Ексклюзив

Як подбати про здоров’я на карантині: маршрут пацієнта

. 5773

 Багато людей під час карантину поставили на паузу свої планові лікування, а також нетермінові огляди у лікарів. Нещодавно відбулися карантинні послаблення, які стосуються і медзакладів. “Гречка” розпитала сімейного лікаря Дмитра Королькова про те, як пацієнту слідкувати за своїм здоров’ям на випередження хвороб та розробила маршрут пацієнта.

pexels photo 806427

 

Сплануй свій маршрут пацієнта на карантині

Під час послаблення карантину, за словами сімейного лікаря Дмитра Королькова, треба продовжувати дотримуватися особистої гігієни та соціальної дистанції.

А от неправильне застосування масок і рукавичок, на думку лікаря, може навіть нашкодити здоров’ю. Приміром, Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує носити маски здоровим людям. Натомість в Україні навпаки є рекомендації носити маски в громадських місцях й рукавички при купівлі товарів.

Сімейний лікар також радить планувати свої походи в людні місця. Приміром, у супермаркет йти зі списком покупок, планувати, яким транспортом їхати. Усе для того, аби зменшити ризик контакту з хворими.

Крім того, епідеміологи попереджають про ймовірність другої хвилі коронавірусу восени. Тому влітку, коли вірус «затихає», сімейний лікар радить попіклуватися про своє здоров’я.

circle

– Потрібно попіклуватися про своє здоров’я заздалегідь. В першу чергу, це потрібно людям з хронічними захворюваннями, – каже Дмитро Корольков. – Тобто, якщо в людини є неправильно чи несвоєчасно ліковане хронічне захворювання, або в стадії загострення. Потрібно продумати схему лікування, попіклуватися про те, щоб захворювання перевести в стадію ремісії.

Стежити за здоров’ям пацієнта має як сам пацієнт, так і сімейний лікар. Про важливість комунікації між сімейним лікарем і пацієнтом каже пан Корольков.

– Взагалі це залежить від людини і контакту з сімейним лікарем. Якщо нормальний зв’язок, тоді лікар сам скаже: коли, що і як потрібно проходити, – зазначає Дмитро Корольков.

Незалежно від самопочуття, поради сімейного лікаря для людей 40+ однозначні:

• чоловікам з 40-50 років варто щороку проходити уролога;
• жінкам з 40-50 років щороку потрібно проходити мамографію, обстеження грудних залоз.

Візити до таких лікарів потрібні навіть якщо немає скарг. Профілактичні огляди в уролога і мамолога потрібні для запобігання появі багатьох хвороб, зокрема, онкології.

Крім того, жінкам не залежно від віку варто обстежуватись раз на рік в гінеколога. Це також візити для попередження багатьох хвороб, що можуть протікати безсимптомно.

Незалежно від віку, що чоловікам, що жінкам треба відвідувати двічі на рік стоматолога.

– Дуже часто люди запускають зуби через що порушується робота шлунково-кишкового тракту, – зазначив Дмитро Корольков. – Також запущені зуби дорожче лікувати. Крім того, невчасний догляд може призвести до видалення зубів, що в результаті загалом впливає на весь організм.

До речі, направлення від сімейного лікаря до гінеколога чи стоматолога не потрібні.

Що стосується загального аналізу крові, то його варто робити за потреби, каже сімейний лікар Дмитро Корольков.

– Це варто вирішувати з сімейним лікарем. Але просто так робити аналіз крові особливої потреби немає. Так само немає потреби щороку робити рентген легень. Зараз на туберкульоз люди спочатку проходять анкетування і в залежності від відповідей в анкеті проводять рентгенологічне й подальше обстеження.

 

Вакцинація і карантин

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, карантин – не причина скасовувати вакцинації. У пріоритеті: вакцинація від кору, краснухи, поліомієліту, дифтерії, кашлюку та правця, особливо серед дітей першого року життя. Усе для того, аби уникнути ймовірного підвищення спалахів інфекцій. Такі хвороби можуть стати додатковим навантаженням на лікарів в період пандемії COVID-19.

Українським законодавством дозволені профілактичні вакцинації під час карантину.

kalendar

Крім 10 обов’язкових профілактичних щеплень, сімейний лікар своїм пацієнтам рекомендує щороку проходити вакцинацію від грипу та разово зробити щеплення від пневмококової інфекції.

– Оскільки коронавірус і грип протікають з ураженням дихальної системи бажано вакцинуватися від грипу, щоб ці дві інфекції не зустрілися в одному організмі, – каже Дмитро Корольков. – Якщо вони зустрічаються в одному організмі, то це може призвести до серйозних наслідків.

За словами сімейного лікаря, вакцинуватися від грипу буде можливість в сезон, коли будуть в наявності вакцини, тобто восени. Кожен рік вони створюються із огляду на прогнозоване поширення певних штамів грипу.

Головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко нещодавно анонсував можливу масову вакцинацію українців від грипу влітку перед новою хвилею захворювань на коронавірус, аби уникнути поєднання двох інфекцій, але поки невідомо як це планують реалізовувати.

– Пневмокок – це бактеріальна інфекція, яка викликає майже половину бактеріальних пневмоній у світі. Натомість коронавірус викликає вірусну пневмонію. І якраз одним з ускладнень вірусної пневмонії є бактеріальна пневмонія. Тому якщо людина вакцинована від пневмокока, то це покращує прогнози і допомагає людині уникнути якихось ускладнень вірусної пневмонії, – розповів сімейний лікар Дмитро Корольков.

Щепитися від пневмококової інфекції можна у будь-якому віці.

Ці дві вакцинації не входять до обов’язкового календаря профілактичних щеплень, тому доведеться їх купувати за власні кошти. Від грипу вакцина обійдеться 300 грн, а пневмокока – 1800 грн.

Також сімейний лікар відкидає будь-які маніпуляції про те, що вакцини можуть послаблювати імунітет.

– По суті вакцини від грипу і пневмокока – це вбиті вакцини. Ми даємо організму компоненти мікробів, на які він виробляє імунітет. Оскільки ці компоненти не агресивні, то імунітет нашого організму практично зовсім не навантажується. Тобто для нього це, як легка закуска, – зазначив сімейний лікар.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, навіть якщо одночасно ввести вакцини проти 10 інфекційних захворювань, залучається 0,1% імунної системи дитини. Тоді як при інфекційному захворюванні навантаження на імунну систему буде у кількасот разів вищим.

Під час карантину вакцинацію проводять з дотриманням посилених заходів безпеки в медзакладі. Як розповів сімейний лікар, у їхній амбулаторії на селищі Гірничому на вакцинацію набирають до 10 людей за попереднім телефонним записом з проміжком у 20 хвилин. Крім того, у закладі окрема медсестра займається лише вакцинами, а люди на вакцинацію заходять з окремого входу.

4

 

Планові операції й госпіталізації: вже можна, але не всім

З 5 травня МОЗ анонсувало відновлення планової медицини в країні. За умови, що пацієнтів перед госпіталізацією та операцією тестуватимуть на COVID-19. 

Вже 7 травня на ранковому брифінгу очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що в міністерстві розробили алгоритм проведення тестувань перед плановими операціями. Людина, яка потребує госпіталізації, за направленням лікаря за місцем проживання повинна пройти відповідний тест, 2-3 дні перебувати в самоізоляції та тільки після підтвердження, що людина не має коронавірусу, має право на необхідне лікування.

Проте на практиці до планового лікування у докарантинному режимі ще далеко.

Загалом, як пояснили в Кіровоградській облдержадміністрації, планова госпіталізація заборонена до кінця карантину в усіх медзакладах області, крім випадків невідкладної допомоги. Наприклад, йдеться про хіміотерапевтичне лікування для онкохворих, планова кардіохірургічна діагностика, медична допомога вагітним, породіллям чи новонародженим – тобто все те, що теоретично було доступне і до послаблення карантину.

У госпітальних базах, які мають до 50% і менше завантаженості інфекційних ліжок, відновили проведення планових операцій вищезазначеним категоріям пацієнтів.

– В умовах карантину така допомога надавалась в екстрених випадках. Зараз ситуація особливо не змінилась, оскільки госпіталізація пацієнта, за протоколами, все одно відбувається за нагальної потреби, у тих випадках, де амбулаторна допомога неефективна, – каже заступниця начальника управління охорони здоров'я міської ради Кропивницького Лариса Кудрик. – Тож про черги мова навіть іти не може. Ми так само не можемо говорити про якісь скасовані операції із запровадженням обмежень, бо в медичних закладах немає якогось окремого реєстру операцій чи планової госпіталізації. Пацієнт отримує направлення і потрапляє у стаціонар. Єдина відмінність – тепер всім пацієнтам в обов’язковому порядку робитимуть ПЛР-тестування на коронавірус, щоб унеможливити випадки зараження медичних працівників під час планових операцій.

За інформацією департаменту охорони здоров’я Кіровоградської області, черги на проведення планових операцій для невідкладних станів у регіоні немає.

Щоб пройти тест на коронавірус безкоштовно, людина має звернутися до свого сімейного лікаря або вузькопрофільного фахівця, який надаватиме направлення на госпіталізацію. Біологічний матеріал для аналізу можуть взяти безпосередньо медпрацівники закладу, до якого звернеться хворий, або направити додому пацієнта мобільну бригаду для відбору зразків.

Результат доведеться чекати 3-4 дні залежно від навантажень.

Валерія Жовтун. Фото pexels.com, з фейсбук-сторінки Дмитра Королькова. Інфографіка Міністерства охорони здоров’я України

* Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама