Ексклюзив

На Кіровоградщині «продається» понад 2 тисячі гектарів пайової землі: як працює тіньовий ринок

. 3234

Вже багато років діє мораторій (заборона) на продаж сільськогосподарської землі. Її власники використовують різноманітні способи змінити право власності на неї. Велика частина цих способів - напівлегальні або нелегальні.

prodam pravo na poluchenie zemli ubd ubd zemlya pod photo 416b

Як повідомляє Громадська коаліція за скасування мораторію на землю, щоб переконатися в існуванні «сірого» ринку землі, достатньо зайти на сайт онлайн-оголошень OLX. Олексій Крименюк - молодший аналітик проекту DataVox у VoxUkraine – проаналізував понад п'ять тисяч оголошень про продаж земельних паїв* (з січня 2016 року по травень 2019 року).
За розрахунками автора, найбільше пайової землі продають у Дніпропетровській області — 7 252 га.
На другому і третьому місцях — Запорізька та Харківська області — 5 479 га та 4 525 га відповідно.
Найменше пайової землі продають у Чернівецькій (172 га), Львівській (246 га) та Волинській (344 га) областях.

На тіньовому ринку купуються/продаються сільгоспземлі, без будь-яких відрахувань до місцевих бюджетів. Єдиний спосіб виправити це - запровадити прозорий та цивілізований ринок. Таким шляхом пішли у багатьох країнах світу: Франції, Канаді, Ізраїлі та ін. Досі ринку землі немає у Конго, Венесуелі, Кубі та Північній Кореї.
Аналітик VoxDataтакож зазначає, що ціни на землю на OLX знаходяться коло нижньої межі експертних оцінок її вартості у разі відкриття ринку землі. Тобто у разі зняття мораторію, стрибка ціни паїв не відбудеться, швидше за все, ціна поступово зростатиме і з часом увійде в межі експертних оцінок.

Чинний Президент України Володимир Зеленський вже заявив, що виступає за скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі. Дмитро Разумков - лідер партії «Слуга народу», яка, за результатами виборів, отримує більшість голосів у парламенті, також зазначив, що ринок землі в Україні потрібно відкривати й наразі триває розробка відповідних законопроектів, які б дали повноцінне право власникам землі розпоряджатися нею на власний розсуд. На його думку, це може відбутися протягом року.


* Продаж земель через OLX — лише вибірка із значно більшої пропозиції тіньового ринку землі,оцінити його масштаби та розміри недоотриманих місцевими бюджетами доходів(а значить непобудованих шкіл, непрокладених доріг, невідремонтованих лікарень) важко.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама