Земельні питання: як їх затверджують і що може зробити громада

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 3441

 

Хто вирішує долю земельних ділянок у Кропивницькому? Що представляє собою процедура отримання землі у власність чи оренду? Та як можна повпливати на те, щоб під твоїми вікнами не виріс МАФ чи автостоянка? «Гречка» поспілкувалась про це із керівником постійної комісії з питань архітектури, будівництва, реклами та земельних відносин міської ради, депутатом міськради Олександром Шамардіним.

1560507682 kartinki 1

Які повноваження у постійної комісії

Засідання комісії з питань архітектури, будівництва, реклами та земельних відносин міськради відбувається щосереди. Членами комісії є представники 7 депутатських фракцій, тобто практично кожна політсила через свого представника має змогу оперативно дізнатися про плани на комунальну землю.

Для роботи комісії мають бути присутні мінімум 4 із 7 членів.

Проєкти рішень до розгляду комісії готує земельне управління, а управління архітектури і юридичний відділ готують свої висновки.

«Голова комісії має організувати роботу комісії. Управління земельних відносин готує проєкти рішень до розгляду та відправляє їх голові та членам комісії. Зараз свої резолюції щодо земельних проєктів рішень надають і управління земельних відносин, і управління архітектури, і юридичний відділ. Ми заслуховуємо їх керівників. Якщо є порушення законодавства чи якісь застереження, вони про це говорять», - пояснює голова комісії.

Деякі проблемні питання комісія може відкласти на доопрацювання або розгляд депутатом, запросити заявника, або виїхати на місце і оглянути земельну ділянку, про яку йде мова.

Рішення комісії мають рекомендаційний характер.

Звичайно, бувають питання в яких немає одностайності. Але незалежно від того, що вирішили - питання все одно йде на розгляд сесії, де вже присутні депутати ухвалюють остаточне рішення більшістю голосів.
Слід зазначити, що комісія з питань земельних відносин одна з найбільш навантажених по кількості і суті питань, які виносяться на розгляд. Члени цієї комісії збираються щотижня і працюють, як мінімум, по кілька годин. Лише за два квартали 2019 року комісія провела 18 засідань і розглянула 428 проектів рішень, і це без врахування заяв і листів з питань земельних відносин, які теж виносяться на розгляд комісії.

Повністю про функції комісії можна почитати в «Положенні про постійні комісії Кіровоградської міської ради сьомого скликання».

Як проходить процедура виділення земельної ділянки

З усіх земельних питань громадяни звертаються в управління земельних відносин, яке в подальшому готує необхідну документацію і відповідні висновки управління архітектури, юрвідділу, а далі вже справа за комісією і сесією міськради.

У минулому році, щоб усунути корупційну складову і позбавити земельне управління від візитерів у неприйомні дні, в міськраді встановили додаткові двері й пропускну систему з охороною.

«Земельні питання завжди на слуху. Раніше виділення землі для підприємницької діяльності відбувалось без аукціону, зараз отримання землі – тривалий процес. Це участь в аукціоні, і ще невідомо, яку встановлять орендну плату, адже наразі діє нова нормативно-грошова оцінка», - каже голова комісії.

70408408 703805210102225 3779063091489144832 n

Чому розгляд земельних питань не проходить без суперечок

На думку депутата, земельні питання стають скандальними через бажання у деяких депутатів заполітизувати питання, адже конструктивніше було б просто заявити про «підводні камені» не під час сесії, а заздалегідь, наприклад, під час погоджувальної наради. Але часто і загалом маніпулятивні заяви озвучують вже під час сесійного засідання.

«Буває, що питання проходить земельну комісію, оприлюднення мінімум 20 робочих днів на офіційному сайті міськради, виноситься на сесію і вже у сесійній залі починають виникати питання... На одній із попередніх погоджувальних нарад у міського голови я пропонував колегам взагалі не виносити на розгляд сесії спірні питання, якщо такі є в порядку денному. Запитував, чи у когось є заперечення. Депутати не висловилися проти жодного питання, але при цьому дехто все ж на сесії влаштував шоу. Бо виступити проти проєкту на сесії - це привернути зайвий раз увагу до своєї персони», - каже Шамардін, і вважає гучні виступи проти земельних питань під час засідань, піаром і підготовкою до майбутніх місцевих виборів.

Які питання потрапляють на сесію

Комісія не впливає на формування порядку денного сесії. Перелік питань готує управління земельних відносин, а формує порядок денний міський голова. Проте, перед сесією відбувається погоджувальна нарада. На ній присутні представники всіх фракцій і кожен з них може запропонувати прибрати із розгляду питання, якщо має щодо нього сумніви.

На засіданні XVIII сесії міської ради депутат Олександр Цертій вимагав звіту Олександра Шамардіна, як голови земельної комісії, бо начебто земельні питання, на його думку, розглядаються непрозоро, а депутатів не запрошують на засідання комісії. Проте більшість депутатів не погодилися з думкою депутата Цертія, і не підтримали його пропозицію.

«Не є проблемою прозвітувати. Я це завжди робив і як депутат, і як голова земельної комісії, але у визначені регламентом і положенням про постійні комісії терміни, а не за чиєюсь забаганкою. Крім цього, хочу наголосити, що на офіційному сайті міської ради є щоквартальний звіт від апарату ради, в якому зазначено про кількість проведених засідань і розглянутих питань, наданих доручень і висновків. Аналізуючи ці відкриті дані, можна побачити, який великий об’єм документів опрацьовує комісія. Чималий їх відсоток відкладається на доопрацювання, і на розгляд депутатів у тому числі. А гучні виступи й звинувачення на останньому засіданні сесії з цього питання - не що інше, як надумані заради піару дії», - говорить Шамардін.

За його словами, ще одним кроком до більш зрозумілої всьому депутатському корпусу роботи земельної комісії, стане надсилання усім депутатам, а не лише членам комісії, порядку денного кожного засідання комісії. При цьому напроти кожного питання стоятиме відмітка про округ. Тобто, кожен депутат зможе зарані вивчити деталі питання, яке стосується громади саме його виборчого округу, прийти на засідання комісії і висловити усі свої зауваження чи рекомендації. Відповідні доручення апарату ради вже надав секретар міської ради Андрій Табалов.

Що отримує місто від передачі землі в оренду

В першу чергу, місто отримує гроші, які йдуть до місцевого бюджету. За ці кошти місто забезпечує свою життєдіяльність, зокрема, й проводить благоустрій. А якщо мова про МАФи у віддалених мікрорайонах міста, то це ще й, на думку голови земельної комісії, і необхідна інфраструктурна складова - у людей з'являється можливість купувати продукти харчування та ліки не виїжджаючи до центру міста.

Чому МАФи продовжують з’являтись попри мораторій

За словами Олександра Шамардіна, ще з минулого року в місті діє мораторій на встановлення МАФів, оскільки зараз розробляється комплексна схема розміщення тимчасових споруд, до розробки якої долучаються профільні управління міської ради.

Якщо ж нині з’являються МАФи з дозвільними документами, то в багатьох випадках їх видали раніше, просто підприємці почали роботи з їх встановлення зараз.

«Цікаво те, що у публічній площині з негативним відтінком обговорюються не всі МАФи. Є такі, що встановлено з порушеннями, але про це мовчать. Інформацію не «розкручують» в ЗМІ. Така вибірковість говорить лише про те, що «невдоволені» депутати керуються виключно політичними і замовними мотивами», - зазначив Шамардін.

Крім цього, на засіданні сесії 8 жовтня міська рада проголосувала за введення у Кропивницькому тимчасового мораторію на виділення у власність ділянок під розміщення гаражів та на зміну цільового призначення землі, виділеної спочатку під гаражі.

Даний мораторій діятиме до затвердження міською радою Порядку набуття прав на землю комунальної власності, яке мають розробити профільні управління.

Як реально громаді вплинути на ситуацію із виділенням/невиділенням землі

Усі питання, які планує розглядати комісія, а згодом і порядок денний сесії є публічними.

Плани комісії публікують у однойменній групі у Фейсбуці та на сайті міської ради, сесійні – на сайті. Усі проєкти рішень також публікуються на сайті міськради.

Люди, яких стривожило певне питання можуть, перш за все, звернутися до свого депутата від округу, а той може донести до колег громадську позицію.

«На комісії можуть бути присутніми депутати, які не є членами комісії, а також представники громади», - зазначає Шамардін.

Також громадяни мають право прийти на сесію і, попередньо зареєструвавшись, виступити з трибуни перед усіма депутатами з тим питанням, яке їх хвилює.

Фото decentralization.gov.ua, з Фейсбук-сторінки "Постійна комісія з архітектури, будівництва, реклами, земельних відносин МРК"

 

G

Сподобалася стаття?

Кировец
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити