у майбутньому передбачено, що уряд визначить середню вартість усієї і коли настане час для реформування вторинної ланки - то будуть компенсувати певну частину за їх проведення. 

Обирати лікаря можна тільки один раз і назавжди?

Ні, лікаря можна змінювати, якщо вас щось не влаштовує. Крім того, ніхто не фіксує кількість змін і якщо є бажання - можна скільки завгодно змінювати свою думку. Але фінансова складова буде все одно щоквартально. Фактично цього року буде три хвилі реєстрації пацієнтів. Національна служба здоров'я не може щодня змінювати реєстри і фінансування буде повертатися до лікувального закладу через місяць після закріплення пацієнтів, а підсумки проводитися взагалі протягом кварталу. 

Але я ж можу 《розбити серце》 лікаря, якщо піду? 

Лікар одразу і не дізнається, що позбувся пацієнта. За процедурою, якщо ви хочете змінити його на іншого достатньо просто підписати декларацію з тим медичним працівником, якого переобрали. Але краще одразу визначитися. 

А як обирати лікаря, якщо необхідна медична допомога другого та третього рівнів? 

Лікар-терапевт, або сімейний лікар, або педіатр має направляти до вузьконаправленого спеціаліста. Можна і самостійно його обирати, але лікар первинної ланки медицини зацікавлений у тому, щоб вам надали якісні медичні послуги.

Що робити, якщо вашого лікаря немає/він захворів/пішов у відпустку/помер?

На цей випадок у медичному закладі є кадри, що можуть вийти на заміну. Також, можуть залучати інтернів, які поки що не можуть набирати собі пацієнтів, але працюють у лікарні. Крім того, ваш лікар може сам домовитися зі своїми колегами, аби ви могли на час його відсутності прийти на прийом до іншого спеціаліста. 

Як підписати декларацію на дитину? 

Для цього необхідні документи обох батьків і свідоцтво про народження. Якщо сім'я неповна - то достатньо документів когось одного. 

Як взагалі "вникнути" у всі ці зміни?

По-перше, якщо у вас є якісь питання - то треба їх задавати спеціалістам. Не боятися приходити до поліклінік, спілкуватися з лікарями, знаходити для себе пояснення. І, зрештою, зберігати спокій у всьому цьому процесі. Бо якщо медична реформа псує ваше психологічне здоров'я - то щось тут неправильно. 

 

Що робити, якщо лікар відмовляється підписувати з вами декларацію?
 
Такий варіант можливий лише у двох випадках: якщо в закладі охорони здоров'я відсутні на той момент технічні можливості. Наприклад, немає доступу до Інтернету. Але у цьому випадку мають повідомити у який день можна прийти і зробити усі необхідні процедури. Якщо відмовляють назвати цю дату - то треба звернутися до головного лікаря, аби він надав пояснення. Якщо головний лікар не хоче з вами спілкуватися - то необхідно звернутися до власника, або засновника закладу. Це органи управління у різних територіальних центрах. 
 
Другий варіант - лікар уже набрав максимальну кількість пацієнтів. Як зазначає олег Рибальченко, у нашій області такої ситуації виникнути не може, тому що лікаір достатньо.
 
У якому вигляді потрібно передавати свої дані?
 
 
Не можна давати наперед жодні персональні дані у паперовому вигляді. Це заборонено для лікарів. Будь-які парерові носії, окрім онлайн-реєстрації заборонені. Накопичувати якісь списти поза електронним реєстром заборонено законом. Персональні дані можуть зберігатися лише на центральному сервері. 
 
Порада
 
Необхідно це зробити свідомо, не поспішаючи, на основі спілкування з лікарем. Якщо не було жодних комунікацій із ним - то можна прийти до будь-якого лікувального закладу первинної ланки медицини, передивитися список лікарів, що можна обирати і поспілкуватися з тими, кого ви потенційно вважаєте своїм лікарем. І краще звертатися до найближчого лікувального закладу. 
 
Як обрати лікаря, якщо немає досвіду спілкування? 
 
Чи можна отримати медичну допомогу, якщо не підписав декларацію з лікарем?
 
Так, якщо є така потреба - то можливо. Відсутність підписання декларацій не є підставою для відмови. 
 
Лікарям буде зручно "набрати" молодих людей, що не будуть приходити до прийом. 
 
Всі ми розподілені за місцем реєстрації і умовно закріплені за лікувальним закладом у своєму районі. Навіть якщо ми не підпишемо декларацію до певного часу - цей заклад буде продовжувати отримувтаи фінансування. Це так званий "червоний список", яким визначають населенн певної території. За кожного такого пацієнта заклад буде отримувати 240 гривень на рік. Якщо декларація підписана - заклад отримає 370 гривень на рік на цього пацієна. У 2019 році ця сума буде збільшена до 450 гривень. Крім того, є коригувальний коофіцієнт, який пов'язаний з тим, що певні категорії будуть безумовно звертатися частіше до медичних закладів. Відтак для дітей перший років життя цей коофіцієнт складатиме 4. Тобто, це 370*4. Для дітей до 17 років - коофіцент 2,2. Для працездатних молодих людей (18-39 років) коофіцієнт складатиме 1. Для старших вікових груп - від 40 до 64 років коофіцієнт складає 1,2, і старше 65 років - 2. Чим молодший пацієнт і чим старший - тим це вигіднгіше для лікаря. 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама