Ексклюзив

Світ через книгу: як волонтери через літературу розвивають свої міста

. 2731

Найбільші книжкові події України - «Книжковий Арсенал» у Києві та «Форум видавців» у Львові – проте книжкова та фестивальна культура потроху розвивається і в малих містах. Його ініціаторами, переважно, стають місцеві видавці, викладачі, так звані «волонтери друкованого слова».
Що змушує їх витрачати свій час, щоб привити іншим любов читати, слухати, аналізувати?

kn11

Найголовніший скарб – це спілкування з людиною, переконаний Олександр Ратушняк, голова обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка з Кропивницького. Тому вже не перший рік він організовує літературні зустрічі в рідному місті, адже мріє, щоб культурне життя вирувало не тільки в столиці, а і в Кропивницькому. Він активно долучається й до організації різноманітних книжкових ярмарків і фестивалів. У місті 5-ий рік поспіль проходить фестиваль «Весняний книговир», організатором якого є видавництво «Імекс ЛТД» . Спочатку захід об’єднував здебільшого місцевих видавців, нині ж на нього приїздять і гості з Києва та інших куточків України.

kn14

fe1"Найбільш цінно для мене спілкуватися з тими людьми, які пізнали істину цього світу, або намагалися її зрозуміти. Для мене це письменники. На мою думку, саме в їхніх творах є спроби збагнути, в чому суть нашого буття. І кожен з них дає свою відповідь на це глобальне питання. Однак для мене важливо не тільки читати, але й спілкуватися з авторами книг, тому й зайнявся організацію літературних зустрічей з письменниками. У мене були Василь Шкляр, Оксана Забужко, Юрій Андрухович та багато інших. Почалося все із зустрічей письменників із студентами. Проте я побачив, що це цікаво й іншим людям. Тому запропонував авторам зустрічатися і ввечері. У планах запросити Марію Матіос, Олександра Ірванця, Юрія Винничука. Паралельно, з подачі Жадана, я почав організовувати музичні зустрічі, оскільки серед письменників є і музиканти, які свою творчість кладуть на музику", - розповів активіст.

Подібні зусилля не були марними, культурне життя за останні 10 років значно пожвавилося, розповідає Анастасія Дзюбак, журналістка з Кропивницького, член команди «Черкаського книжкового фестивалю:

fe4"Буде пропозиція – буде і попит. Звичайний закон економіки. Ще років 10 тому, коли в Кропивницькому проходила якась подія – це вже було щастям, не було з чого обирати. Нині ж літературно-мистецькі події відбуваються значно частіше, немає вже такої дикої спраги за культурними заходами, це позитивні зрушення. Раніше організувати зустріч із автором – це був цілий подвиг, наразі – звична справа, хоча треба розуміти, що для людей, які цим займаються – це коштує зусиль. І не завжди вони отримують за це заслужену подяку. Тому це дійсно сподвижництво і велика волонтерська робота. І я завжди ставлю перед собою питання, що буде, якщо цим людям набридне це робити, а хтось інший не знайдеться?"

Радіє дівчина, що нині налагоджуються літературні зв’язки мж цілими областями. У цьому ж році вона долучилася до формування програми й організації заходів Черкаського книжкового фестивалю. Дівчина з власного досвіду знає, наскільки це нелегка і в той же час відповідальна справа, тож радо допомагає команді з Черкас створити дійсно потужний фестиваль.

kn15

Захід у Черкасах пройде вже втретє, у цьому році – з 11 по 13 жовтня. Активно до нього готуються і черкаські волонтери.

Очільниця ГО «Книжковий маестро» та організаторка Черкаського книжкового фестивалю Людмила Фіть обіцяє, що у цьому році він буде з ще крутішими літературними подіями, цікавими гостями, освітніми лекціями, історичною складовою та навіть музичною сценою. Новинкою цьогорічного фесту стане захід «День з письменником».

fe2"Ми вже склали перелік історичних будівель, про які ми можемо розповісти якісь цікаві факти. Також зараз ми дізнаємося про хобі письменників. От, наприклад, Андрій Любка любить рибалити, то чому б нам не влаштувати рибалку з письменником в Черкасах?! Макс Кідрук нещодавно написав, що пішов поглиблювати знання з американського футболу, щоб зіграти в цю гру саме в Черкасах. Тепер ось шукаємо команду. Окрім того хочемо зробити ще один цікавий дитячий захід. Буде дві команди дітей, які очолюватимуть письменники. На початку автори презентують свою творчість, а потім ми проведемо змагання серед команд. І тут треба розуміти, що одна справа послухати розповіді від відомого письменника, і зовсім інша – пострибати з ним в мішках. Це однозначно запам’ятається," - ділиться Людмила Фіть.

Ці фестивалі знакові це вже знакові події для областей. І з кожним роком рівень їх організації стає все професійнішим.

fe3"Книжкові фестивалі важливі тим, що вони розвивають міста і людей, які живуть у них. Прививають людям любов до літератури, освіти. Так ми хочемо показати, наскільки важливо постійно рости – духовно, фізично, морально. Головне, важливо щодня намагатися ставати кращим, ніж ти був учора. Хоча б для самого себе», - ділиться своїми думками співорганізаторка Черкаського книжкового фестивалю Наталія Захарченко.

І хоч кожного разу страшно, чи впораються вони, чи прийдуть гості, чи всім будуть задоволені видавництва, книжкові волонтери переконані, що такі заходи вкрай необхідні.
– Якщо ти організовуєш вже більш масштабний захід, то завжди є страх, а де взяти гроші, щоб була змога залучити якомога більше гостей, з іншої сторони, ти боїшся, що люди не прийдуть і будуть розчаровані гості, які знайшли час, щоб відвідати цю подію. І в той же час, якщо не проводити такі заходи, то є ризик залишитися в такому собі культурному болоті, десь на узбіччі. Такі міста як Черкаси і Кропивницький не зможуть змагатися із Львовом чи Києвом, але ми маємо розвивати книжкову культуру й у нас, шукати власні самобутні формати," - підсумувала Анастасія Дзюбак.

kn12

Анна Романенко

Фото із Фейсбук-сторінок спікерів та архіву "Гречки"

Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED

Поширюйте

Коментуйте


Реклама