Ексклюзив

Що робити, якщо у вас симптоми Covid-19: алгоритм дій пацієнта

 Автор: Анастасія Дзюбак. 16968

 

Управління охорони здоров'я Кропивницького розробило інструкцію для пацієнтів з симптомами коронавірусу.

 

zalysh

Інкубаційний період COVID-19 триває 14 днів, тож ви напевне можете не знати про свою хворобу й бути вірусоносієм, а значить посилювати епідемію в своєму місті. Якщо ви повернулися із країн, де зафіксовано COVID-19 чи контактували з такими особами, самоізолюйтесь.

infokorona1

Якщо ви не мали таких обставин, а перебуваючи на загальному карантині вдома відчули симптоми, схожі на ГРВІ, грип чи коронавірус, ізолюйтесь від близьких і слідуйте наступним інструкціям.

infokorona2

Що робити, якщо у вас симптоми COVID-19?

1. Залишайтесь вдома.

Якщо ви маєте симптоми COVID-19, не потрібно негайно йти до свого лікаря або в найближчу лікарню.

2. Подзвоніть своєму лікареві, з яким укладено декларацію.

Якщо ви не уклали декларацію або не можете додзвонитися до свого лікаря, одразу телефонуйте на телефони, вказані нижче.

infokorona3

3. Опишіть своєму лікарю симптоми, історію подорожей. Окремо потрібно розповісти, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані (наприклад, такими, що повернулися з країн з місцевим розповсюдженням вірусу).

4. Виконуйте інструкції свого лікаря або оператора контакт-центру, на який ви зателефонували.

5. При невідкладних станах - температура вище 38, яка не збивається, та утруднене дихання - набирайте 103.

Пам’ятайте, більшість респіраторних захворювань мають схожі симптоми.

Відмінності коронавірусу від застуди

COVID-19 рідко супроводжується мокротами, головним болем, кашлем з кров'ю та проносом. Зовсім нетиповими для нового коронавірусу є такі симптоми, як нежить і біль у горлі.

Нежить і біль у горлі – ознаки інфекції верхніх дихальних шляхів. Відтак, увага! Якщо Ви постійно чхаєте та маєте нежить, радше за все, це звичайна застуда чи грип.

·А осьновий збудник вражає передусім нижні дихальні шляхи. Хворі мають переважно сухий кашель, задишку та/або запалення легенів, але не біль у горлі.

infokorona4

❌Не потрібно самостійно приймати рішення та йти на тестування стосовно наявності COVID-19. По-перше, рішення про необхідність тестування приймає ваш сімейний лікар або терапевт. По-друге, в лабораторії та лікарні збільшується ризик підхопити вірус, якщо поруч буде людина з коронавірусом.

❌ Не потрібно робити тест на коронавірус людині зі звичайним ГРВІ.

Моделюємо ситуацію

Уявімо, у вас кілька днів підвищена температура тіла, кашель чи нежить. Ви панікуєте й телефонуєте до свого сімейного лікаря, просите, аби до вас приїхала бригада швидкої медичної допомоги в захисних костюмах і провели вам аналіз на коронавірус.

Ймовірно, вам відмовлять. Для того, щоб лікарі протестували вас на COVID-19, ви мали б повернутися з за кордону, або контактувати з хворим, у якого вже підтвердили коронавірус. Інакше, алгоритми розроблені ВООЗ та яким слідує МОЗ наразі не передбачають проведення перевірки на COVID-19.

Тому, варіант А– зрозуміти, що коронавірус у 80% випадків проходить в легкій формі, а хворі не завжди потребують госпіталізації, слідкувати за станом здоров'я, повідомляти телефоном свого сімейного лікаря про будь-яке погіршення самопочуття, та обов'язково ізолюватися щонайменше на 14 днів.

Варіант В– зробити тест на наявність коронавірусу самостійно. Така послуга вже доступна в кількох приватних лабораторіях.

Тести на коронавірус:

Їх є два види: експрес-тести й ПЛР-дослідження. Для експрес-тесту у вас візьмуть кров з пальця та вже за 10 хв ви знатимете результат. Він визначає, чи є в організмі антитіла до вірусу. Але тут важливо знати, що антитіла з’являються лише на 5—7 день інфікування.

Якщо експрес-тест підтвердить коронавірус, діагноз обов'язково перевірятимуть ще раз за допомогою ПЛР-дослідження, зразки аналізу відправляють до лабораторії, а результат буде наступного дня.

Якщо тест на наявність короновірусу позитивний:

Якщо, у вас підтверджують коронавірус, вам буде призначено лікування вдома, у разі тяжкого стану – госпіталізують до інфекційного стаціонару.

Базовими закладами у місті Кропивницькому для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 визначено:

стаціонар № 1 КНП «Центральна міська лікарня» Міської ради міста Кропивницького» (Фортеця, 21);

інфекційне відділення КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради», просп. Університетський, 2/5

 

Поширюйте

Коментуйте