Ексклюзив

ОТГ з Кіровоградщини переймали польський досвід поводження зі сміттям (ФОТО)

. 3480

Поки в Польщі сміття сортують на вісім фракцій, а сміттєпереробні заводи будують у міжмуніципальному співробітництві на п’ять-п’ятнадцять ґмін, у Кіровоградській області деякі громади тільки планують впроваджувати роздільний спосіб сортування сміття та сплачують штрафи за вивіз несортованих твердих побутових відходів, згідно із цьогорічними законодавчими змінами.

39629892 532753450496899 5475272730402095104 n

Про це стало відомо 17 серпня під час круглого столу на тему "Найкращі практики надання житлово-комунальних послуг Люблінського воєводства", організованого Кіровоградським центром розвитку місцевого самоврядування. Цього дня учасники об'єднаних громад Кіровоградської області, які в липні їздили до Польщі переймати досвід поділилися враженнями від побаченого та розповіли про реалії в громадах.

 

У всьому винен менталітет?

В об’єднаних територіальних громадах області по-різному впроваджують систему поводження зі сміттям. І це при тому, що від початку року вступили в силу законодавчі зміни про заборону на захоронення неперероблених побутових відходів. Приміром, є громади, де фермери в конкуренції за паї надають для вивозу сміття трактори. А на одній із вулиць Великосеверинівської ОТГ, аби сторонні не викидали сміття в контейнери приватного сектору біля них щовечора  чергували мешканці вулиці. У Приютівській ОТГ нещодавно встановили окремі контейнери для сортування пластику, паперу, скла. А в Новоукраїнській ОТГ контейнери для роздільного збору сміття встановило ОСББ.

- Кожен може встановити контейнер біля себе. Це не такі великі гроші - 100 гривень за той контейнер майже до куба. Будь ласка, вивозьте! Але то  все кошти, тому краще вивезти в посадку. І коли влітає сміттєвий пакет назад в машину – більше не вивозять. Не вивозять, коли самі мешканці активні, - відзначив один із спікерів зустрічі.

Натомість, за словами директорки департаменту житлово-комунального господарства Кіровоградської області Ольги Довжук, в Польщі сміття жителі сортують на 8 фракцій, кожну з яких вивозять з певними проміжками:

- Вологі відходи, залишки їжі вивозять раз на тиждень, пластик – раз на місця, метали – чотири рази на рік, зелена фракція – шість разів на півроку, попіл – три рази врік і великогабаритний – один раз врік. Крім того, є пункти прийому сміття, куди можна самостійно вивезти відсортоване сміття.

39777344 2134361886637387 6198704458960994304 n

- Остання поїздка до Польщі вразила мене в тому, що в людей інший менталітет, інший підхід, - відзначає  голова Великоандрусівської ОТГ Ніна Іващенко. –  Звісно там законодавча база ліпше підготовлена до реалій життя. Сподобалося і те, що в них - дуже багато інформаційних стендів, а у нас людям цього не вистачає. Також треба шукати команду, фірму чи виходити на спонсорів, фермерів і організовувати сортування. Наразі будемо розроблювати тарифи на сміття.

 

Комунальний податок на сміття

Натомість у Польщі діє комунальний податок на сміття. Впровадження такого податку і в Україні, на думку учасників зустрічі, допоможе вирішити проблему з поводженням зі сміттям у громадах.

- Це не є плата за послугу, яке надає комунальне підприємство, як у нас, -  каже  Ольга Довжук. – У них це комунальний податок. Кожен мешканець заповнює декларацію і сплачує кошти до бюджету відповідної ґміни (адміністративна одиниця в Польщі, - ред.). В одному випадку було делеговано збір плати підприємству, яке збирає сміття, а в іншому випадку – збирали податок самі ґміни і вже потім перераховували кошти підприємству. Несплата податку тягне за собою величезні штрафи.

До речі, як відзначила пані Довжук, впровадження такого податку було умовою від інвесторів на будівництво сміттєпереробного заводу і в регіоні. Пропозицію з впровадження комунального податку вже висували на місцевому,  обласному і навіть державному рівні.

- Коли люди обов’язково сплачують певну частку  і потім це витрачається на організацію утилізації твердих побутових відходів, - відзначила Ольга Довжук. – Але в нас в країні це не найшло відповідної підтримки і наразі наша найбільша проблема з утилізації твердих побутових відходів – вартість, що не може забезпечити інвестора в можливості утилізації таких відходів.

39775439 309845466260330 7872925450161356800 n

Присутнім представникам ОТГ пані Довжук також порадила звернутися через Асоціацію міст України до Верховної Ради про провадження комунального податку на сміття.

- До того моменту, поки люди не будуть платити цей комунальний податок питання вирішити не можна. Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці, - відзначила Ольга Довжук.

 

ТВП на Кіровоградщині спалюватимуть

- У Польщі ми відвідали два сміттєпереробні підприємства, які були створені при об’єднанні в одному випадку п’яти ґмін, а в іншому – семи ґмін. Один сміттєпереробний завод - на близько 150 тисяч жителів, - розповіла директорка департаменту житлово-комунального господарства Кіровоградської області Ольга Довжук.

Нині в області працюють над втіленням ідеї з часткової утилізації твердих побутових відходів в області. Наразі проект лише на початковій стадії втілення.

39253367 972294409620687 2282710770623971328 n

- Є намір на умовах державно-приватного партнерства залучити інвестора. Розпочнемо ми з переробки відходів каналізаційно-очисних споруд обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград». Це ті сухі залишки, які є після очистки і займають великі площі на майданчиках.  Але для того, щоб вони горіли треба додавати і фракцію твердих побутових відходів.

За словами пані Довжук, після встановлення такої установки розпочнеться і програма співпраці з ОТГ, які захочуть долучитися до утилізації в такий спосіб сміття. Зокрема, Ольга Довжук зауважила, якщо влада міста Кропивницького відмовиться від такої ідеї, тоді будуть запрошувати до співпраці прилеглі території до міста.

Відзначимо, що за інформацією Мінрегіону наразі підписані міжмуніципальні декларації між ОТГ, згідно яких вони фактично вже починають управляти відходами та на визначених полігонах їх збирати для подальшої переробки та утилізації. А за словами міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадія Зубко, протягом найближчих тижнів від органів місцевого самоврядування та ОДА в міністерстві очікують конкретні пропозиції, зауваження і рекомендації для того, щоб затвердити на Уряді Національний план дій управління відходами до 2030 року.

Валерія Жовтун. Фото автора

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама