Ексклюзив

Руйнуємо стереотипи про ІТ або курс молодого айтішника. Частина 1

. 7190

 


Десятки стереотипів блукають навкруги сфери ІТ та створюють певні складнощі для тих, хто бажає приєднатися до спільноти. Котрі з них не більше ніж надумані кліше, а які є правдою, ми спробуємо роз’яснити в цій статті. Так само, як і дати відповіді на розповсюджені питання: Хто та як може потрапити в ІТ? Хто там знаходиться впродовж десятиліть? Чому його покидають? Розповідає Аліна Маркіна з Кропивницького, яка попри гуманітарну освіту, нині освоюється в ІТ.

 

IMG 0657

Що таке ІТ

Розпочнемо наш екскурс з того, що таке сфера інтернет технологій, в широкому сенсі цього слова.
ІТ компанії так само, як і інші виробники, виготовляють свій власний продукт - програми, веб-сайти, додатки. Тільки замість сировини використовується інтелект співробітників та ресурс комп'ютерів.

Програмістську діяльність можна розділити на такі види:
Front-end розробка - це перетворення програмних даних у графічний інтерфейс з яким будуть взаємодіяти користувачі.

Back-end розробка - це створення програмно-апаратної частини продукту.
Дизайнерське направлення - розроблення інтерфейсів для користувачів продукту.
Тестування - проведення ручних та/або машинних тестів для підтвердження якості фінального продукту.
Крім того, існують не технічні спеціальності, без яких діяльність компанії практично неможлива.

Отже, стереотипи.

Я зробив веб-сайт, значить я програміст.

Недостатньо просто зробити сайт для того, щоб називати себе програмістом. Існують низки спеціальних сервісів, що за допомогою набору готових блоків, дають змогу створити веб сторінку за лічені хвилини. В реальному програмуванні все набагато складніше, особливо коли необхідно створити персоналізований продукт.

Ти ж програміст, відремонтуй мені чайник / холодильник/ телефон.

Побутова техніка взагалі має дуже опосередковане відношення до програмування. Програми, що нею керують, зазвичай написані мовами, легко зрозумілими для машин, а не для людей. Без спеціальних програматорів кодер не зможе навіть побачити ці дані. А якщо враховувати те, що більша частина поломок трапляється взагалі не через порушення програмної частини, а фізичної, то програміст стає взагалі безсилий в даній ситуації.

Коментар від тімліда Дмитра: “Коли мене запитують, чи можу я відремонтувати холодильник, я одразу порівнюю програміста з лікарем. Коли ти приходиш із болем у зубі до лікарні, ти йдеш на прийом до стоматолога, а не до окуліста, хоча вони обидва лікарі. Так само і в програмуванні, існує незліченна кількість ніш, мов, розділів і кожен з них має своє направлення. Мої задачі полягають у наступному: код має бути робочий, код має відповідати безлічі стандартів, код має бути без багів. Все, крім коду у своїй ніші я більше нічого не ремонтую.”

Всі кодери - хакери.

Хакери використовують вразливості програм та систем для їх зламу і подальших зловмисних дій. Програмісти, в свою чергу, діють без залучення протизаконних методів. Більше того, щоб розібратись в коді, що був написаний іншою людиною, програмісти інколи витрачають декілька днів. А коли треба “знайти когось по айпі”, взагалі і не потрібно бути програмістом.

В ІТ компаніях не потрібні інші професії, окрім програмістів.

ІТ компанія, як і будь-яка інша компанія потребує не лише технічних спеціалістів, які безпосередньо будуть займатись кодуванням, але і інший персонал. Навіть без довгих роздумів можна назвати такі професії як: офіс менеджер, рекрутер, маркетолог, менеджер проекту, менеджер з продажу, бухгалтер, юрист та десятки інших. Існують компанії, де технічних спеціалістів набагато менше, ніж працівників інших спеціальностей. Такий розподіл залежить від методів роботи, процесів та цілей кожної окремої компанії.

Для кого наше ІТ

Із розвитком Інтернету зникла необхідність шукати цільову аудиторію, простіше кажучи, клієнтів, поруч із собою територіально, якщо ти продаєш щось нематеріальне. Багато сучасних ІТ компаній керується саме цим принципом. Команда розробників може знаходитись в невеликому місті, що також дає свої переваги, а сам замовник - за тисячі кілометрів від них. Від цільових ринків залежить, як прибуток компанії, вимоги до співробітників, так і певні тенденції в соціальній сфері компанії.

Не є винятком і уявлення людей щодо діяльності ІТ компаній.

ІТ - прибуткова сфера.

На це кліше неможливо дати чіткий коментар, адже все залежить від кожної окремої компанії, її стратегії та розвитку. Але в цілому, так як більшість компаній надають перевагу західним ринкам, де оплата праці більша, сфера являється доволі прибутковою. Тим паче, що потреба в кваліфікованих розробниках зростає з кожним роком. Чим швидшими будуть темпи технологічного розвитку, тим більше буде зростати дана потреба.

ІТ компанії передові у запровадженні ініціатив соціальної відповідальності та культури.

Так, це дійсно правда. Це явище перш за все пов'язане з цільовими ринками. Для того, щоб мати уявлення про потреби конкретного потенціального користувача або замовника послуг, необхідно проводити аналіз того, що його оточує. Більшість ініціатив соціальної відповідальності, як-то сортування та переробка сміття, допомога безпритульним тваринам, та інші, зародились в західному світі. Таким чином, коли ти постійно комунікуєш з людьми з такими гарними цінностями, починаєш запозичувати їх та привносити до своєї культури. З часом вони розповсюджуються не лише всередині компанії, а і в її оточенні, місті, країні.

Коментар від СЕО Романа: “Найбільша цінність нашої компанії - це наші колеги, тож коли ти спостерігаєш за тим, як люди змінюються в кращу сторону, це дійсно мотивує розвиватись і надалі. Недарма ці ініціативи називаються соціальною відповідальністю. Саме від нашого покоління залежить те, яким побачить цей світ наступне покоління. Тож кому, як не ІТ компаніям, що розвиваються стрімкими темпами в усьому світі займатись будівництвом нашого майбутнього.”

Сфера ІТ дуже швидко розвивається.

Цей стереотип також є правдивим. Сфера ІТ не має таких чітких затримуючих елементів, як юридичні і політичні вимоги, заангажованість. Навпаки, кожен продукт має на меті стати кращим ніж його попередник - швидшим, більш простим і зрозумілим, або отримати нові важливі функції. Кожен користувач так само підливає палива до цього двигуна - нам потрібні кращі гаджети кожного року, а кожен гаджет в свою чергу потребує програмного забезпечення, або новіших програм.

Чекайте на другу частину тексту в наступний четвер. В ній ми розкриємо та прокоментуємо стереотипи, що стосуються людей, які формують ІТ сферу. А бонусом йде короткий чек-лист - Чи готовий ти приєднатись до команди ІТ спеціалістів?

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама