Ексклюзив

Без направлення лікаря: де і які тести на коронавірус можна пройти у Кропивницькому

 Автор: Валерія Жовтун. 42798

Все частіше у читачів “Гречки” запитують, де можна зробити тест на коронавірус, особливо тоді, коли сімейний лікар відмовляє у направленні і пацієнти готові платити з власної кишені, аби тільки пройти діагностику.

 3735747

 

Які тести є?

 В Україні аби дізнатися чи є або була в людини коронавірсна інфекція визначили два способи: здати тести полімеразної ланцюгової реакції – ПЛР та імуноферментний аналіз – ІФА. 

ПЛР-тест виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал. Біологічний матеріал для дослідження беруть з дихальних шляхів. 

Саме тест методом полімеразної ланцюгової реакції в Україні є рекомендований МОЗ для підтвердження діагнозу COVID-19.

ІФА-тест виявляє комплекс "антиген-антитіло", який виробляється, коли організм уражений вірусом.

ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M (йдеться про гострий процес захворювання) і G (означає, що людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання).

Для його дослідження беруть кров. Якщо буде позитивний результат ІФА-тесту, то це додаткова підстава для ПЛР-тесту.

В обох випадках біологічні матеріали для дослідження на коронавірус беруть медики або працівники лабораторій. Самостійно, в домашніх умовах цього робити не можна. 

 

Лабцентр щодоби може проводити до 500 ПЛР-тестів

Лабораторний центр області єдиний в регіоні, який акредитований і робить ПЛР-тести на коронавірус, заявила під час нещодавньої пресконференції  в. о. директора Кіровоградського обласного лабораторного центру МОЗ України Надія Оперчук.

Тести – безкоштовні, але лише за направленням сімейного лікаря чи терапевта. Його можна здати лише в закладах охорони здоров’я. Підстава зробити тест – ознаки ГРВІ.

– Особливо в період епідемії, надзвичайної ситуації в країні з коронавірсною інфекцією, людина, яка має будь-які ознаки респіраторної інфекції повинна обов’язково звернутися до свого сімейного лікаря. Бути оглянута і протестована на ІФА-тест. А якщо потрібно, то і на ПЛР-тест, – зазначила Надія Оперчук, в. о. директора Кіровоградського обласного лабораторного центру МОЗ України.

За її словами, першочергово беруть на дослідження: хворих на коронавірусну інфекцію аби дізнатись чи вони одужують, підозрілі випадки, контактні особи, які мають ризик зараження і можуть вже бути інфіковані, люди, які йдуть на планову операцію та мають невідкладні стани, паліативна допомога, онкохворі, вагітні, породіллі, діти, працівники силових структур, призовники.

ПЛР-тест роблять протягом 4-7 годин. За словами пані Оперчук, усі тести, які надходять стараються відпрацювати в той же день. Однак все залежить від кількості надходження зразків. Якщо за добу надходило 900 зразків, а лабцентр має можливість зробити 500, то решта переходять на наступну добу.

З 28 березня, коли в області підтвердили перші випадки захворювання на коронавірус, і до 22 червня в лабцентрі провели понад 20 тисяч ПЛР-тестувань. Спочатку в лабцентрі могли роботи до 225 тестів за добу. З травня в лабораторії можуть робити вже до 500 тестувань. У планах до осені збільшити кількість тестувань до тисячі за добу і наразі шукають спонсорів, які б допомогли фінансово у цьому.

Однак інформацію ніби про те, коли ПЛР-тест беруть у п’ятницю, а результати кажуть у вівторок, Надія Оперчук спростовує.

– Якщо в п’ятницю він доставлений в нашу лабораторію, то він буде відпрацьований навіть у п’ятницю, якщо це першочергові категорії і на суботу він буде відпрацьований повністю, – каже Надія Оперчук.

У разі позитивного тесту на коронавірус у людини, одразу повідомляють медзаклад та лікаря, аби попередити поширення інфекції.

– Для того, щоб підтвердити одужання в пацієнта наразі потрібен один негативний ПЛР-тест, а раніше їх мало бути два, – розповідає Надія Оперчук.

 

Що робити, якщо лікар не дає направлення

Натомість якщо лікар відмовляє провести дослідження на коронавірусну інфекцію, за наявності симптомів, телефонуйте на “гарячу лінію” департаменту здоров'я області (0522) 24-13-14 та контактного центру облдержадміністрації 0-800-500-238. Також можна телефонувати на “гарячу лінію” МОЗ  0-800-505-201, Центру громадського здоров'я МОЗ 0-800-505-840.

 

Де можна здати ПЛР-тест за гроші?

Також кропивничани можуть тестуватися за гроші методом ПЛР в інших лабораторіях по країні, які мають відповідні ліцензії МОЗ.

 Приміром, у Кропивницькому можна здати ПЛР-тест у приватній медлабораторії "Діла".

 Вартість виявлення РНК COVID-19 методом ПЛР вартує 1800 грн. Таке дослідження виконується тільки через замовлення послуги "Виклик медсестри додому". 

Термін очікування результату аналізу до 54 (максимум 78) годин.

За словами пані Оперчук, на рівні міністерства охорони здоров’я вже розглядається можливість на платній основі робити ПЛР-тести на коронавірус і в лаборатоних центрах МОЗ, але поки питання не врегульоване.

 

Тести на антитіла до коронавірусу

Після ПЛР-тестів у травні міністерство охорони здоров’я дозволило проводити ІФА-тести, на антитіла до коронавірусу.

На Кіровоградщині нині такі тести можна зробити в обласній лікарні і приватній клініці “Ацинус”. За словами Надії Оперчук, у цих медзакладах уже зроблено майже 900 ІФА-тестів. Ще 14 апаратів імуноферментного аналізу мають запуститися в області зокрема по районах. ІФА-тести планують робити і в обласному лабцентрі.

За даними Центру громадського здоров’я України, ІФА-тестування може проводитися пацієнтам із симптомами COVID-19, пацієнтам з пневмонією, контактним особам, особам, що потребують планової госпіталізації та/або операції, медпрацівникам, які працюють з хворим на COVID-19, працівникам лабораторій, які обробляють зразки на COVID-19, працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро, працівникам Нацполіції, Нацгвардії, Держприкордонслужби та іншим медичним та фармацевтичним працівникам.

Якщо в обласній лікарні можна зробити ІФА-тест безкоштовно (також за направленням сімейного лікаря), то в приватній лікарні “Ацинус” два тести на антитіла М і G обійдуться в 240 гривень кожен.Також ще 50 грн доведеться заплатити за забір матеріалу. Чекати на результати близько трьох днів.

Здати тести на антитіла до коронавірусу можна також в приватних лабраторіях всеукраїнських мереж "Сінево" та "Діла". 

 Приміром, у "Сінево" можна здати аналіз на антитіла IgA та IgG кожен коштує по 600 грн. Термін очікування результатів два дні. 

69472

При здачі аналізу на коронавірус в "Сінево", як і в інших приватних лабораторіях треба мати паспорт або водійське посвідчення

Дослідження на антитіла до COVID-19, SARS-Cov-2 можна також пройти і в лабораторії "Діла". Вартість: IgG, якісний - 500 грн (для підтвердження факту чи перехворіли на коронавірус у минулому); IgG, напівкількісний - 750 грн (підходить для визначення рівня імунної відповіді при повторних тестуваннях (через 7-14 днів)); IgМ, напівкількісний - 750 грн; IgМ/IgG, напівкількісний - 1200 грн. Дослідження можна пройти як у відділенні лабораторії, так і через послугу виклику медичної сестри для забору біологічного матеріалу.  

Валерія Жовтун. Фото pexels.com

 

Поширюйте

Коментуйте