Ексклюзив

Медична марихуана: відповіді на деякі питання

. 18880

 


Лікар-онколог із Кропивницького Андрій Гардашніков, який опікується питанням знеболення для тяжкохворих, на власному блозі відповів на деякі питання, які стосуються можливого ввикористання медичної марихуани.

 

lekarst marih5

Нагадаємо, наразі в Україні повністю заборонене використання марихуани в медичних цілях. Проте 30 січня на сайті Верховної Ради з'явилась електронна петиція, у якій просять дозволити використовувати рослину в медицині.

Подаємо текст блогу без змін.

Спостерігав я за деякими обговореннями стосовно питання легалізації медичного та наукового застосування канабісу (коноплі, марихуани), в деяких дискусіях сам брав участь та вирішив, що є сенс структурувати свої відповіді на деякі питання.


Питання 1. Чи призведе легалізація медичного та наукового застосування канабісу до вільного обороту канабісу серед населення?

Відповідь: Звісно ні. Якщо в країні законом буде дозволено лікувати канабісом, то лікар отримає право призначати цей препарат як наркотичний препарат. Правила його обігу будуть такими самими, як і для решти наркотичних та психотропних препаратів, які вже давно використовуються для лікування важких хвороб і станів пацієнтів. Виведення цих препаратів в немедичний світ - це кримінальний злочин з кримінальною відповідальністю тих, хто порушує закон.

Якщо держава прийме рішення про декриміналізацію вживання канабісу населенням (не за медичними показаннями, а просто - курити травку дозволить) - це вже інше питання, зовсім інше. Але воно на сьогоднішній день не розглядається.

Питання 2. Чи готова держава повноцінно контролювати обіг марихуани при дозволі законно її використовувати в медичних та наукових цілях?

Відповідь: у мене немає жодних сумнівів, що звісно готова. Є купа інших препаратів, які вже давно існують в легальному медичному світі під контролем держави. Це і морфін, і бупренорфін, і дюрогезик (фентаніл), і трамадол, і кодеїн, і транквілізатори (сибазон та інші) та купа інших наркотичних та психотропних препаратів. Канабіс нічим не є більш небезпечним за перелічені вище ліки. Тому контролювати обіг канабісу можна так само та за такими саме правилами, як і обіг того самого морфіну. І всі інструменти давно вже створені і ефективно працюють.

Питання 3. Чи готове наше суспільство до легалізації медичного обігу канабісу?

Відповідь: Чи готове наше суспільство до лікування пацієнтів? На моє переконання - абсолютно готове. Ми не є суспільством деградантів, де до лікування людей з важкими хворобами якось по-особливому треба готуватися. Є пацієнти, є лікарі, є показання для призначення ліків - мають бути всі ліки, які зможуть допомогти пацієнтові, доступними.

Питання 4. Чи на часі зараз вирішувати це питання? Невже нема чим зайнятися?

Відповідь: нормальні люди розуміють, що "не на часі" питання лікування людей бути не можуть. Звісно, слава Богу, що хворіють у нас не більшість людей. Але я дуже сподіваюсь, що у нас суспільство не представлене садистами, які хочуть, щоб страждання хворих людей продовжувалися і далі тільки через неспроможність людей, які приймають рішення, прийняти необхідні закони, постанови, накази, які дають доступ пацієнту до ліків.

Такі питання треба вирішувати невідкладно, практично терміново. І, якщо не вирішувати їх через те, що є більш важливі питання... Будьте впевненими, питання власного добробуту ці вельмиповажні пани вирішують без відмовки "це не на часі". Якщо у них буде бажання вирішувати і більш важливі питання, ніж позбавлення страждань невиліковно хворих людей - вони зможуть це робити паралельно. Вирішать, ви за них не дуже переживайте. Все у них буде добре. Але дуже важливо, щоб і у пацієнтів також все було не так погано, як є на сьогодні.

Питання 5. Чи всі проблеми вирішить Закон про законодавче врегулювання медичного та наукового застосування канабісу?

Відповідь: звісно ні. Але це важлива дія. І вона має відбутися. Є ще купа питань та проблем. І всі їх треба вирішувати. Але це не означає, що закон є непотрібним та поки всі питання на планеті не вирішаться - не треба його приймати. Це - відмовка, яка тільки відтягує прийняття рішення, яке має допомогти нашим пацієнтам. Окрім депутатів Верховної Ради України, від яких залежить це рішення, треба напружитися і Кабінету Міністрів України, і Міністерству охорони здоров'я, і Міністерству внутрішніх справ та іншим владним структурам. Всі разом мають зробити все, щоб полегшити страждання людей з важкими хворобами.

До речі, щодо Верховної Ради - тут легше прослідкувати за тим, хто собою що уявляє. Депутат, який завалить прийняття такого рішення продемонструє або свою інтелектуальну неспроможність (на мою думку) проаналізувати достатньо прості питання, або є садистом, якому приємно спостерігати за стражданнями хворих людей. І на сайті ВР під час аналізу процесу голосування можна буде отримати поіменний список людей, які намагатимуться відібрати у наших пацієнтів право на зменшення страждань.

Питання 6. Чи мають лікарі докладну інформацію, як застосовувати канабіс?

Відповідь: звісно, і не можуть мати. На сьогодні це - незаконно, використовувати канабіс для лікування пацієнтів. У лікаря-практика на сьогодні немає ані доцільності, ані юридичної можливості набувати знань про те, як користуватися незаконною по факту в нашій країні речовиною. Правило: "спочатку ви навчіться стрибати в басейн з вишки, а потім ми в басейн залиємо воду" не спрацює. Має бути послідовність: лікування канабісом роблять законним, формується інструкція, рекомендації по застосуванню, створюються протоколи (та доповнюються наявні). А далі - можна достатньо швидко вивчити правила користування новим лікарським засобом.

Що в питанні інших лікарських засобів регулярно роблять лікарі. Наука не стоїть на місці. І лікарі дізнаються про нові лікарські засоби регулярно, ледь не кожні кілька місяців. І доводиться вивчати інформацію - які є рекомендації по їхньому застосуванню. Наркотичні препарати відрізняються від інших лікарських засобів тільки ступенем контролю державою за їхнім обігом. Але вони, як і інші ліки - мають показання, протипоказання, побічні ефекти та ускладнення, спосіб застосування та дози. Прийде час, звісно, якщо Україна таки буде цивілізованою країною та їй не буде начхати на власних пацієнтів - ліки на основі канабісу будуть законно застосовуватися в нашій країні, і будуть наявними необхідні рекомендації, за якими українські лікарі і будуть лікувати наших пацієнтів.

Питання 7. Чи викликає медичний канабіс залежність?

Відповідь: наскільки мені відомо, то залежність від канабісу виникає дуже рідко. Але це в цьому питанні взагалі дуже неважливо. Залежність може виникати при прийомі морфіну та інших опіоїдів, залежність може виникати при лікуванні транквілізаторами чи антидепресантами. Але ми і застосовуємо всі ці препарати не для лікування нежиті. Лікар знає про можливі побічні ефекти та ускладнення при призначенні препаратів. І вже приймає рішення, чи виправданий ризик та що робити в разі, якщо ускладнення таки розвинеться.

Питання 8. Чи доведена ефективність ліків на основі канабісу?

Відповідь: якби не було доказів ефективності даних ліків, вони б не використовувалися в лікуванні в такій кількості країн, як це є на сьогодні. Отже, все вже зробили до нас. Звісно, ще продовжуватимуться дослідження, які будуть давати все більше інформації про місце даних ліків в лікуванні хворих. Можливо ми отримаємо ще більший перелік хвороб та станів, де ми зможемо отримувати ефект від застосування цих ліків.

Не хочу повторятися, достатньо докладну інформацію про застосування ліків на основі канабісу дала в своїй публікації Уляна Супрун.

Замість післямови

На жаль, наше суспільство чомусь чи свідомо, чи несвідомо намагаються ввести в оману. Питають: "чи ви підтримуєте легалізацію марихуани" (інколи навіть не уточнюють, що мова тільки про медичне та наукове застосування) - і народ панічно починає причитати про те, що діти на кожному куті будуть курити травку. Це якраз зараз створені всі умови для кримінального та безконтрольного розповсюдження цієї речовини. Це якраз зараз є купа людей, які нагрівають на цьому руки. В тому числі і через те, що деякі пацієнти вимушені йти по допомогу в кримінальний світ, раз держава їй туди штовхає, раз від злочинців вони можуть отримати більше допомоги, ніж від рідної системи охорони здоров'я.

А от зміна правил обігу ліків на основі канабісу на цивілізовані призведе до того, що медичний канабіс буде отримуватися в аптеці під ретельним державним контролем. Медичний канабіс не зможе бути доступним людям, у яких немає медичних показань до вживання. І скоріше за все він буде нецікавим тим, хто планує отримати кайф. Бо ліки кайфу не дадуть. Дадуть тільки медичний ефект.

Є люди, які роблять все, щоб уповільнити питання доступу наших пацієнтів до ліків. Хтось це робить з політичних міркувань. Хтось - через якісь свої економічні інтереси (в тому числі, можливо, і злочинні, отримуючи прибуток від кришування кримінального наркобізнесу). Хтось - через невисокий запас інтелекту, що не дозволяє відрізнити питання медичного та немедичного користування речовиною.

Людей, які були б гарантовано застрахованими від дуже важких (онкологічних і неонкологічних) хвороб на 100% - не існує. Отже, коли хтось вставляє палки в колеса в цьому питанні - може сам постраждати від того, що він особисто не отримає належної медичної допомоги або його рідна людина. Тим більше є ризик для тих, хто палко підтримує тих, хто чинить опір повноцінному лікуванню пацієнтів з важкими хворобами.

Наявність повноцінної медичної допомоги в нашій країні - це у наших спільних інтересах, панове. І наявність можливості лікувати ліками на основі канабісу - це одна з цеглинок, які потрібні для того, щоб побудувати ту повноцінну медичну допомогу в нашій країні.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама