Ексклюзив

Що й почому: у скільки оцінили землі в Кропивницькому

. 18855

 

З початку року в Кропивницькому діє нова нормативно грошова оцінка землі -  445 гривень 92 копійки за квадратний метр. Збільшення відбулося на 30%. Що це означає для міста і землекористувачів дізнавалася “Гречка”.

56209493 411300269688279 8175899744665600 n

Відзначимо, що на основі нормативно грошової оцінки землі розраховують податки і збори, а також орендну плату за користування земельною ділянкою, в залежності від її місця розташування. 

 

З чого усе починалося?

Як розповів заступник міського голови Олександр Мосін, останній раз нормативно грошову оцінку землі Кропивницького розробили і прийняли ще в 2009 році. А її згідно з законодавством необхідно поновлювати кожні 5-7 років. Тому в 2016 році взялися за оновлення нормативно грошової оцінки. Оголосили тендер на розробку технічної документації. В результаті переможцем стало херсонське підприємство «Нові технології», що запропонувало найменшу ціну - 320 тисяч гривень.

- Після того, як зробили певний обсяг робіт, документацію подали на експертизу до Києва - в Держкомзем. Не одразу вона отримала позитивний висновок. Але після проведеної роботи в тому числі експертами, все-таки отримали позитивний висновок. Потім документ винесли на розгляд депутатів міської ради, який прийняли в середині 2018 року. Для того, щоб документ мав право застосовуватися з початку цього року, він пройшов усі відповідні інстанції, - каже Олександр Мосін.

А  тим, хто невдоволений прийнятою новою нормативно грошовою оцінкою пан Мосін радить привести землевпорядну документацію у норму, задекларувати усі землі, що може вплинути на кінцевий результат сплати за землю.

- У 2018 році згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України землекористувачів спонукали навести лад в користуванні земельними ділянками. Якщо немає інформації у державному земельному кадастрі, кадастрового номеру, цільового використання або меж земельних ділянок, то застосовується коефіцієнт 3 (максимальний коефіцієнт, - ред.). Тобто змінився порядок нарахування земельного податку, - розповів заступник міського голови.

Крім того, фінансове управління, за словами Мосіна, завжди порушувало питання про нормативно грошову оцінку земель Кропивницького.

- Тому що недоотримує міський бюджет саме із земельних податків, - відзначив Олександр Мосін.

Натомість нововведення в земельному питанні дасть додаткові надходження до міського бюджету, які зможуть використовувати на соціальні напрямки. Попередньо, за словами Мосіна, очікують 14,5 млн грн надходжень. Для порівняння торік було сплачено за користування землею близько 99 млн грн.

 

Хто і скільки платитиме?

56492574 2218633331547641 6337660558090698752 n

- Обраховується територія земельної ділянки, на які розташовані будівлі, або взагалі вона пропонується для вкладення інвестицій під будівництво. Маючи документ на землекористування, обраховується нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки і зрозуміло нараховується орендна плата чи земельний податок, - каже Олександр Мосін.

Натомість заступник міського голови спростовує інформацію про нібито надмірне здорожчання плати за землю для містян. І для цього наводить приклад.

- Приміром, користування земельною ділянкою під житловим будинком. Якщо людина має документ на право приватної власності, зрозуміло, що нормативно грошова оцінка - 445,92 гривні за один метр квадратний. Якщо проіндексувати з коефіцієнтом 1,06 - 472,68 гривні. Якщо людина використовує тисячу квадратних метрів, нормативно грошова оцінка - 472 тисячі гривень. Але рішенням міськради передбачено сплату земельного податку від нормативної оцінки 0,03%. Якщо це перемножити, то отримаємо близько 140 гривень, а якщо поділимо на 12 місяців - понад 11 гривень на місяць. Це і буде плата за користування 10 сотками, - розповів Олександр Мосін.

До речі, у Кропивницькому при розрахунку нормативно-грошової оцінки діють в залежності від розміщення земельної ділянки наступні зональні коефіцієнти: мінімальний - 0,54, максимальний  - 1,79. Відзначимо, що в інших містах такі коефіцієнти різні і коливаються від 0,25 до 6,25.

У Кропивницькому, за словами заступника міського голови, більше 35 тисяч фізичних осіб, які мають державні акти на право приватної власності, а платників у податковій зареєстровано більше 15 тисяч осіб.

- Тобто ті, хто не сплачує земельний податок, мають певні пільги у відповідності до податкового кодексу і рішення міської ради, - відзначає Мосін. - Тобто база оподаткування рахується лише на 15 тисяч осіб, які мають документи на право користування земельною ділянкою.

- Якщо говорити про минулу нормативно-грошову оцінку - 341 гривень 96 копійок за квадратний метр  і нинішню - 475 гривень 92 копійки. Збільшення відбулося на 30%, - каже Олександр Мосін. - Але в залежності від розміщення земельної ділянки, впливу на неї локальних факторів, ціна змінюється. Є приклади, як плата земельного податку або оренди зменшилася по місту, а є, що і збільшилася.

Тобто, якщо потрібно, то землекористувачі, які не мають технічної документації, або код цільового призначення земельної ділянки не відповідає дійсності, то можна внести зміни. Від цього зміняться відповідні розрахунки сплати податку за землю.

- Потрібно доопрацювати документи. Тоді ми побачимо всіх землекористувачів на мапі Кропивницького, - відзначив Олександр Мосін. - Можливо, землекористувач зрозуміє, що не зможе використати вільну від забудови земельну ділянку і потрібно знайти іншого інвестора, повернути міськраді земельну ділянку і міськрада цього інвестора буде шукати, або взагалі зможе забудувати чи розвинути ту чи іншу частину ділянки.

Відзначимо, що вже неодноразово відбувалися зустрічі з підпримцями і промисловцями з приводу прийняття нової нормативно грошової оцінки. Адже в результаті збільшення сплати за землю стосувалося найбільше цієї категорії. 

- Ми з промисловцями напрацювали певний алгоритм дій. Наприклад, в житті відбувається постійна зміна локальних факторів, які діють на ту чи інше земельну ділянку, в тому числі, санітарно-гігієнічні фактори. Нам потрібно  якраз над цим питанням працювати. Тому доручення отримали відповідні виконавчі органи - зібрати всю нову інформацію і подати розробнику для того, щоб він міг на картографічних матеріалах нанести санітарно-гігієнічні території.

Також підприємці, які користуються земельними ділянками можуть звернутися до власників інженерних комунікацій, якщо вони там відсутні, отримати довідку, з якою треба звернутися до Держгеокадастру й внести певні зміни. Адже це є понижуючим локальним фактором в розрахунках нормативно грошової оцінки.

- Після консультацій були ті, хто пішов і зробив так, як потрібно. Сьогодні вони подають документи і змінюють врази плату за землю, але у відповідності до закону і тієї нормативно грошової оцінки, що обрахована в Кропивницькому, - каже Олександр Мосін.

 

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама