Ексклюзив

Децентралізація в дії: що змінилось у сфері освіти для громад Кіровоградщини

. 4816

Шість років минуло зі старту реформи децентралізації за прикладом європейських країн. Реформа передбачала нові можливості для громад. Серед них і управління освітою. Тобто як має відбуватися освітній процес в громаді і яку школу відремонтувати - вирішували на місці, в громаді, а не в районі, як це було раніше. “Гречка” вирішила розповісти про досвід позитивних змін у деяких громадах з Кіровоградщини.

IMG 4106

Варто відзначити, що громади провели багато ремонтів освітніх закладів, але у матеріалі ми не будемо акцентувати на цьому. Сконцентруємось на оригінальних проєктах, багато з яких унікальні.

 Помічнянська ОТГ: ремонти і участь у міжнародних проєктах

- В освіті в нас з’явилася можливість робити ремонти в кожній школі, виділяти більше коштів і на дитячі садочки, брати участь у різних міжнародних проєктах, програмах DOBRE, U-LEAD з Європою, - каже голова Помічнянської ОТГ Микола Антошик. - Завдяки участі в цих програмах ми багато коштів залучили на спортивні майданчики. Так з’явилися чотири нових дитячо-спортивних майданчики.

Наразі в громаді працюють і над реалізацією проєкту “Молодіжний центр «4us»” - роблять ремонт молодіжного центру.

А ще громада відрізняється тим, що другий рік поспіль школярки з Помічної стають учасницями всеукраїнського проєкту з подолання гендерних стереотипів та можливості побудови наукової кар’єри "Дівчата STEM". Дівчата разом з менторками працюють над власними науковими проєктами.

 Приютівська ОТГ: готують учасників для дрон-рейсингу

Громада перейшла на міжбюджетні відносини всього півтора роки. Однак вже створила комунальне підприємство з обслуговування закладів освіти та культури.

- Це значно спростило нам управління цими закладами і ми налагодили процеси фінансування закладів освіти та культури, - каже голова Приютівської ОТГ Андрій Коломійцев. - Більшість наших шкіл є великими по наповнюваності, що дозволяє отримувати суттєві доходи на оплату праці вчителям: так звану освітню субвенцію. І завдяки тому, що ми самостійно керуємо нашими школами маємо можливість самостійно і розподіляти ті залишки освітньої субвенції, які в кінці року на новий рік. Ці залишки достатньо суттєві, що дає нам можливість робити великі капіталовкладення в школи.

Наприклад, цьогоріч залишок освітньої субвенції склав 3,5 млн грн, які направили на покращення матеріально-технічної бази шкіл громади.

Крім того, за словами очільника громади, в ОТГ не зробили жодної реорганізації чи оптимізації і всі школи як працювали, так і працюють. В громаді є і автобуси для підвезення школярів до навчальних шкіл, навіть з іншої громади.

А ще в одній із шкіл ОТГ створили гурток з управління дронами. Туди закупили спецобладнання з управління безпілотними літальними апаратами, комплект спортивних дронів для участі в змаганнях - дрон-рейсингу. В управлінні дронами пів року вже тренуються понад 20 дітей під керівництвом вчителя фізики та інформатики.

Очільник громади каже, що навряд щось подібне є в інших громадах області і сподівається, що цьогоріч вихованці візьмуть участь у спортзмаганнях з дронами.

А ще в громаді при школах будують спортмайданчики. Зараз в громаді на п’ять шкіл є три футбольні майданчики.

- Цьогоріч також хотів би збудувати футбольний або спортивний майданчик. Є достатньо коштів із залишку освітньої субвенції, але ми зараз проводимо консультацію з міністерством освіти та науки, щоб нам дозволили це зробити. Поки відповіді немає, - зазначив голова Приютівської ОТГ.

В ОТГ також розглядають можливість будівництво нового дитсадка в Протопопівці: подали заявку до облдержадміністрації і сподіваються, що в наступному році візьмуть участь у держпрограмі “Велике будівництво: 5 шкіл, 5 садочків, 5 стадіонів”.

 Дмитрівська ОТГ: працюють над стратегією розвитку освіти

Торік в громаді створили новий позашкільний заклад, який запрацював з 1 вересня.

- Центр позашкільної освіти. Охоплення дітей гуртковою роботою складає майже 70% від загальної кількості дітей, - розповіла начальниця відділу освіти, молоді та спорту Дмитрівської сільської ради Валентина Калініна.

82139316 2712745928807625 3572009259384176640 n

Молодіжний простір громади

При школі працює молодіжний простір. В рамках програми DOBRE туди закупили спецобладнання для друку на футболках і чашках. Але поки обладнання ще не використовують.

Наразі в громаді працюють і над стратегією розвитку освіти.

- У нас багато дітей показали дуже хороший рівень на районному етапі олімпіад, - зазначила начальниця відділу освіти, молоді та спорту ОТГ. - У цьому навчальному році діти зайняли третє місце в Малій академії наук. У нас було два третіх місця, секція “Фізика”.

А також в ОТГ працюють над вирішенням проблеми якісної питної води для школярів і дошкільнят.

- Зараз розробляємо проєкт, щоб у кожному навчальному закладі були встановлені якісні фільтри. Думаю, що цей проєкт в нас буде втілений на 1 вересня 2020 року, - розповіла начальниця відділу освіти, молоді та спорту громади.

 Новоукраїнська ОТГ: все для інклюзії й молоді

Громада-передовик, що одна з перших приєдналася до процесу децентралізації в країні. І розпочала з вирішення інфраструктурних проблем, які ніхто раніше не вирішував у громаді. Наприклад, повна реконструкція дитячого садочку в одному з мікрорайонів Новоукраїнки. Завдяки цьому тепер батькам сотні дошкільнят не потрібно добиратися 6-7 кілометрів до дитсадка в середмісті.

У 2017 році громада була серед переможців всеукраїнського конкурсу “Кращі практики місцевого самоврядування” від Мінрегіону та Ради Європи з практикою "Порядок призначення на посаду керівника загальноосвітнього навчального закладу за конкурсом".

- Тоді по закону їх мав призначати відповідний орган. А ми вже тоді робили їх вибори, - зазначив голова ОТГ Олександр Корінний. - Це відповідало всім європейським нормам демократії. І та школа, яка фактично могла піти під закриття і скорочення, мала бути філією, сьогодні, обравши керівника, ми обрали абсолютно інший вектор. Серед переможців всеукраїнського конкурсу “Кращі практики місцевого самоврядування” від Мінрегіону та Ради Європи з практикою "Порядок призначення на посаду керівника загальноосвітнього навчального закладу за конкурсом".

IMG 20200213 135341 copy

А ще це громада, що активно за підтримки донорських програм впроваджує інклюзію в освіті.

Так, цьогоріч в школі №4 встановили підйомник вартістю майже півмільйона гривень. Завдяки ньому діти з інвалідністю тепер самостійно можуть підніматися з першого на другий поверх школи. Раніше трьох школярок на візках вчителям доводилося носити на руках. Тепер вчителі супроводжують учениць лише до підйомника. І для області це дійсно унікальний проєкт – більше ніде в області такого немає.

На базі цієї школи також діє інклюзивно-ресурсний центр. Тут надають психологічно-педагогічну допомогу дітям із особливими освітніми потребами. Консультацію фахівців можуть отримати і батьки.

В громаді активна молодь: працюють молодіжні громадські і навчальні організації. Вони продукують чимало молодіжних проєктів, наприклад, скейт-парк, баскетбольний майданчик.

Діє в громаді освіта і для дорослих. Так в громаді працює “Мам-центр”, де майбутні і молоді матусі вивчають англійську, відвідують тренінги і головне вони це можуть робити зі своїми малюками. Для цього в “Мам-центрі” облаштували необхідні умови.

Не дивно, що Новоукраїнська ОТГ стала кандидатом міжнародного статусу дружньої громади до дітей та молоді від ЮНІСЕФ.

 Соколівська ОТГ: карантин - час ремонтів

Зміни в освіті в громаді почали з покращення матеріально-технічної бази, проведення капремонтів: опалення, покрівлі, утеплення. Так час карантину, коли школи пусті теж використовують з користю - роблять ремонти в класах, планують оновити гойдалки в дитсадках.

А ще в ОТГ зайнялися від початку створення комп’ютеризацією навчальних закладів. І тепер громада 100% комп’ютеризована, розказує начальник відділу освіти, молоді та спорту Соколівської ОТГ Андрій Мазурік.

А ще сподіваються, що цьогоріч збудують дитячий садочок на 80 місць в Черняхівці в рамках держпрограми “Велике будівництво”. В громаді вже кошти виділили і на співфінансування.

- Намагаємося йти в ногу з часом, заявляти про себе, - зазначає начальник відділу освіти, молоді та спорту ОТГ. - Намагаємося дотримуватися того, щоб наші діти були не в гірших умовах, ніж у місті.

У громаді створили Молодіжну раду, як дорадчий орган при виконкомі. Вона впроваджує молодіжні проєкти в ОТГ.

- При будинках культури вечорами проводили кінотеатри під відкритим небом. Молоді дуже сподобалося, - розповів про активність молоді пан Мазурік.

 Тишківська ОТГ: дітей навчають вести власний бізнес

Нині в громаді працюють над створенням опорного закладу і в планах купівля шкільного автобуса для підвезення школярів. А для комфортного перевезення, за словами очільника ОТГ Петра Куліша, завершують ремонт доріг у старостинських округах.

Торік в опорній школі відремонтували дах, а цьогоріч хочуть зробити енергоаудит і утеплити заклад.

А ще в громаді є філія Українського аграрного ліцею, де діти навчаються як вести власний бізнес. Відкриття філії два роки тому відбулося завдяки місцевим меценатам. І завдяки ним навчання для дітей громади у філії ліцею - безкоштовне.

88957847 624548651427431 4408947481698631680 n copy

- В основі методик навчання - фінська та естонська модель освіти, які на сьогодні є сучасними та актуальними, - каже директорка філії ліцею Світлана Сербіна. - У нас пріоритет не лише навчання і гарні показники в ЗНО, а й те, що дитина із задоволенням буде ходити до навчального закладу і буде конкурентоспроможною та щасливою в майбутньому.

Наразі у філії навчаються 19 дітей в 10-11 класах, а точніше екіпажах (в одному екіпажі не більше 12 дітей). А вчителі в ліцеї - тьютори.

За словами директорки, в дітях розвивають такі компетентності, як ведення власного бізнесу. Діти залучаються до створення і реалізації власних бліцпроєктів. Наприклад, минулого року реалізовували проєкт “Планета кіно”, в рамках якого показали кіно в громаді і зібрали кошти на лікування дитини. Ліцеїсти також розробляють проєкт з облаштування дитмайданчика в центрі громади.

 Маловисківська ОТГ: діти в пріоритеті

Громада, що своїм пріоритетом визначила освітній напрямок.

- Ми найперше куди приділили увагу - діти, - зауважив голова Маловисківської ОТГ Юрій Гульдас. - Наскільки змінили наші школи. Сьогодні це сучасні приміщення, сучасна їдальня. Нам уже не соромно, що до нас приїдуть з Європи поляки, німці чи хто б не приїхав - нам є що показати. Так, ми хвастаємося, але раніше цього ні люди, ні діти не бачили. Якщо ми хочемо відродити державу, зробити її сучасною, треба сьогодні дати гарну освіту нашій молоді. Щоб вони сьогодні-завтра уже були тими людьми, які знають як будувати державу, куди ми йдемо і що ми хочемо.

В громаді навіть вирішили, що вкладатимуть кошти першочергово не в ремонт доріг, а в освіту, дитячі навчальні заклади.
Приміром, навіть освітній простір зазнав змін. У дитсадку “Ромашка” створили навчально-ігрове поле під відкритим небом для вивчення правил дорожнього руху.
У ДНЗ кожна група має свій мінігород, де висаджують ті чи інші рослини і в такий спосіб їх вивчають. А в селі Паліївка дитсадок облаштували не гірше міського: має душові і пральну кімнати.

IMG 3315

Умови у сільському дитсадку

Також в громаді на базі місцевого ДЮЦу створили спецгрупу з короткотривалим перебуванням дітей, яких готують до школи.

- Зараз показують, що таке Нова українська школа. Однак ми за таким форматом умови перебування дітей в громаді почали змінювати ще в 2015 році, - каже очільник громади. - Нова українська школа це зміна самої системи навчання дітей і надання їм освіти: не тієї совдепівської, а сучасної.

В громаді вважають, що освіта - не витратна, а інвестиційна галузь. А якість освіти учнів залежить від кваліфікації вчителів. Тому в планах - стимулювання вчителів до кращої якості роботи в сучасних умовах.

- Зараз суперсучасні діти. А суперсучасним дітям треба, щоб знання надавали суперсучасні вчителі. Адже сьогодні діти більше айтішні, комп’ютеризовані, живуть в час розвитку нових сучасних технологій, - каже голова Маловисківської ОТГ. - Тому вчителю потрібно навчатися, вдосконалюватися і йти вперед разом з часом.

  Рівняння на європейських сусідів

Як і в децентралізації, так і в розвитку освіти на місцях Кіровоградщина рівняється на європейських сусідів. 

Тільки от поки що всіх можливостей не мають. Наприклад, як в Україні кошти йдуть за пацієнтами у Польщі кошти йдуть за учнями. В нас же така система поки не запрацювала, хоча такі ідеї висловлювала попередня міністерка освіти Ганна Новосад.

Однак на рівні гміни діє лише початкова освіта до 8 класу. Потім навчання продовжується в ліцеї, коледжі, профтехучилищі, університеті, за які відповідає вже не територіальна громада, а влада повіту чи воєводства. 

Цікаво, що поки в українських громадах останні роки держава та місцеві бюджети виділяють кошти на закупівлю шкільних автобусів для підвезення школярів, в гмінах відмовилися від автобусів. У Польщі для перевезення школярів наймають перевізників, а в деяких гмінах навіть готові компенсувати кошти батькам за підвезення дітей до школи.

 Загалом же українські ОТГ хочуть, щоб як і в польських гмінах сільські навчальні заклади не поступались якістю міським.

Валерія Жовтун. Фото автора, з фейсбук-сторінок Дмитрівської ОТГ, Тишківської філії Українського аграрного ліцею

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама