Ексклюзив

Броня для медиків: як волонтери допомагають побороти коронавірус у Кропивницькому

. 5348

 Попри офіційну позицію “у нас всього вдосталь” і побоювання медиків відкрито заявляти про свою беззахисність, у Кропивницькому третина хворих на коронавірус - лікарі. Про потреби кажуть тихо - кричати про таке не прийнято. Як, водночас дотримуючись карантину, їм допомагали волонтери та як долучитись, розпитувала «Гречка».

bronia

Медична передова

698 oooo.plus«Вважайте, тут теж війна і передова, і теж страшно. Знали, що медики були голі, босі і підперезані, тому і вирішили», — розповідає волонтерка Інна Колпак про те, як у березні кинути зусилля на допомогу медикам.

У 2014 вона була однією з тих, хто першим взявся допомагати військовим, які відправились на схід, а у 2019, разом з іншими волонтерами, створила громадський простір «Krop Hub».

Каже, як і шість років тому, рішення прийшло від безвиході.

Почали з військових. Провели акцію «Ми на відстані, але ми разом», закликавши містян шити маски на передову.

«Сидіти просто склавши руки, якось сором. Відчуваєш себе винним, коли можеш щось зробити, а не робиш», каже волонтерка.

Виявилось, що страх і водночас сили боротись були не лише у неї. Списались із різними активістами в соцмережах і вирішили діяти.

«Зараз цим займаються не лише наші волонтерські організації. Приєдналось багато людей», — каже Інна.

Ця ініціатива — додатковий напрямок. Продовжують допомагати військовим.

«Медики є не лише в місті, а і на передовій. Їм теж потрібна була допомога. Передавали на передову комбінезони, екрани, рукавички, антисептик. Пошили близько тисячі масок», — розповідає волонтерка.

bronia3

Про проблеми медики говорять пошепки

Валентина Яремчук, активна учасниця ініціативи, розповідає, що коли почався карантин і виникли проблеми із транспортом, спробували допомогти медикам своїми силами. Пошили їм жовті пов’язки, аби привернути увагу і лікарів першочергово пускали у транспорт.

263 oooo.plus«Коли роздавали пов’язки медики нам розповідали, що їм потрібні маски і чого їм ще бракує», — розказує Валентина.

Каже, остаточно, що проблеми є, але їх не озвучують, зрозуміли після ситуації із Маловисківською районною лікарнею. Тоді медики, які мали б приймати пацієнтів із коронавірусом, медики написали у Фейсбуці, що у них бракує і засобів захисту, і навіть обладнання. А вже наступного дня пост видалила, заявивши, що у них все гаразд.

Згодом схожа ситуація сталась і в Кропивницькому. Медсестра поліклініки №5, яка написала про брак масок, після критичних заяв головної лікарки, що всім всього вистачає, не захотіла більше розказувати про ситуацію.
Знали, що кошти на боротьбу з вірусом у Кропивницькому збирає міськрада на рахунок благодійного фонду міського голови. Проте, поспілкувавшись з Інною Колпак, вирішили об’єднати сили та збирати кошти на рахунки знаного у місті волонтерського благодійного фонду «Смайл», аби була максимальна довіра людей.

«Хотілось, щоб люди довіряли та не було піару когось. Ми всі об’єднались навколо одної волонтерської організації», каже вона.

На перший мозковий штурм, який провели онлайн, зібралось близько тридцяти активістів.

«Кожен розповідав, що він чув, від яких лікарів. Розпитали лікарів із небазових (тих, які безпосередньо не займаються лікуванням коронавірусу, - авт.) лікарень і ті сказали, що дійсно проблема є, але головні лікарі просять мовчати. Тобто стандартна ситуація», — каже дівчина.

Тоді волонтери створили анонімну онлайн-форму, де можна було написати, що потрібно конкретній лікарні. І туди за добу звернулись майже всі міські заклади, залишивши свої телефони.

«Так ми почали працювати. А вже після першої допомоги вони вже самі телефонували й казали, чого їм бракує», — загадує.

bronia2

Каже, у перший час проблема була в тому, що хоча з міського бюджету гроші на засоби захисту виділили, навіть не було у кого їх купити.

«Ми коли зібрали перші кошти, не знали, де купити необхідне. І це за живі гроші, а не бюджетні кошти. Зараз ця ситуація стабілізувалась. Вже багато що купують за кошт бюджету, державної допомоги. На сьогодні мінімальний захист є», — каже вона.

Окрім того в рамках ініціативи волонтери виступили комунікаторами між медиками і бізнесом. Наприклад, допомогли місцевим рестораторам налагодити підвіз гарячих обідів лікарям. Також співпрацювали з кількома всеукраїнськими благодійними фондами.

Днями мають отримати і передати лікарям допомогу зібрану під час всеукраїнського благодійного марафону від 1+1, коли за участі зірок провели благодійний онлайн-концерт, збираючи гроші на придбання засобів індивідуального захисту для лікарів, які рятують життя хворим на COVID-19.

Гроші збирають інтернет-активностями

«Жарти закінчились, коронавірус — це серйозно. І ми знову не готові зустрічати цю загрозу. Цього разу на передовій медики і їх потрібно захистити, щоб вони змогли потім допомогти нам і нашим рідним», — такими закликами у березні замайоріла стрічка кропивницького Фейсбуку у межах флешмобу #Броня_для_медика_Кропивницький.

Тоді містянам пропонували перерахувати гроші на допомогу медикам, поширити відеозаклик про важливість збору коштів та відмітити друзів.

Далі гроші продовжили збирати також в інтернеті, не порушуючи карантин, а щоб звітувати створили сторінку "Протидія коронавірусу.Кропивницький"

1482 oooo.plusОпікується усіма активностями волонтерка Катерина Колтунова, яка до карантину займалась культурною програмою у «Krop Hub».

«Коли почався карантин, довелось скасувати дуже багато запланованих заходів. Було дуже прикро, що не можемо виконувати нашу основну функцію – гуртувати громади», — каже Катерина.

Коли ж долучились до ініціативи допомоги медиками, пішли в інтернет.

«Почався карантин і на піку популярності були онлайн-заходи. Я подумала, що це класно спрацює. Адже у нас дуже багато цікавих людей, яким є про що розповісти. Так з’явився благодійний аукціон інтернет-зустрічей, — розповідає волонтерка.

Вже відбулось два аукціони, який тривав п’ять днів. Когось запрошували до участі, хтось сам хотів стати лотом.

«Ми не гнались за відомими іменами. Серед кандидаток на аукціоні були, наприклад, зовсім молоді дівчата, 17-18 років, які вже чогось досягли та вважали, що мають чим поділитись. І вони теж були цікаві людям», — розповідає організаторка.

Також у рамках ініціативи провели благодійний концерт гурту BeTwins, де кожен глядач міг зробити пожертву.

«Я не до кінця уявляла як це відбуватиметься, але дівчата виконали пісні, а потім ще дуже хороше спілкування вийшло з глядачами. Хотіли ще з кропивницькими гуртами провести щось подібне, але на все потрібен час і ресурс. Робимо те, що встигаємо», проповідає волонтерка.

Попри успішну онлайн-кампанію сподіваються, що з послабленням карантину згодом зможуть спілкуватись з однодумцями очі в очі на офлайнових подіях.

Як допомогти?

Якщо починали волонтери із засобів захисту медиків, то зараз є потреба в придбанні кисневих концентратори і кардіографах.

«Це дорожчі покупки. У нас важко зібрати на них гроші, тому сподіваємось, на підтримку бізнесу» каже Інна Колпак.

Громадська ініціатива працює на фінансовій платформі

БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ МІЖНАРОДНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «СМАйЛ»
Реквізити для зарахування коштів на розрахунковий рахунок:
ЄДРПОУ 42491113
в банку АТ КБ «ПриватБанк»
код 323583
Розрахунковий рахунок UA303235830000026002052932068
Призначення платежу:
Благодійна допомога

Картковий рахунок:
5169330516807754
(керуюча Аветисян О.В.)

bronia1

Анастасія Дзюбак, ілюстрації із сторінок "Протидія коронавірусу. Кропивницький" та МОЗ у Фейсбуці

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

 #конкурс_сторімейкер

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама