Ексклюзив

Дистанційне навчання: як вирішуватимуть проблеми на Кіровоградщині

. 10588

Формат навчання з 1 вересня залежатиме виключно від епідеміологічної ситуації – така офіційна позиція Міністерства освіти і науки. А поки ніхто не знає як буде, вчителі й учні мають бути готові до дистанційного навчання. Які виклики дистанційного навчання були на Кіровоградщині і яким буде новий навчальний рік намагалась розібратись «Гречка».

dustan.osvita

Дистанційне навчання не тільки під час карантину

Кропивничанка Олена Шворак, мама другокласника, цілком задоволена тим, що з’явилось дистанційне навчання. Сподівається надалі, під час спалахів інфекційних хвороб, дітей не примушуватимуть ходити на заняття, а переводитимуть на дистанційне навчання. А карантин віднині буде не тижнем-двома прогулювання, а просто зміною формату занять.

Під час карантину Олені не доводилось прокидатися о 6-й ранку, готуватися сніданок, тягнути напівсонну дитину у школу. Натомість займались тоді, коли зручно і є для цього час. Частково ранком перед роботою, частково ввечері після неї.

1447 oooo.plusЯ за цей час дізналася, де в дитини білі плями в знаннях. У нас, зокрема, це англійська. А коли згодом поглянула відеоуроки, які робили наші викладачі, то зрозуміла і чому: сухо, нудно, нецікаво. Оскільки в молодшого — це був другий клас, то є прекрасна можливість виправити ситуацію. І зараз ми над цим працюємо, — розповіла Олена.

Також мама задоволена телевізійною школою. Каже, уроки цікаві, і за 15 хвилин дитині можна пояснити все просто і дохідливо. Якщо на початку карантину дистанційне навчання більше нагадувало самостійне, то згодом вчителі опанували zoom і всім стало простіше.

Гадаю надалі дистанційне навчання — це будуть не завдання в Google Classroom, а щоденні уроки у Zoom за розкладом. На мою думку, варто всі уроки в кожному класі транслювати онлайн і у такий спосіб навчатимуться і ті діти, які не можуть бути в школі через хворобу. І тоді батьки не тягнутимуть у клас своїх хворих школярів. Бо нині мами бояться, що діти багато пропустять і не зважають на їхній стан здоров’я. Як наслідок – недужа дитина передає хворобу половині класу. Словом, довелося дещо зануритися у навчальний процес і стати його реальною частиною. Але це було корисно, хоч часом і важко, — додала вона.

Менше критики, більше підтримки дітям

Таке побажання найчастіше зустрічається серед батьків, яких опитали експерти громадської організації Батьківська рада Кропивницького.

За результатами опитувань (537 анкет батьків та 34 школи), в цілому школи вчасно реагували на звернення батьків та учнів і зворотний зв'язок був. Три чверті батьків зазначили, що кількість завдань під час дистанційного навчання була нормальною.

Батьки також відповіли, що їх діти хотіли б, щоб під час навчання частину матеріалу опановувати дистанційно, а частину – очно. При цьому кожній третій дитині дистанційна форма навчання не сподобалась.

А от ставлення батьків до навчання на карантині більш однозначне: 46 % - не подобається, 41% - хочуть, щоб частину матеріалів вивчали дистанційно, частину – очно, 8 % - немає різниці і лише 5 % думають перевести на дистанційне навчання.

Найефективнішим інструментом при дистанційному навчанні батьки визначили відеоуроки. За них проголосували 70% опитаних.
Зауваження та побажання батьків щодо роботи під час карантину передадуть школам.

Загалом Міністерство освіти і науки розробило проєкт Положення про дистанційну освіту і пропонує його для обговорення до 21 липня. У ньому хочуть врегулювати як саме організовувати таке навчання.

Виклики дистанційної освіти для шкіл області

Інтернет на селі

Як повідомив керівник департаменту освіти і науки, молоді та спорту облдержадміністрації Володимир Таборанський, Кіровоградщина лідирує в Україні по підключенню шкіл до інтернету. Хоча 100% шкіл підключені до мережі, досі є проблема у швидкості.

1424 oooo.plusМинулого року 17 мільйонів гривень державної субвенції витратили на підвищення швидкості інтернету. У великих школах, де понад сто дітей, швидкість 100 мегабітів на секунду, а де менше ніж 100 дітей, вдалось під'єднати швидкість 30 мегабітів на секунду. Загалом торік приєднали 448 точок.

 На цих територіях, щоб передати завдання та отримати відповідь використовують супутниковий інтернет та телефони. 60 віддалених філій опорних шкіл ще мають низьку швидкість інтернету, яка не дозволяє викладати дистанційно. Очільник департаменту пояснює, що провайдери не можуть збільшити там швидкість, адже їм затратно тягнути оптоволокно, кабель і у віддалених територіях від цього немає прибутку.

Зрозуміло, що це не ті можливості, які є в місті, коли організовується інтернет-конференції, вебінари. Коли вчитель бачить дітей, спілкується, відповідає на запитання, — додав Володимир.

Не всі вчителі готові

Другий виклик дистанційного навчання був для вчителів. Каже, не всі були готові до такого розвитку подій.

Лише 10% вчителів до цього практикували на постійній основі елементи дистанційної освіти: конференції і вебінари.

На карантині значна частина вчителів почала використовувати ці елементи, але, на жаль, в силу об’єктивних обставин інша частина залишалась на рівні мобільного зв’язку та вайберу, — каже посадовець.

Час в учнів і вчителів на виконання навчальної програми суттєво зріс. Вчителі готуються до вебінарів, конференцій, дають завдання і перевіряють їх. Діти ж повинні мати контроль збоку батьків, адже більше часу витрачають на освоєння матеріалу.

Комп’ютерів бракує і вчителям, і учням

Зіштовхнулись також з проблемою, що не в усіх дітей вдома є комп’ютери, планшети, ноутбуки. Теж саме у вчителів. Ми маємо працювати над тим, щоб вчителі зі школи працювали дистанційно, використовуючи шкільне обладнання, — каже Таборанський.

Вже частково закупили комп’ютери, ноутбуки, інтерактивне обладнання. Техніку купувати планували і до дистанційного навчання.

Працюємо над кадровою складовою. Інститут післядипломної освіти збільшив кількість тренінгів, семінарів, курсів, на тему дистанційної освіти. Готуємо вчителів. Розуміємо, що з 1 вересня може бути нова хвиля і ми до неї повинні бути готовими, — додав він.

На сьогодні в області за залишки освітньої субвенції та кошти бюджетів купують нове обладнання. У рамках субвенції до вересня куплять комп’ютери для вчителів початкових класів. Крім того, придбають навчальні кабінети з комп’ютерами та інтерактивним обладнанням.

Ірина Маслюкова

Матеріал був виданий завдяки підтримці чеської неурядової організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційної співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама