Ексклюзив

Наглядові ради на КП: Кропивницький вагається

. 4006

 

У міськраді Кропивницького зібрались представники влади, громадського сектору і керівники комунальних підприємств аби обговорити можливість створення наглядових рад на комунальних підприємствах міста. Обговорення тривало три години.

 

nagliadova

Суть ідеї

Ще в червні 2016 набрав чинності Закон України №1405 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності», який передбачає можливість створення на Наглядових рад на комунальних підприємствах.

Проект рішення щодо цього був винесений на розгляд сесії міськради в червні 2018, але він не знайшов підтримки. У міськраді вирішили детальніше розібратись з питанням.

Депутат Олександр Цертій, один із ініціаторів проекту створення наглядових рад, зазначив що наглядова рада мала б стати незалежним колегіальним органом.

- У демократичних країнах це взагалі вважається нормою, коли громадськість має широкі права щодо впливу на діяльність комунальних підприємств, - відзначив Цертій.

Керівник Асоціації політичних наук Дмитро Сінченко, як співавтор ідеї, відзначив, що їх громадська організація вже тривалий час займається впровадженнях прозорості в діяльності КП в рамках проекту спільно з київським Центром «Ейдос». В рамках їх роботи зокрема міськрада прийняла рішення про оприлюднення фінансової звітності КП.

- Часто проводяться неконкурентні закупівлі, інші моменти, які не дають підприємствам розвиватись. Ми оцінили прибуток і збитки КП і виявили, що багато з них збиткові. Але вони повинні бути прибутковими. Наглядові ради повинні зробити діяльність підприємства ефективною, - зазначив Сінченко.

Активісти впевнені – комунальні підприємства мають бути прибутковими, а не просити дотацій з міського бюджету.

Порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядових рад в комунальних підприємствах Кропивницького, який пропонують активісти можна переглянути нижче.

проект порядку створення наглядових рад by Nastia Dziubak on Scribd

Передбачається, що наглядові ради утворюватимуть на підприємствах, які є природною монополією, мають статутний капітал більше 3 мільйонів гривень, а сума річного обороту підприємства становить більше 10 мільйонів гривень. До наглядової ради ввійдуть 5 осіб. Одна з них – квота міського голови, одна – міської ради, а троє – незалежні експерти обрані спеціально утвореною і затвердженою міськрадою комісією. Передбачається, що членами наглядової ради можуть стати люди з вищою технічною, юридичною чи економічною освітою, які не є держслужбовцями чи працівниками даного КП, а також не мають конфлікту інтересів, наприклад, не вигравали тендерів на обслуговування потреб КП. Наглядова рада обиратиметься на 3 роки.

Члени ради не отримуватимуть зарплату, а лише винагороду у випадку, якщо її робота буде результативною: наприклад, КП із збиткового стане прибутковим, або знайдуться способи ефективної економії. Чи якісно працювала наглядова рада вирішуватимуть депутати міськради.

В Чернівцях і Житомирі вже створені наглядові ради, проте поки що оцінити їх досвід не можна, адже працюють вони не довго.

Одночасно з міськрадою аналогічну пропозицію висловили і облраді. Оскільки голова облради ідею не підтримав наразі проект рішення на сесію облради виноситимуть депутати.

Звідки гроші і спеціалісти

Під час тригодинного обговорення, окрім явних спроб «заговорити» проблему і перевести розмову в площину політичних звинувачень пролунали і запитання по суті.

Перше з них – оплата роботи членів наглядової ради.

Представники комунальних підприємств і деякі громадські активісти не вірять, що члени наглядових рад працюватимуть «за ідею» і чи не призведе їх поява до збільшення тарифів, адже звідкись треба буде брати гроші на винагороду.

- 15 підприємств по 5 членів наглядової ради. Ви мене хочете переконати, що 75 висококласних спеціалісти почнуть займатись моніторингом підприємств і півроку будуть працювати безкоштовно в надії, в надії що згодом заплатять? – задав питання Микола Гречуха, член Громадської ради при виконкомі.

Скандали з оплатою вже існуючих наглядових рад вже траплялись в Україні.

Так в січні 2017 новий склад Ради НБУ за кілька місяців роботи отримав винагороди у понад 2 мільйони гривень. Це також була не зарплата, а винагорода. Тоді експертне середовище розділилося у думках: одні вважали, що хороші експерти мають мати хорошу винагороду, інші вважали, що 300 тис грн винагороди за неповних два місці роботи це занадто.

Іншим питанням є пошук спеціалістів. Комунальники побоюються, що їх почнуть контролювати люди, які навіть не розбираються в суті проблеми.

У свою чергу ініціатори переконують, затрати на оплату наглядових рад не будуть значними, адже члени ради отримуватимуть винагороду лише у випадку ефективної роботи, а спеціалісти також знайдуться, бо є достатньо небайдужих людей готових працювати на благо громади.

Відповідальність і політична незаангажованість

По-друге, самі комунальники вважають, що наглядова рада все одно буде політично заангажованою і стане ще одним керуючим органом в структурі.

Також підняли питання відповідальності.

- Господарським кодексом визначено, що громадські ради лише контролюють і спрямовують діяльність керівника. У вашому ж положенні ви починаєте з цього, а далі по функціях вже забираєте і функції головного управління ЖКГ. Вважаю, що якщо створювати наглядову раду, то саме щодо роботи керівника, а не перебирати його функції, - зазначає Марина Смаглюк, начальник юридичного управління міськради, а також вказала на низку інших юридичних похибок.

Так само у випадку неефективної роботи наглядової ради, фактично на 20 днів може бути заблокована робота підприємства, адже для переобрання наглядової ради треба буде прийняття рішення сесією міськради. Тому, цей момент, на думку Смаглюк, потребує розробки конкретного механізму дій, який спростив би ситуацію.

- Хотілось би в цьому порядку бачити відповідальність членів ради, адже вони мають нести відповідальність, - додала Смаглюк.

В порядку роботи рад передбачається, що до виключної компетенції наглядової ради підприємства належить відбір та подання міському голові кандидатури для призначення на посаду керівника підприємства. Чи буде наглядова рада відповідати за те, якщо керівник неефективним і чи не уріже це права міського голови, який нині призначає директорів КП?

Активісти переконують, попри подання кандидатури міський голова буде в праві недослухатись до пропозиції і призначити свого керівника, але в подальшому нести за це політичну відповідальність.

Кропивницький вагається

Голова громадської ради Леонід Лузан, озвучив позицію їх ради.

За його словами, вони підтримали за основу ідею створення рад, але хочуть аби вона була доопрацьована, і для початку наглядові ради утворили лиш на кількох міських підприємствах у якості експерименту.
Скептично ставиться до ідеї і секретар міськради Андрій Табалов.

- На жаль, у нас культури якісної роботи наглядових рад навіть на підприємствах практично не існує. Якщо вони якісно працюють то лише на іноземних підприємствах чи тих підприємствах, що виходили на ІРО, тобто котуються на іноземних біржах. Наприклад, у свій час «Креатив» мав акції на Франкфуртській біржі. За німецьким законодавством і правилами біржі, мала бути незалежна наглядова рада. Тобто частина членів наглядової ради директорат самого підприємства, а частина – незалежні, наймані спеціалісти перважно закордонні. Звичайно, великі підприємства, які по закону мають створити наглядові ради їх створюють, але фактично вона не є незалежною, а це більше формальність. Оскільки, цей механізм навіть у корпоративному секторі нормально не працює. Як це ефективно запровадити в державному чи комунальному секторі я взагалі не розумію. - пояснив Табалов.

Окрім того, у міськраді загалом не розуміють, як вони потрапили до проекту і чому представники Центру «Ейдос» не обговорили з ними ґрунтовно ідею.

Наразі ж обіцяють поступово розібратись в питання і в жовтні відвідати форум присвячений створенню наглядових рад на КП.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама