Ексклюзив

Як двісті городників стали жертвами рейдерів і 10 років повертають землю в судах

. 4831

Після десяти років судів городники з кооперативу «Перспективний», що стали жертвами шахрайства, вийшли на фінішну пряму аби підтвердили своє право на ділянки. До ухвали суду дехто із 200 заявників не дожив.

gor2

Городнє рейдерство

Зазвичай на слуху опиняються випадки, коли жертвами афер із землею стають фермерські господарства.
Проте з подібною схемою зіштовхнулись і члени кооперативу «Перспективний», який знаходиться за кілька кілометрів від межі Кропивницького і городи там мають містяни.

Кооператив, у якому понад 400 городників, існував із 1998 року. Частину землі в користування отримали в 1999, а у 2000 році отримали від Соколівської сільради 54 гектари землі в тимчасове користування на 49 років.

У 2007 тодішній директор кооперативу Олексій Школьний разом з іншим членом кооперативу — Володимиром Гайдуком здійснили шахрайство - перереєстрували кооператив і відмовились від землі.
Як свідчать матеріали судових справ, 7 листопада 2007 року Школьний підробив протокол зборів кооперативу, за яким на посаду керівника призначили Гайдука.

Спираючись на підроблений документ, державний реєстратор вніс зміни до установчих документів кооперативу.

Згодом ГК (городницький кооператив - це юридична особа, утворена фізичними або юридичними особами, які добровільно об'єдналися) «Перспективний» змінили на іншу юридичну особу зі схожою назвою - Громадську організацію «Городницький кооператив «Перспективний» ( ГО «ГК «Перспективний»).
23 листопада 2007 року Школьний підробив ще один протокол загальних зборів членів кооперативу, змінивши статут кооперативу. У засновниках вказав себе, Гайдука і ще одну людину. Після цього назву знову змінили на ГК “Перспективний”. Реєстратор ці зміни погодив.

У квітні 2008 року Гайдук без відома городників як голова ГК «Перспективний» подав до Кіровоградської районної державної адміністрації заяву про розірвання договору оренди землі, укладеного 22 лютого 1999 року, посилаючись на складне фінансове становище та неможливість обробляти землю.

Вже 20 травня 2008 року райрада припиняє право кооперативу на користування земельною ділянкою площею 30 га нібито через добровільну відмову. А за 15 днів – 5 червня 2008 – передає землю у власність 17 громадянам для ведення особистого селянського господарства як таку, що перебуває у запасі земель державної власності на території Соколівської сільської ради.

Згодом в суді у 2010 році Школьний визнає свою провину повністю, але кримінальної відповідальності за зловживання владою і підробку документів ( ч.1 статті 364, ч.1 статті 366 Кримінального кодексу України) не отримав через закінчення строків давності.

А члени кооперативу розпочали повертати землю через суд.

Землю встигли перепродати

На наступний день після того як 30 гектарів землі кооперативу розпаювали на 17 ділянок. Нові власники оформили акти на землю. Обласна рада встановлює межі Соколівської сільради і ці ділянки входять до її складу.

У жовтні і листопаді 2008 року 17 власників перепродають свої землі частинами іншим людям і один одному.
Нові власники ж поділили землю на 367 ділянок під будівництво котеджів. У 2009 році майбутнє котеджне містечко вносять до генплану сільради.

У 2016 городами намагались прокласти дорогу. Тоді між дорожниками і городниками почалася війна за врожай

Початок судів

У червні 2011 року розпорядження райради про припинення права користування земельною ділянкою кооперативом скасували.

У 2014 Школьний повністю визнав свою вину. Після суду першої інстанції та апеляції державну реєстрацію юридичної особи ГК «Перспективний» поновили.

У листопаді 2016 городники виграли ще один суд і апеляцію: 17 державних актів на землю скасували. Рішення набрало сили.

Проте суди за землю тривали, оскільки власники городів судились із новими власниками землі, які стверджували, що до махінації непричетні, а свої ділянки придбали законно.

У 2015 році члени кооперативу мали 18 виграних судових справ і для завершення процедури повернення землі суд мав розглянути два позови: про визнання 17 договорів купівлі-продажу недійсними і скасування 367 державних актів на землю.

Проте тоді, щоб подати позови з такою кількістю позовних вимог, городники мусили сплатити пів мільйона гривень судового збору. Таких грошей у них не було. Городники тричі звертались до суду: просили про відтермінування, зменшення суми і нарешті про звільнення від сплати судового збору. В усіх трьох випадках суд відмовив.

Тоді городники влаштували акцію протесту під судом і згодом питання таки вдалось вирішити.

sudddd1

 

У 2017 році суд першої інстанції визнав 17 договорів купівлі-продажу землі недійсними. Почались апеляційні розгляди.


Апеляційний суд 16 державних актів на землю залишив скасованими, а щодо одного закрив розгляд справи через те, що городник, який був власником землі, помер ще 2011 року.

У травні 2020 Кропивницький апеляційний суд виніс постанову, якою знову визнав право на землю городників.

Але опоненти вкотре подали касацію.

«Ми виграли суд першої інстанції, потім апеляцію. Але опоненти подали касаційну скаргу. На підставі касаційної скарги Касаційний суд скасував рішення апеляційного суду і направив справу на новий апеляційний розгляд. 20 травня цей новий апеляційний розгляд відбувся і рішення знову на нашу користь – 16 договорів купівлі-продажу визнали недійсними. Але опоненти знову подали касаційну скаргу», - розповідає адвокат городників Андрій Кирдан.

Після цього Кіровоградський районний суд продовжить розгляд справи зі скасування 367 державних актів на землю. Суд призначений на 3 вересня. Це вже остання справа з цього ланцюга. Вона має скасувати правоустановчі документи.

Тим часом городники продовжують чекати і планують після перемоги приватизувати свої ділянки.

Фото з архіву "Гречки"

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама