Ексклюзив

Антикризові заходи: як вижити громадам на карантині

. 4585

Поки міжнародні експерти з-за кордону шкодують про деякі невпроваджені жорсткіші карантинні заходи, їх українські колеги розказують про схожі з європейськими країнами обмеження поширення коронавірусної інфекції. Однак, для українських реалій відкритими залишаються питання життя в умовах карантину, які накладаються на старт другої черги реформи медицини. Принаймні, про таку проблему кажуть в Асоціації міст України.

 shutterstock 224243563

Так, у деяких громадах Європи, схожі з українським сценарієм карантинні обмеження. Про них вони і розповіли 26 березня під час онлайн-конференції “Громади в умовах карантину: український та закордонний досвід”, яку транслював “Український кризовий медіацентр”.

 

Організація життя громад в умовах карантину: світовий досвід

У європейських містах також вдалися до обмеження роботи в офісах, перейшли за можливості на дистанційну роботу та звісно навчання, коли закрили школи. Закрили ще заклади культури, ресторани, спортклуби, дитячі майданчики. У Любліні (Польща) дозволено виходити на вулицю не більше двох людей (якщо з однієї родини, приміром, мама і троє дітей, то дозволено). Впровадили дотримання санітарних норм, безпеку посадових осіб і звісно інформування населення.

Приміром, як розповів керівник Центру міжнародного співробітництва міста Люблін Кшиштоф Становски у них скасовані всі публічні заходи до кінця травня.

Магнус Лілестрьом зі Швеції розповів, що в них тестують на коронавірусну інфекцію не всіх, а лише людей з групи ризику: похилого віку, з ускладненнями здоров’я, медперсонал.

- Ціль усіх заходів, щоб не збільшувалася кількість хворих і не збільшувався тиск особливо на відділення інтенсивної терапії, - каже пан Лілестрьом. - Місцева влада відповідає за амбулаторії і щоб люди залишалися вдома.

Також мовиться про підтримку місцевих компанії, щоб вони зберігали надходження і могли сплачувати свої рахунки.

Натомість дехто шкодує про ті заходи, які не були введені вчасно. Як розповів Пітер Анг, директор ICMA in Europe (Словаччина), після закриття шкіл і введення карантину люди почали роз'їжджатися по курортам. Курорти закрили лише згодом, а варто було одразу із закриттям шкіл.

Мер міста Лєапаї (Латвія) пан Яніс Вілнітіс натомість каже про таку допущену помилку в карантинних заходах:

- Я б рекомендував працювати ще суворіше з тими, хто повертався з-за кордону. Наприклад, щоб я робив інакше три тижні тому. Одразу тих, хто приїздив з з-за кордону - не пускати додому, а розмістити в пустих школах, чи концертних, спортивних залах, щоб вони мали змогу там пройти 14-денний карантин. Звідти легше було б і лікарям стежити за їх здоров'ям.

І це при тому, що в місті, за словами пана Яніса, було лише три випадки COVID-19.

До речі в латвійському місті із 24 дитсадка лише 4 працюють, як базові, в кожному з мікрорайонів. Для загального розуміння в громаді загалом близько 3700 дошкільнят, з них наразі ходять 170.

- Адже є сім’ї, де обидва батьки працюють: в лікарні, поліції чи на підприємствах, - каже пан Яніс.

Також у громадах Європи не вистачає масок, дезінфікуючих засобів. І на місцях, як в Україні, налагоджують виробництва місцеві підприємства. Підключаються до цього і волонтери.

Приміром, як розповів менеджер міста Чеський Крумлов (Чехія) Радім Рауче, конфіскований алкоголь уряд віддав аптекам для розробки дезінфекторів.

 

Дистанційно і онлайн

Громади, як за кордоном, так і в Україні переходять на дистанційне обслуговування і комунікацію.

Приміром, менеджерка проектів SocialBoost Катерина Борисенко порадила громадам низку застосунків для полегшення дистанційної роботи на місцях.

Приміром, ввести практику електронних звернень. Мовиться про застосунок “Звернення”.

- Дозволяє жителям подавати свої побажання, звернення в електронному вигляді, зареєструвавшись на сайті буквально в два кліки, - каже пані Борисенко. - Таким чином зменшуємо навантаження на ЦНАПи, органи місцевого самоврядування, візити в сільраду.

Також Катерина Борисенко радить переводити громадські обговорення в онлайн. Приміром, зробити подачу проєктів Громадського бюджету онлайн й не відкладати їх подачу через карантин. Адже є електронні сервіси, які дозволяють продовжувати діалог з громадою, працівниками.

Також пані Борисенко, радить користуватися системою електронного документообігу
“Вчасно”. Головне, щоб були електронні підписи. А для проведення відеоконференцій радить використовувати “Зум”. Також радить працювати з Google-документами зі спільним доступом та Google-календарем.

 

Громада на Кіровоградщині

Як живе в умовах карантину Новоукраїнська ОТГ в Кіровоградській області розповів голова Асоціації об’єднаних територіальних громад, голова Новоукраїнської громади Олександр Корінний. Відзначимо, що станом на 26 березня в області немає жодного підтвердженого випадку на коронавірусну інфекцію.

- Проаналізували, які люди в громаді потрапляють в зону ризику. Визначили, крім літніх людей, це лікарі, - каже пан Корінний.

Тому пошили і передали разом з волонтерами на інфекційне відділення маски.

Під окремим опікуванням місцевий терцентр соцобслуговування. Також мовиться про працівників, які надають послуги в терцентрі. І їх планують забезпечити масками та рукавицями.

- Готові до дезінфекції лавок, парків, зупинок в нашому місті. Завтра (27 березня, - ред.) вперше її проводитимуть в громаді, - зазначив голова ОТГ і додав. - Я ще за те, щоб ми обмежили у вечірній час зібрання людей.

Ще питання для громади - знайти кошти на громадський транспорт. Адже із обмеженнями на перевезення не більше 10 осіб і в логістиці виникли нові виклики. Тож 27 березня відбудеться зустріч перевізників з представниками влади, аби обговорити питання.

А ще в ОТГ створили стабілізаційні фонди для двох підприємств на два місяці карантину. Аби не допустити збою в роботі підприємств.

- Дуже різко впала проплата за житлово-комунальні послуги. Зокрема, після того, як в Києві сказали про відміну штрафів, покарань за несплату комунальних платежів, - каже Олександр Корінний. - Деякі люди інтерпретують так, що ніби взагалі буде відмінена сплата за житлово-комунальні послуги на цей період.

Також спільно з районною владою створили благодійний фонд “Розвиток медицини”.

- Наші аграрії і підприємці включилися в збір коштів для придбання необхідної медичної техніки, ліжок, медичних препаратів, засобів індивідуального захисту для медичних працівників, - розповів Олександр Корінний.

Також, за словами пана Корінного, в громаді думають, які видатки скоротити, прораховують податкові ненадходження в бюджет.

- Я не дуже поділяю думку, що від сплати за землю та ЄСВ треба звільняти всіх підприємців. Я не розумію, чому продуктові магазини і аптеки, які врази збільшили продаж своєї продукції, мають більші прибутки, не платитимуть податки.

Як прорахували експерти програми DOBRE, за два місяці карантину через несплату бізнесом податку на нерухомість та за землю Новоукраїнська ОТГ недоотримає до бюджету майже 3,5 млн грн.

 

Економічні наслідки для громад через боротьбу з пандемією

Представники Асоціації об’єднаних територіальних громад та Асоціації міст України кажуть в один голос про проблему недоотримання громадами коштів за два місяці.

- Скорочення надходжень до місцевих бюджетів. Очікуємо, що це буде на рівні 20%, - зазначив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України.

Уже є законопроєкт №3263 про внесення змін до Податкового кодексу для підтримки громадян, територіальних громад, малого та середнього бізнесу під час запровадження карантинних заходів, де також пропонується не звільняти бізнес на два місяці від сплати податків, а відтермінувати сплату без нарахування процентів. А ще надавати окремі пільги бізнесу.

- 75 об’єднаних громад за два місяці тільки по двох податках - за землю та нерухомість втратять близько 100 млн грн, - каже експертка DOBRE з бюджетування та місцевих бюджетів Ангела Бочі.

Вона зазначає, що також є позиція підтримати зміну по відстрочці сплати податку на нерухоме майно і сплату за землю.

Мовиться і про пропозицію звільнити від ПДВ комунальні підприємства, які надають життєво-необхідні послуги населенню.

Однак експертка каже, що вони не впевнені чи готові підтримати відміну 20% ПДВ для комунальних підприємств.

Натомість заступниця голови Асоціації об’єднаних територіальних громад Валентина Полтавець каже, що потрібно взагалі відкоригувати дії: підтримати бізнес і збалансувати мінімальне забезпечення місцевих бюджетів.

Також вона зазначає про виклик для освіти в сільській місцевості, де не всі учні мають комп'ютери, якісний інтернет, аби навчатися дистанційно. І з цим треба буде щось робити в подальшому.

У зв’язку з ситуацією, яка склалася, готують зміни видатків державного бюджету на 2020 рік.

- Ще одна з ініціатив - спрямування додаткових коштів на медицину за рахунок субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій, що розподіляють між народним депутатами - 2 мільярди гривень, більш важливо буде на підтримання первинної та вторинної ланок медичної допомоги, збільшення капітаційних ставок, боротьбу з пандемією, - розповів виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. - Фінансування партій - 300 мільйонів гривень теж аналогічно запропонували спрямувати на медицину.

Загалом мовиться про 4 млрд грн, які пропонують в Асоціації спрямувати на підтримку медицини.

Також пан Слобажан сподівається, що все-таки не скасують місцеві акцизи для громад, адже це сума в 13, 6 млрд грн.

- Те з чим зіткнувся світ - пандемія і фінансово-економічна криза в Україні наклалися на недореформованість системи в сфері медицини і це дуже серйозний виклик, - зауважив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. - Щоб з 1 квітня заклади медицини не залишилися без фінансування ми запропонували ті залишки, які зараз не використані спрямувати на медичну галузь для того, щоб не відбулося скорочення. Можливо, на цей квартал необхідно продовжити медичну субвенцію, щоб місцеве самоврядування самостійно скоригувало більш гнучко, ніж НСЗУ потреби того чи іншого закладу.

Валерія Жовтун. Фото shutterstock

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама