Ексклюзив

Барахло і бюджет: як позбутись зайвого і навчитись економити

 Автор: Анастасія Дзюбак. 4107

Карантин, окрім обмежень, подарував багатьом більше часу, а, отже, змогу впоряджати свої думки і полиці. Як мешканці Кропивницького переглянули підхід до споживання та що планують змінити з огляду на нові реалії, дізнавалась «Гречка».

store 1338629 1920

Карантин вдарив по кишені?

За результатами опитування, яке провели у грудні 2018 на замовленого USAID і НБУ, серед 30 країн Організації економічного співробітництва і розвитку, українці мають найгірший рівень фінансових знань. Також дослідження показало, що українці мало довіряють банкам і люблять зберігати гроші в готівці.
За даними соцопитування «Рейтингу», опублікованого у квітні – коли карантин тривав місяць - 61% опитаних зазначили про погіршення своїх фінансових справ протягом останнього місця і вважають, що економічна криза буде затяжною. 63% українців зазначили, що у випадку втрати роботи матимуть заощаджень менш як на місяць.

bb2
Ті кропивничани, які на період карантину не залишились без заробітку, помітили, що зекономили.

Робота з дому дозволила не витрачатись на проїзді, а також суттєво зменшились видатки на походи в кав’ярні і розваги.

З огляду на прогнози чергової хвилі хвороби на осінь, змога заощаджувати, аби залишитись на плаву, для українців може стати дуже необхідною навичкою.

Що чекати від економічної кризи?

Інвестиційний банкір Сергій Фурса, у рамках онлайн-зустрічі проєкту Kyiv Smart City розповів, що поки що його бачення майбутнього оптимістичне. Попри те, що кризи та другої хвилі пандемії, вочевидь не оминути, такого удару як у 2008 чи у 2014 не буде. Завдяки реакції на випередження щодо коронавірусу і співпраці з МВФ, якщо не станеться непередбачуваних потрясінь, на кінець року він передбачає курс близько 30 гривень за долар.

1189 oooo.plus«Ми до цієї кризи підійшли у набагато кращому стані ніж до попередніх. Немає таких дисбалансів як у 2008, немає нездорової ситуації з банківською системою, штучного стримування гривні.
У нас зменшився держборг. Зараз ми бачимо, що на фоні світової кризи у нас тримається гривня, немає падіння банків, немає навіть відтоку депозитів і резерви Національного банку зростають.
Умовно кажучи, якщо перед кризою 2008 року ми пили, курили і аморально розважались, то перед цією кризою ми вели здоровий спосіб життя. І ось нас викидають в гори і кажуть пробігти десять кілометрів. І ось 2008 року вам було дуже-дуже важко, у вас все боліло. А зараз ви такий спортсмен, який до цього більш готовий.
Тому, якщо у нас є співпраця з МВФ і ми не робимо якихось дурниць, то ми цей рік проходимо набагато краще ніж 2008, 2014 рік. Тому ми не очікуємо значної девальвації гривні. Навіть більше, ми бачимо, що гривня стабільна, бо значно впали об’єми імпорту і здешевшали газ і нафта, а продукти, які ми продаємо поки що в ціні не впали. Тому для нашого торгівельного балансу все поки добре», - каже Фурса.

Гроші радить зберігати частково у гривні, а частково у валюті і обов’язково в банках, адже на сьогодні банківська система України як ніколи стабільна.

Думай, що купуєш

Беа Джонсон, авторка проєкту Zero Waste Home ( однойменна книга "Дім нуль відходів" вийшла у видавництві "Наш формат", - авт.) береже кожного місяця до 40% сімейного бюджету, впровадивши екологічні і водночас ощадливі звички.

Окрім порад не використовувати одноразовий посуд, який миттю перетворюється на сміття і часто здорожчує покупку, економно використовувати воду та енергію, вона радить обирати хай дорожчі, але якісні речі і не купувати зайвого.

Також, пропонує не піддаватись на імпульсивні покупки — акції, бонуси, знижки – якщо це не дійсно потрібна річ.

Це дозволить не витрачати зайвого, а відкласти гроші на глобальніші і важливі покупки.

Добре організувати контроль за своїми видатками допомагають мобільні додатки з ведення особистого бюджету. Згодом, це дозволить оцінити, на чому можна зекономити.

 1095 oooo.plus"Якби кілька місяців тому в моєму житті не з'явилась крута звичка обліковувати усі свої доходи і витрати, я б і не знала, що карантин суттєво зекономив мені гроші. Навіть попри те, що я затарилась у березні шмотками і витратилась на подарунки мамам (і собі) до 8 березня.

У червні минулого року чоловік подарував мені тепер мою улюблену книжку "Найбагатший чоловік у Вавилоні". З тих пір я не уявляю життя без додатку "1Money" в телефоні. І без того, що після кожного виходу із супермаркету, маршрутки чи навіть громадського туалету, я лізу в в програму, щоб зафіксувати витрату," -розповідає кропивничанка Світлана Литвиненко.

Каже, ввела цю звичку не для того, щоб оптимізувати витрати, а щоб завжди знати, куди йдуть гроші і скільки їх у бюджеті родини.

 За початок користування програмою заплатила близько 90 гривень для ширшого функціоналу. Завдяки цьом її можна ставити на кілька смартфонів і синхронізувати.

"Із легкістю можу ідентифікувати у скільки мій стан "Хочу на ручки" обходиться сімейному бюджету і чому не варто себе в нього заганяти і зупиняю себе від зайвих покупок, коли по програмі бачу, що в цій статті витрат я уже перелімітила. Тепер я готова відкладати гроші (і успішно це роблю увесь цей час) без жаху "О Боже, а раптом мені не вистачить до кінця місяця?" - розповідає вона.
⠀  

bb3

У моді свідомий підхід

За даними Impacting Our Future щорічно у світі продається майже 150 мільйонів тонн одягу та взуття. На сміття щороку йдуть тисячі тонн, 95% з яких можна було б переробити.

Все тому, що у гонитві за модними тенденціями люди часто купують обновки на сезон, які згодом мертвим вантажем осідають на полицях шафи. Натомість, екоактивісти радять, не бути «плюшкіними» і не соромитись заглядати до секонд-хендів, адже вторинне використання одягу дозволить зекономити не лише ваші гроші, а і ресурси планети.

Для багатьох карантин став змогою перебрати свої речі і усвідомити скільки має зайвого. Наведення ладу було однією із найпопулярніших порад про те, як згаяти час на карантині.

Коли ж виявили багато зайвого, але у достойному стані, зазвичай, виникає питання: «Куди це діти?».

Один із варіантів - продати на інтернет-барахолках. Інший - пожертвувати на добру справу.

Керуючись принципом свідомого споживання у Кропивницькому запрацював магазин Dobrostore, куди можна віддати нові чи одягнуті кілька разів модні речі, а кошти від їх продажу підуть на благодійність.

394 oooo.plus«Концепція нашого благодійного магазину така, що люди приносять нам речі, які можна продати. Мова йде про одяг у гарному стані і більш-менш модний. Наприклад, частина речей в магазині – з моєї шафи. Це дуже багато речей з етикетками: замовляла в інтернеті і не підійшло. Також речі, які одягали один-два рази на урочистості і більше їх не вдягнеш. Це і дитячі речі, які купувала на виріст, а дитина їх так і не вдягла. Впевнена, у кожної дівчини у шафі є склад, на випадок «коли я схудну/поправлюсь», - розказує засновниця магазину Катерина Колтунова.

Такий магазин, не лише шанс подарувати друге життя одягу, а і допомогти, адже гроші від продажу йдуть на утримання волонтерського громадського простору Krop:hub.

Куди віддати речі у Кропивницькому

У Кропивницькому є кілька місць, де приймають речі залежно від їх стану. І не лише одяг, а і побутові речі та продукти.

Список місць ми зібрали для вас на інфографіці нижче.

bb1

  Анастасія Дзюбак, інфографіка авторки

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

 

Поширюйте

Коментуйте