Ексклюзив

Самоорганізовуватись і залучати кошти на благоустрій запропонують мешканцям Кропивницького

. 4689

27 серпня представники квартальних комітетів Кропивницького зібрались на круглий стіл, аби обговорити ідею створення Програми фінансової підтримки органів самоорганізації населення.

osn

Суть ідеї

Ініціатором створення програми виступив депутат Олександр Цертій.

Передбачається, що програма охопить 2018-2020 роки. Згідно з проектом, на 2019 рік пропонувалось закласти на реалізацію програми 15 млн грн на 2019 рік та 30 млн грн у 2020 році.

Передбачається, що в мікрорайонах ініціативні групи створять спеціальний орган самоорганізації (далі ОСН – авт.), що зможуть вирішувати, які проблеми для району є найбільш актуальними та частково, долучившись до співфінансування, отримати більшу частину коштів на свої потреби від міськради.

Передбачається, що співфінансування можна буде отримати на роботи з благоустрою приватного сектору, дотримання санітарних норм і правопорядку та інші господарські роботи.

«Після того як ГУЖКГ отримає протокол зборів ОСН, воно заключає з ним договір. Після цього ОСН може починати накопичувати гроші для співфінансування. Як тільки вони це зроблять – повідомляють управління, що готові перерахувати гроші. У цей час управління замовляє проектно-кошторисну документацію. Тобто вони беруть повністю на себе процес отримання дозвільної документації», - пояснює Цертій.

Далі має проводитись тендер. Перед його проведенням договір узгоджується з ОСН, аби уникнути можливості виписати умови торгів неконкурентно. Надалі ж і ОСН, і ГУЖКГ контролюють виконання робіт.

Як успішний приклад називають Вінницю, де вже близько 10 років за схожим принципом працює міська Асоціація органів самоорганізації населення.

Хто і скільки платить

Передбачається, що для отримання фінансування утвореному ОСН треба буде зареєструватись як юридичній особі, наприклад, як неприбутковій організації, та звернутись із своєю ідеєю до міськради. Там спеціалісти допомагають скласти кошторис робіт і проект включають до програми. Проект публікують також на офіційному сайті. Коли населення назбирає свою частку фінансування, то і місто надасть кошти.
Замовником робіт буде управління ЖКГ міськради.

У розданому присутнім проекті передбачалось, що 80% фінансування покриває міський бюджет, а 20% - люди. Проте вже на заході Олександр Цертій запропонував змінити розподіл у фінансуванні, аби 95% фінансувала міськрада, а 5% - громадяни.

У свою чергу представниця квартального комітету №8 переконана, що громада готова взяти на себе більшу долю фінансування для вирішення проблем, які хвилюють район.

«Зараз на Некрасівці, коли лопнула водопровідна труба, водоканал поставив питання, що люди купують труби і матеріали за свій кошт, а водоканал лише проводить роботи по заміні. Люди готові платити більше, аби тільки щось зробили. Не лиш 5 %», - зазначила квартальна.

Які можуть бути підводні камені

У ідеї є і скептики.

«Взагалі ідея непогана, щоб залучати громаду до участі в управлінні і розподілі коштів. Але я на все дивлюсь із практичної точки зору. Коли я спитав актив у залі, чи зможуть вони збирати з людей кошти на співфінансування значна частина сказала - ні. У мене округ – багатоповерхівки. Але є проблема навіть, коли треба по 10-15 гривень скинутись на заміну замка. А щодо співфінансування, якщо це буде навіть 5% не потягнуть люди. А тому це просто перекладання на людей частини відповідальності місцевої влади», - каже депутат Олег Краснокутський.

Він наводить приклад, що асфальтування кварталу дороги на його окрузі обійшлось у 1 млн 400 тис. грн, а 5% від суми – 75 тис. грн.

«А на кварталі близько 40 дворів. Серед них і пенсіонери, і малозабезпечені. Не заздрю я представнику ОСН, який прийде просити гроші до якоїсь пенсіонерки в якої і на хліб бракує», - каже Краснокутський.

Леонід Лузан, представник Громадської ради, також хвилюється, що можуть виникнути проблеми з людьми, які не захочуть скидатись грошима на співфінансування.

«От не захоче людина скидатись і що тоді? Так, люди мають бути свідомими, але якщо така ситуація складеться, як їх змусити? Наскільки я знаю зараз ОСН створений на Никанорівці і я бачив, які проблеми виникають, коли потрібне було співфінансування. Доходило до бійок», - зазначив Лузан.

У свою чергу ідейники проекту вважають, що цю проблему можна буде вирішити, наприклад, надаючи окремим громадянам допомогу від депутата округу, або залучаючи інші ресурси.

У процесі обговорення, загальним голосуванням ідею створення подібної програми підтримали. Проект програми можуть розглянути вже на найближчій сесії міськради. 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама