Ексклюзив

5 років децентралізації: чого вдалося досягти?

. 16993

884 об’єднані громади, які отримали повноваження, ресурси та землю у власність від держави – вже створено в Україні за час реформи децентралізації. За п’ять років місцеві бюджети зросли в кілька разів, а у містах і селах по всій Україні вдалось відбудувати і реконструювати тисячі об'єктів.

56523199 337881016846271 9078741542897713152 n

Головна мета децентралізації у тому, щоб важелі впливу на місцеву владу передати в руки людей.
“Що ж таке децентралізація? Вона передбачає створення фінансово незалежних громад, які зможуть самостійно і на належному рівні утримувати дитячі садки і школи, амбулаторії, будинки культури і клуби, дороги, інфраструктуру. Простіше кажучи, децентралізація – це реальний шлях до підвищення якості повсякденного життя мешканців кожного села, селища чи міста.” - пояснює Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Старт процесу децентралізації припав на початок російської агресії проти України.

“Згадую той період, коли фактично перед Україною стояло головне ключове питання-це захист нашої територіальної цілісності і захист наших кордонів. Ми тоді усвідомлювали, як усвідомлюємо і сьогодні, що неможливо зробити сильною і успішною Україну, якщо не захищаючи одночасно кордони, ми не будемо проводити дуже глибокі внутрішні реформи. І тоді, усією командою, але я відзначу Володимира Гройсмана, який став мотором цього процесу-розпочали реформу децентралізації"- , відмічає спікер Верховної Ради України Андрій Парубій.

Слід зазначити, що саме заради втілення цієї реформи в життя нинішній очільник Уряду і прийшов працювати в центральну владу. Дати старт децентралізації Гройсман намагався ще будучі вінницьким міським головою, але тоді в Києві його не почули. Вже потрапивши до Кабміну, Гройсман переконав своїх колег, а також Президента підтримати реформу.

Повноваження та ресурси, отримані в результаті децентралізації, надали органам місцевого самоврядування більше можливостей для розвитку своїх територій, створення сучасної освітньої, медичної, транспортної, житлово-комунальної інфраструктури. Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд грн у 2014 році до 234 млрд у 2018 році. Куди вкладати кошти, громади стали вирішувати самостійно.

На Кіровоградщині однією з перших утворилась МаловисківськаОТГ. Одразу після створення громада взялась за відбудову інфраструктури в селах.

«В 3-4 рази зріс бюджет громади. Сьогодні ми отримуємо фінансовий ресурс на розвиток інфраструктури. І ми отримали в перший рік 5 мільйонів, які можна було одразу вкласти в розвиток нашої території. Це і дороги, і школи, і дахи, і заміна вікон, й енергозбереження. Основні кошти ми вкладаємо в освіту, позашкільну освіту, дитсадочки.»,- розповідає голова Маловисківської ОТГ Юрій Гульдас. Перелік змін на краще у новій ОТГ чималий: у селі Паліївка відновили дорогу,у громаді з’явились сучасні садочки. У школі №3 і №4 – замінили вікна, відремонтували актовий зал. Село Первомайське, про яке говорили, що після децентралізації забудуть про нього і воно зникне з карти, - почало відроджуватися. Із школи, яка там була закрита понад 10 років- створили центр громадської активності. А фельдшерсько-акушерський пункт, який у селі теж був занедбаний, сьогодні має європейський ремонт.

«У нас сьогодні садочки суперові. Вже не соромно, коли до нас приїжджають. Ось недавно були у нас гості з США і Європи. Ми відкривали LED-екран великий 2х3,5 м на площі, через який будь-то, хто знаходиться на площі може подивитись онлайн, наприклад, як проходить сесія міськради», - говорить голова ОТГ.

Нині громада плідно залучає кошти інвесторів. Зокрема, спільно з американцями працюють над удосконаленням водопостачання та над започаткуванням зеленого туризму.

«Я вдячний Володимиру Борисовичу Гройсману тому, що він ще міським головою був таким «продвинутим», був першим, кращим і найбільш інтегрований в децентралізацію. Він розумів це. І на сьогодні він якраз і є тим потягом, які тягне за собою всі органи місцевого самоврядування, заряджає і допомагає. Саме головне, що нам дали кермо, дали інструменти – і вперед» - наголошує Юрій Гульдас.

Децентралізація – одна з найуспішніших реформ, проведених в Україні. І цей процес об’єднання в громади має завершитись до 2020 року. Аби це забезпечити,Прем’єр закликає закріпити незворотність децентралізації в законодавстві, зокрема в Конституції.

“Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей», - зазначає Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

{g}

Поширюйте

Коментуйте


Реклама