Ексклюзив

Невдала спроба або коли нарешті Кропивницький впровадить роздільний збір сміття

. 20122

 

Контейнери, куди містяни викидають окремо пластик чи папір для Кропивницького насправді може стати планом-мрією на десятиріччя. Принаймні компанія “Екостайл”, що декларує впровадження 100% переробки твердих побутових відходів в місті, як і роздільний збір сміття, схоже, від останнього - не в бізнесовому захваті.

ekostyle

 

Сортувати відходи - нерентабельно

Весна 2019 року. У Кропивницькому представники ТОВ “Екостайл”, підприємства, що займається сміттям у місті зазначають, що сортувати відходи за допомогою роздільного збору в контейнерах - нерентабельно.
Приміром, торік влітку в місті почали встановлювати контейнери під пластикові відходи. Таких було встановлено 15. Згодом обіцяли навіть збільшувати кількість таких контейнерів: до кінця 2018-го року мало б бути близько 80. Однак, як з’ясувалося проект по суті “заморозили” під приводом нерентабельності.

- Ми зробили економічні прорахунки. Або в нас така економічна ситуація в місті, яка в принципі призводить до того, що такий напрямок вивезення твердих побутових відходів, як двохкомпонентний збір чи трьохкомпонентний, призводить до збитковості. Чому? - відзначає керівник юридичного відділу ТОВ "Екостайл" Андрій Коренчук. - Ми, як поставили контейнери (під збір пластику, - ред.), кілька разів запускали окремий автомобіль для того, щоб зібрати їх, то ми зібрали здається з них 15 кілограмів ПЕТ-пляшки, а все інше було вибрано з контейнерів і здано на вторсировину.

Відзначимо, що на підприємстві неодноразово звинувачували безхатьків у тому, що вони забирають вторсировину з сміттєвих контейнерів і здають їх в пункти прийому, щоб заробити гроші. По суті конкуренти “Екостайлу” в системі сортування відходів - бездомні.

 

Лайфхаки від “Екостайлу”

До речі, у планах “Екостайлу” - впровадити лайфхаки боротьби з безхатьками - продумати систему недоступності вмісту сміттєвих контейнерів.

- Будемо думати все-таки власне про вигляд контейнера, щоб унеможливити витягування вторсировини, - каже Андрій Коренчук.

Можливо, це будуть підземні контейнери, якщо під них міська влада надасть в оренду земельні ділянки під контейнерні майданчики.

Також, за словами керівника юридичного відділу ТОВ "Екостайл", наразі реконструюють сміттєсортувальну лінію.

- Ми її хочемо удосконалити, з урахуванням тих потреб, - відзначає Андрій Коренчук.

Також у планах підприємства переробляти полімерні матеріали, однак як саме поки не розповідають.

Відзначимо, що наразі “Екостайл” робить ставку в поводженні з відходами на: сортувальній лінії, встановленні біогазової установки на сміттєзвалищі (для добування газу зі сміття), переробки органіки (зокрема опалого листя) за допомогою каліфорнійських черв’яків.

 

Сміття сортуватимуть... нащадки

Тобто тоді, коли інші обласні центри вже кілька років практикують сортування відходів принаймні на дві фракції: “суху” і “вологу”, то Кропивницькому невідомо скільки доведеться чекати. Навіть можливо, коли виросте нове покоління.

Попри те, що представники ТОВ “Екостайл” навчають найменших школярів сортувати відходи, про що звітують на сайті підприємства, коли діти таки зможуть це робити, поклавши сміття до роздільних контейнерів, аби його потім не змішали, залишається під питанням. На підприємстві відповідають: "У майбутньому".

sortditu

Школярів навчають сортувати окремо пластик і папір. Однак у місті торік було встановлено лише 15 подібних контейнерів

35925286 1572215246220825 8949027779597303808 n

Ось такі контейнери для роздільного збору сміття встановили в Кропивницькому влітку 2018-го

Тобто з одного боку підприємство підтримує ідею екологічного виховання, а з іншого боку - вважає його реалізацію в місті - бізнесово невигідним.

За словами власника “Екостайлу” Ігора Мисаки впровадження в місті системи роздільного збору потребує також дотацій: з боку держави, місцевої влади, міжнародних організацій.

- 200 тисяч гривень ми щомісячно дотували, а те що ми реалізували скло, пластик не давало прибутку, - каже Ігор Мисака.

Крім того, власник підприємства відзначає, що автомобіль “Екостайлу” везе 7 тонн відходів, а з встановлених контейнерів під роздільний збір сміття - привіз 500 кілограмів. Тобто, підприємству не вигідно “возити повітря”.

Хоча на своєму сайті "Екостайл" розповідає наступне: “Лише сортування (на сортувальній лінії, - ред.) недостатньо для втілення наших планів. Зі змішаного сміття можна вилучити для переробки лише 10-20%, а 80% підлягає захороненню на полігоні. Розумієш тепер настільки важливим питанням - є роздільний збір сміття не лише міста Кропивницького, а й усієї України?”.

Насправді розумію. А от чи реалізовуватиме компанія те, про що сама і заявляє - питання відкрите.

- Ми підтримуємо це, але не заглиблюємося. Там немає ніякого світла, - відповів на нещодавній сесії в міськраді власник ТОВ “Екостайл” на питання депутата про впровадження в Кропивницькому роздільного збору сміття.

sortuvannja e1536867512469

 

Екологічна інтеграція: бізнес, влада, населення

Світ визнає сміттєву проблему. Україна також визнає. Однак, якщо європейські країни в екологічній свідомості і екопроектах зайшли далі, то в українських містах і селах - наближаються до старту, крім того, в кожного своя швидкість. Звучать різні звинувачення, чому в Україні кардинально не займаються сміттєвим питанням: від низької екологічної свідомості населення до відсутності законодавчих норм. Та навіть роздільний збір сміття населенням в результаті має бути в тандемі з переробними заводами, звісно, не в кожномі місті й селі. Тому стратегія поводження з відходами у будь-якому разі має бути на рівні держави, регіону, населеного пункту. 

Як нещодавно пояснив власник ТОВ «Екостайл» Ігор Мисака стратегічна мета компанії - відійти від захоронення твердих побутових відходів до 100% їх переробки.

Однак, проекти зі сортування сміття населенням, за словами директора “Екостайлу”, за кордоном працюють з дотаціями з держави, за підтримки міжнародних екоорганізацій, а також за доплату від споживачів. Тобто у разі впровадження роздільного збору сміття в Кропивницькому на містян нібито чекає збільшення тарифу.

Про це, до речі, неодноразово говорили представники “Екостайлу” на інших прес-заходах.

Однак згідно із новою редакцією закону «Про житлово-комунальні послуги», який вступить у дію уже цьогоріч з 1 травня, у тих громадах, де сміття розділяють, населення сплачуватиме менший тариф, ніж якщо роздільного збирання не було.

Відповідну норму було введено для стимулювання споживачів до роздільного збирання відходів шляхом виключення з плати за послугу поводження з побутовими відходами вартості операцій з поводження з роздільно зібраними (відсортованими) корисними компонентами цих відходів.

Крім того, за інформацією Мінекології найближчим часом мають бути оприлюднені Методичні рекомендації - практичні інструкції для органів місцевого самоврядування із розробки регіональних планів управління відходами, які визначатимуть потреби кожного регіону про створення нової інфраструктури з переробки, утилізації та видалення відходів.

Тобто сміттєві проблеми на локальному рівні буде вирішувати місцева влада, зокрема про встановлення контейнерів, сміттєсортувальних ліній тощо. Варто сподіватися, що в плані для Кропивницького також буде не лише прописано й реалізовано роздільний збір сміття населенням.


Валерія Жовтун. Фото з архіву “Гречки”, сайту ТОВ “Екостайл”

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама