Ексклюзив

Три факти про майбутню Кропивницьку ОТГ

. 5693

 

Кропивницька міська об’єднана територіальна громада, саме так має звучати, в рамках процесу децентралізації об’єднані Кропивницький та навколишні громади. “Гречка” натомість вирішила розповісти деякі факти про майбутню ОТГ.

 36e749922ad9b0296f529d0955e5b8e2

З ким об’єднуватися?

Наразі Кропивницька ОТГ згідно з перспективним планом це Кропивницький і селище Нове. І процес приєднання селища до Кропивницького триває. Цьогоріч влітку відбулися громадські обговорення в селищі з приводу приєднання до Кропивницького. Згодом відбулася і сесія селищної ради, на які депутати проголосували за добровільне приєднання до Кропивницького. Відповідне рішення підтримала й міськрада Кропивницького. Однак остаточне рішення про приєднання буде голосуватися ще раз після рішення-висновку облдержадміністрації.

Відзначимо, що на старті адмінтериторіальної реформи звучали попередні пропозиції, що до складу тоді ще Кіровоградської ОТГ мали ввійти: смт Нове, с.Вільне, с. Соколівське, с. Липове, с. Нова Павлівка, с. Новопетрівка, с. Черняхівка, с. Созонівка, с. Степове, с. Паращине Поле, с. Калинівка, с.Клинці, с. Обознівка, с. Катеринівка, с. Грузьке, с. Бережинка, с. Верхівці, с. Макове, с. Гаївка. Однак раніше за Кропивницьку, приміром, утворилася Соколівська ОТГ, до складу якої увійшла частина вищеперелічених населених пунктів.

Натомість, голова Кропивницької райдержадміністрації Алла Поліщук розповіла, що в районі аграрії ведуть кампанію проти приєднання прилеглих сіл до Кропивницького.

До речі, за даними АМУ, також спостерігається і процес так званого «доприєднання», коли міста обласного значення приєднавши одну територіальну громаду приєднують ще.

Однак в наступному, 2020-му році, мають загалом уже завершити процес об’єднання громад в країні.

 

Трохи цифр і переваг

У проєкті бюджету на 2020 рік, який пройшов уже перше читання, для забезпечення здійснення заходів, спрямованих на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад, передбачено 2,1 млрд грн (як і цьогоріч). Вказані кошти пропонується спрямувати 1005 громадам, які очікується, що будуть утворені на кінець 2019 року, для реалізації 2682 інфраструктурних проєктів. До речі, кошти розподіляють між бюджетами об’єднаних територіальних громад пропорційно до їх площ та кількості сільського населення з рівною вагою обох цих факторів згідно з статтею 10 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.

Відзначимо, що населення селища Нове складає 8545 осіб. Загальна площа населеного пункту - 1373 га.

Однак майбутня Кропивницька ОТГ кошти на інфраструктурні об’єкти не отримає, адже новенці не є сільським населення.

- Право на інфраструктурну субвенцію вона має, але в грошовому еквіваленті це буде - нуль, - каже консультантка з правових питань Офісу реформ у Кіровоградському РВ Асоціації міст України Вікторія Нижник.

А серед переваг майбутня ОТГ, за словами Вікторії Нижник, отримає оптимізацію витрат на утримання виконавчого апарату (буде скорочено штат селищної ради), а також матиме право на участь в конкурсах, проєктах, які розраховані лише для ОТГ.

- Парадокс у тому, що це місто-супутник - воно і так є в складі. По країні є багато міст-супутників, які фактично є в складі, утримуються, але не ОТГ. Тобто як таких переваг у грошовому еквіваленті не буде, - каже Вікторія Нижник.

 

Вибори

Вибори мають відбутися на новій адміністративно-територіальній основі: громада, район (попередньо в області поки обговорюють створення трьох районів: Кропивницький, Олександрійський, Новоукраїнський), область (її, нагадаємо, мають перейменувати на Кропивницьку).

- Перспективний план розробляється і всі великі міста також будуть частиною якоїсь громади, - каже голова Асоціації ОТГ Олександр Корінний. - Ми зараз відстоюємо, щоб не обласні ради чи адміністрації формували перспективні плани, а щоб це робив Мінрегіон. Абсолютно правильно сьогодні підмітили, що обласні ради в нас заполітизовані і тому там, де є провладна більшість вони намагаються швидше проштовхнути цей план, а там, де є більшість опозиції, то намагаються його затягнути, затримати і не розглядати. І ми так можемо чекати ще декілька років ці плани, тому треба, щоб Мінрегіон це взяв. Він рівновіддалений від всіх, порахував і зробив спроможними громади, затвердив цю карту і вийшов на вибори.

Відзначимо, що нещодавно був зареєстрований законопроєкт, який спрощує процедуру затвердження перспективних планів формування громад. Тобто об'єднані громади створюватимуться виключно за перспективним планом який, як і тепер, розроблятиметься обласною державною адміністрацією і затверджуватиметься Кабміном. Але процедура більше не передбачатиме етапу схвалення перспективних планів обласними радами.

У Міністерстві розвитку громад та територій України визначили, що чергові місцеві вибори мають відбутися у 2020 році (восени) на новій територіальній основі громад та регіонів, і ці громади також стануть або частиною існуючих ОТГ, або створять нові.

До речі, згідно із законодавством, вибори голови об’єднаної територіальної громади не проводяться, а головою об’єднаної територіальної громади визнається діючий до об’єднання міський голова міста обласного значення, до територіальної громади якого відбулося приєднання. Натомість селищний голова стає старостою і членом виконкому міськради Кропивницького, де й представлятиме інтереси новенців.

Валерія Жовтун. Фото decentralization.gov.ua

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама