Ексклюзив

Як крадуть гроші з карток: п’ять типових історій шахрайства

 Автор: Анастасія Дзюбак. 15296

 

За даними Кіберполіції з початку року більше 12 тисяч українців заявили про карткові шахрайства. НБУ повідомляє, що у 65% жертв самі повідомили аферистам таємні дані карток, або ж переказали їм гроші. "Гречка" зібрала типові історії шахрайств та розповідає як їх уникнути.


 

shaxraistvo

Шахраї прикидаються благодійниками

Історія №1

Аліна пригнічена і в паніці. Її дитині поставили складний діагноз, а на лікування бракує грошей. Щоб зібрати потрібну суму вона кинула заклик про збір коштів через соцмережі і ЗМІ. Для потреби залишила і свій телефон. Потроху гроші крапають на картку. Одного вечора жінці подзвонив відомий на всю країну політик, ім’я якого часто фігурувало в новина. Сказав, хоче допомогти і вже попросив своїх колег по партії із Аліниного міста передзвонити. За кілька хвилин їй телефонує місцевий політик, попросив додаткові дані по картці, адже допомогу надаватимуть з місцевого бюджету, це потрібно. Всі дані озвучила.

Дуже швидко після цього з карток почали зникати вже назбирані гроші, а телефон виявився заблокованим, тож у паніці навіть з банком було важко зв’язатись.

Звичайно, ні місцевий, ні великий політик про свої «дзвінки» ні сном, ні духом.

Як працює шахрайство. Здійснивши поспіль два вхідні дзвінки, де трубку взяли, шахраї звертаються до оператора з проханням заблокувати картку, або перевипустити її. Мовляв, загубили телефон, хочемо відновити. Отримавши доступ до телефону, до якого прив’язаний інтернет-банкінг та маючи додаткові дані картки просто переказують гроші.

через GIFER

Як уникнути крадіжки. Бажано не використовувати номер телефону, до якого прив’язаний інтернет-банкінг для дзвінків. Якщо ж ви все ж використовуєте один номер для всіх потреб, зверніться в сервісний центр свого оператора і прив’яжіть до номеру свої паспортні дані. Тоді, вкрасти ваш номер телефону буде в рази складніше.

Шахрайство під час покупок в інтернеті

Історія №2

Іван продавав свій старий ноутбук через інтернет-сайт оголошень.

Йому подзвонила клієнтка, почала розпитувати, дуже мило спілкувалася. Домовилися про продаж, вона попросила номер картки. А в кінці зізналась, що вперше купує через інтернет і дуже хвилюється та спитала чи має хлопець ще якийсь додатковий номер телефону для зв’язку. Іван сказав, що не мав.

У вечері йому написала подруга через месенджер, сказала, що не може додзвонитись. Коли глянув на свій смартфон, виявилось номер телефону заблокували. Поки Іван зрозумів, що коїться, з його картки вже зняли гроші.

через GIFER

Як працює шахрайство. Як і в попередніх випадках шахраї випитали в жертви інформацію про картку і про номер телефону. Якщо телефон один, то швидше за все саме він прив’язаний до інтернет-банкінгу.
Після цього, отримавши дублікат сім-картки в оператора, відновлюють в СМС пін код банківської картки, і знімають гроші через банкомат за допомогою функції "Зняти без картки".

Як уникнути крадіжки. Якщо ви зрозуміли, що доступ до вашої карти намагаються вкрасти терміново дзвоніть на гарячу лінію банку і блокуйте картку. Номер гарячої лінії зазвичай вказаний на звороті картки.

Вітаємо ви виграли

Історія №3

Марії Василівні зателефонували з Пенсійного фонду. Сказали, що вона може отримати доплату до пенсії на картку і має повідомити додаткові дані код, який прийде в смс від банку. Жінка зробила все оперативно. Замість виграшу, ті гроші, що були зникли.

Як працює шахрайство. Шахраї отримавши дані картки можуть зняти гроші.

через GIFER

Як уникнути крадіжки. Для переказу грошей на картку жодних даних, окрім 16-значного номеру картки, не потрібно. Ніколи не розголошуйте стороннім дату, до якої дійсна картка, тризначний код картки. Нікому не озвучуйте коди смс, які приходять від банку.

Дзвінок із банку

Історія №4

Андрію зателефонували з короткого номеру. Представились працівниками банку і сказали, що по карті клієнта помітний підозрілий рух коштів і аби картку не заблокували він має озвучити певні дані.

Як працює шахрайство. Шахраї використовують можливості ІР-телефонії і користуються схожим із банківським номером, аби надурити. Їх місія вивідати дані картки.

через GIFER

Як уникнути крадіжки. Скиньте дзвінок і перетелефонуйте самі на гарячу лінію банку, вказану на звороті картки. Якщо з вами дійсно говорять представники банку ви зможете вирішити проблему.

Банк дарує бонуси

Історія №5

 Маші на її електронну пошту прийшло повідомлення нібито від банку. В листі написали, що вона зможе отримати додаткові бонуси на картку. Для цього треба перейти за посиланням і дати погодження на учать в акції. У результаті за кілька годин дівчина втратила заощадження.

Як працює шахрайство. Шахраї використовують фішинг. Перейшовши за посиланням ви потрапляєте на сайт дуже схожий на той, яким ви користуєтесь для інтернет-банкінгу, жертва сама залишає свої банківські дані не банку, а шахраям.

через GIFER

Як уникнути крадіжки. Запам’ятайте сайт вашого інтернет-банкінгу в закладках і користуйтесь ним. Не переходьте за сумнівними посиланнями.

Описані історії – лише частинка ідей, які використовують злочинці, аби заволодіти грошима. А от правила на всі випадки єдині.

kartka

 Анастасія Дзюбак, інфографіка автора

Матеріал підготовлено в рамках участі у конкурсі “ФінГрамота: час звернути увагу!”

 

Поширюйте

Коментуйте