Ексклюзив

Сміттєве питання: як і за скільки борються з відходами міста-сусіди

. 18829

Питання вивозу сміття у Кропивницькому раз-у-раз натикається на шквал критики як від містян, так і від влади на адресу ТОВ «Екостайл» - підприємства, яке роками займається вивозом твердих побутових відходів. «Гречка» вирішила дослідити питання та дізнатись як це відбувається у сусідніх обласних центрах.

 

ekostyle1

Які претензії і що каже підприємство?

У Кропивницькому одна людина, яка проживає у приватному секторі, на місяць платить 15,03 гривні з особи, а людина з багатоповерхівки – 11,37 грн. Підприємство з вивозу сміття - приватна структура. В приватному секторі сміття збирають за без контейнерною схемою по графіку. Баки для сортування відходів встановлені точково на території деяких ЖЕО.

Основним зауваженням, яке виникало цієї зими, був несвоєчасний вивіз сміття. Особливо на це нарікали мешканці приватного сектору. У свою чергу, підприємство пояснювало це тим, що через великі снігопади мали технічні проблеми: всьому виною є аномальний снігопад і нерозчищені вулиці.

Крім того, мешканців приватного сектору дратує нинішня безконтейнерна схема вивозу сміття, коли раз в тиждень сміттєвоз забирає відходи. Часто сміття складають біля чужого двору і це спричиняє сварки із сусідами, або завчасно винесений пакет шматують безпритульні собаки.

У свою чергу в підприємстві кажуть, вже думають над встановленням контейнерів, але не впевнені чи варто, адже це потягне за собою зростання тарифу.

Також, попри наявність сортувальної лінії на звалищі, кропивничани скаржаться на брак контейнерів для роздільного збору сміття. До того ж, з 1 січня 2018 року за законом сортування обов’язкове. Підприємство ж переконує, встановлювати такі контейнери хоч і почали - це не надто вигідно: все придатне для переробки забиратимуть з контейнерів безхатьки, та і населення не привчене сортувати.

Покищо не вдалось встановити у місті і підземні баки для сміття, які анонсувало підприємство. За їх словами, через проблеми із оформленням земельних ділянок.

Окрім того нині триває судова тяганина щодо норм із вивезення відходів мешканців багатоповерхівок. Голова ОСББ виграв суд і скасував затверджені виконкомом норми надання послуг, але «Екостайл» подало апеляцію.


Як у сусідів?

Як справи із вивозом сміття у містах-сусідах? Переважно це вищі ніж у Кропивницькому тарифи, але інший рівень послуг.

У Черкасах такі послуги надає комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти. За вивезення сміття
мешканці багатоквартирних будинків щомісяця сплачуватимуть 19,04 грн із людини приватного сектору – 22,56 грн.

Тариф вищий, але і умови збору сміття інші. Наприклад, у приватному секторі біля кожного двору є бак, закуплений за кошт міськради: сміття не розтягують безпритульні тварини, а мешканці не мають прокидатись у суботу від сигналу сміттєвої машини і бігти викидати сміття.
Баки для роздільного збору сміття встановлені точково у місцях масового відпочинку.

У Дніпрі тариф зріс у листопаді минулого року вперше починаючи з 2011 року. Вивозить сміття комунальне підприємство «Еко Дніпро». Вартість вивезення відходів становить 25,62 грн з мешканця багатоповерхівки та 30,85 грн для мешканця приватного сектору.

У приватному секторі тут також встановлені контейнери. Щоправда не біля кожного двору, а у визначених місцях. Також у парках міста обіцяли встановити підземні баки для сміття.

У Миколаєві є три підприємства, які вивозять відходи: комунальне і два приватних. Тут тариф офіційно різниться не залежно від того, де проживає споживач, а від того чи з контейнеру його завантажують до сміттєвозу, чи вручну.

Тут вартість коливається між 69,93 до 70,81 грн/куб.м для контейнерного завантаження та від 88,19 до 100,38 грн/куб.м для ручного. Вартість у приватному секторі близько 30 гривень з особи. Контейнерів у приватному секторі немає.
Контейнери для роздільного збору сміття встановлені в школах, дитсадках і лікарнях.

У Вінниці вивозом сміття займається комунальне підприємство «ЕкоВін». Тариф на одного мешканця багатоквартирного будинку – 16,38 грн. Для мешканці приватних будинків – 17,43 грн.
У місті також встановлені підземні баки для сміття. Також кожен двір приватного сектору ще з 2012 року забезпечений контейнерами.
Також тут встановлені контейнери для роздільного збору сміття.

У Полтаві тільки планують збільшити тариф на вивіз сміття, а зараз діє тариф ще 2007 року. Зараз, за даними офіційного сайту комунальному підприємству КАТП-1628, мешканці багатоповерхівок платять 7,78 грн з особи, приватного сектору - 12,35 грн з одного мешканця. Проте тариф планують збільшити.
Також у місті почали встановлювати контейнери для роздільного збору сміття, яких мають встановити 150. Для цього комунальники переробляють існуючі металеві баки, аби зекономити і не витрачатись на нові і дорогі.

В Одесі сміття вивозить низка фірм ( КП «Одескоммунтранс», ТОВ «СОЮЗ», ТОВ «Еко-Ренесанс», ТОВ «ТВ-Серрус», а також ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР»). Наразі тариф з вивезення відходів для мешканців багатоповерхівок 17,11 грн / міс, для приватного - 28,13 грн / міс. на одну людину. В приватному секторі тут встановлені контейнерні майданчики, але через борги мешканців міська влада роздумувала над тим, щоб повернутись до без контейнерного способу.

Контейнери для роздільного збору сміття встановлені точково за рахунок громадської ініціативи, а також встановлено 9 контейнерів для алюмінієвої і поліетиленової тари в парках.


***
Через загострення конфлікту міськрада Кропивницького вирішила детальніше зайнятись сміттєвим питанням і підшукати іще підприємства, які могли б конкурувати на ринку послуг, або ж і задуматись про обслуговування містян комунальним підприємством.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама