Ексклюзив

З нового року запрацює Міністерство ветеранів: його задачі

. 14997

 

Уже п’ятий рік на сході України йде війна і кількість військовослужбовців, які побували на фронті, постійно зростає. Нині вже понад 350 тисяч українців отримали статус учасника бойових дій і мають право на ветеранські пільги. Проте досі в країні немає ані єдиної бази обліку ветеранів, ані спеціального закону, який би захищав їхні права і потреби. Виправити ситуацію покликане Міністерство у справах ветеранів. Про першочергові завдання і виклики новоствореного відомства, дізнавались наші експерти.

 

 

0001

Навіщо ветеранам міністерство?

28 листопада Кабінет міністрів ухвалив рішення про створення міністерства у справах ветеранів. Нова урядова інституція працюватиме замість Державної служби у справах ветеранів, яка досі відповідала за соціальний захист учасників АТО. Також нове відомство візьме на себе функції ще понад 20 установ, які так чи інакше вирішували питання ветеранів.

«Ветеранів обслуговує велика кількість структур, які «розібрали» собі по декілька пільг та виплат. Це змушує ветерана «подорожувати» кабінетами, витрачаючи на це багато часу та сил. Окрім того, багато звільнених військовослужбовців навіть не знають про частину своїх прав та можливостей, бо їх про це ніхто не інформує. Міністерство могло б ліквідувати це багатовіконня і спростити процедуру отримання ветераном певної послуги», – пояснює член Ради волонтерів від Міноборони Денис Поданчук.

Новостворене відомство очолила колишній народний депутат Ірина Фріз. За процедурними правилами, повноцінно інституція запрацює у червні 2019 року. Незабаром почнеться відбір кадрів на державну службу. У штаті міністерства буде 325 співробітників, із них 125 – працюватимуть у регіонах, решта – у центральному апараті.

«Міністерство ветеранів не має бути лише відомством для соцзахисту ветеранів. Це має бути міністерство можливостей. Більшу частину працівників міністерства слід сформувати із учасників бойових дій», – пояснив підхід до підбору кадрів глава держави Петро Порошенко.

Єдиний реєстр та пільги онлайн

За словами новопризначеного міністра Ірини Фріз, одне з першочергових завдань відомства – створення Єдиного державного реєстру ветеранів, який впорядкує інформацію з різних ветеранських баз даних. Для цього буде проведена велика аналітична робота щодо визначення реальної кількості ветеранів та виявлення їхніх потреб.

Ще одним пріоритетним напрямком роботи відомства буде запуск платформи «Е-ветеран», яка об’єднає усі доступні пільги онлайн. Електронна система буде створена на базі єдиного реєстру і передбачатиме власний електронний кабінет для кожного ветерана. У ньому можна буде оформити державну послугу або проконсультуватись із фахівцем.

«Це буде оптимізація всіх, хто має відношення до ветеранів, це зведення їх до єдиної системи. Ветерани отримають нове міністерство в себе в телефоні. Кабінет умовно буде названо «е-ветеран», типу банківської системи, його буде прив’язано до твоєї платіжної картки, і ти можеш все, що завгодно: замовити путівку, послугу, отримати інформацію, записатися на курси тощо», – запевняє голова правління благодійного фонду «Інформаційно-координаційний центр» Оксана Гаврилюк.

Від статусу добровольцям до профорієнтації

Важливим завданням нового відомства також буде розробка комплексного закону, який чітко визначить поняття, категорії ветеранів і належні їм пільги. Крім того, документ має врегулювати порядок надання статусу учасника бойових дій добровольцям.

«Нам потрібно створити якісний новий закон про ветеранів та членів їхніх родин, він має вирішити питання статусу учасників бойових дій для бійців добровольчих батальйонів та, нарешті, поставити знак рівності між державними гарантіями та потребами ветеранів. Усі пільги, усі державні гарантії, усі сервіси мають виходити з реальних потреб ветеранів і відповідати вимогам часу», – заявила голова міністерства Ірина Фріз.

Важливо розуміти, що статус учасника бойових дій – це можливість отримувати допомогу від держави у вигляді одноразових і регулярних виплат, а також різноманітні соціальні послуги. Водночас в уряді підкреслюють, що нове відомство не буде «міністерством пільг», адже окремий напрямок роботи буде приділено профорієнтації та самореалізації ветеранів. Для цього урядовці планують співпрацювати з вищими навчальними закладами стосовно курсів підготовки та перекваліфікації учасників бойових дій.

«Треба зважати на головне: середній рік ветерана українсько-російської війни близько 35 років. Це означає, що в такої людини попереду все життя. Головне завдання Міністерства у справах ветеранів – стимулювати цю людину, соціалізувати до нормального життя, щоб вона була не реципієнтом соціальних послуг, а людиною, яка має активний спосіб життя, формує бюджет, веде бізнес», – розповідає координатор проекту «Коли закінчиться війна» Ярослав Павловський.

Експерти погоджуються, що у перші місяці роботи міністерству належить виконати низку стратегічних задач – від розробки законодавства до створення програм медичної реабілітації захисників. Головний принцип, яким має керуватись міністерство, – це повернення до нормального життя тих, хто пройшов війну.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама